Gnome 3.6 altında özel uygulamalar için özel tema atamak

Başlatan guopx, 17 Ocak 2013 - 21:49:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

guopx

Özel temedan kastım sistem genelinde ambiance temasını kullanıyorum ama mesela libreoffice pencerelerinin radiance teması ile açılmasını istiyorum.
Şurada bahsedilmiş http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1340828
Ama konu çok eski ve gnome 3'de çalışmıyor galiba. Ubuntu 12.10 için benzer bir çözüm var mıdır?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

if

@guopx, anlaşılan .desktop dosyasında ayrı bir tema yolu gösterilmiş. Bana gtk3 ile de olur geliyor çünkü bu .desktop formatı Freedesktop'la alakalı. .desktop ayarlarından böyle bir şey kaldırıldıysa ya da gtk3 için eklenmediyse olmayabilir tabi. Gtk3 tema ayar dosyasının yolunu göstererek deneyelim bir.

guopx

http://urukrama.wordpress.com/2008/07/13/setting-a-custom-gtk-theme-for-specific-applications/
Benzer bir açıklama burda da var. Şimdi istenilen uygulamayı istenilen tema ile açmak için uçbirimden
GTK2_RC_FILES=/path/to/your/theme/gtkrc application-command
vermek gerekliymiş. Zaten .desktop dosyasının 'exec=' kısmına yazmak da aynı yola çıkıyor. Ama gtk3'te çalışmıyor.
Denemek için GTK2_RC_FILES=/usr/share/themes/Radiance/gtk-2.0/gtkrc gedit yaptım ama gedit yine ambiance ile açıldı.
Gtk3 için farklı bir yolu olmalı. Aynı sitede sondan 6. yoruma baktım xkr47 adlı kişi birşeyler yapmış ama anlayamadım :(

if

@guopx, GTK3_RC_FILES=gtk3 teması ayar dosyasının yolu olarak deneyin.

guopx

Şöyle mi GTK3_RC_FILES=/usr/share/themes/Radiance/gtk-3.0/gtk.css gedit
Çalışmadı malesef  :( zaten gtk 3 klasöründe .rc dosyaları yok.
Neyse çok önemli bir mevzu değil zaten ama bir yol bulursam yazarım.

if

@guopx, evet öyle. Exec satırına değil de ayrı bir satır olarak yazıp dener misiniz?

guopx

Şöyle yaptım
#!/usr/bin/env xdg-open
[Desktop Entry]
Name=gedit
GenericName=Text Editor
Comment=Edit text files
Keywords=Plaintext;Write;
Exec=gedit %U
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=true
MimeType=text/plain;
Icon=accessories-text-editor
GTK3_RC_FILES=/usr/share/themes/Radiance/gtk-3.0/gtk.css

Malesef omuyor

guopx

@if
Teşekkürler. Demek ki gtk-3.0/apps/ altına uygulamaya özel bir .css gerekli. Cidden zor iş bir de gtk temasını değiştirsek bile pencere teması değişmiyor.
Neyse :)

alquirel

Dizin içeriğine ve dosyaların yapısına bakmadan yorum yapıyorum, acaba istenen temanın içindeki css dosyalarından birini (mesela gtk.css) diğer temanın içine hedef uygulamanın ismiyle kaydetsek, isteneni elde etmeye yaklaşmış olur muyuz uğraşmadan?

guopx

@alquirel
Aslında aklıma gelmişti ama şöyle bir durum var mesela ambiance altındaki gedit.css ana gtk.css dosyasına bağlı durumda örneğin gedit.css'nin ilk satırında
@define-color notebook_tab_gradient_b shade (@bg_color, 0.98); yazıyor ve bg_color dediği şey gtk.css dosyası içinde belirlenmiş. Bunun gibi birsürü bağlantı var. Tamamen sıfırdan bir css dosyası oluşturmak gerekli o da uzun iş :)