Bios sıfırlama

Başlatan kaosfeyk, 24 Aralık 2012 - 18:01:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaosfeyk

Merhaba arkadaşlar linuxta bios sıfırlama nasıl yapılıyor.
bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.

guopx

Bildiğim kadarı ile bios'un işletim sistemi ile alakası yok. Bilgisayar açılırken marka ve modeline bağlı olarak değişen bios tuşuna basıp biosa ulaşabilir ve 'set to defaults' yapabilirsiniz.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

kaosfeyk

Bios a  ulaşamıyorum şifre istiyor şifreyi kırmam gerek yada sıfırlamam gerek.
bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.

guopx

Pek bir bilgim yok bios şifresi hakkında ama google' a arattığımda ilk çıkan http://www.fordclubtr.com/forum/topic/226217-bios-sifre-kirma-cok-basit/
eğer masaüstü kullanıyorsan en mantıklısı kasanın içindeki pili çıkarıp tekrar takmak biosu sıfırlayacaktır. Başka türlü uğraşman gerekli biraz ;) ubuntu'luk bir durum değil yani :)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

kaosfeyk

Bende zaten ubuntuda nasıl yapıldığı soruyorum windowsta cmd üzerinden bir yazılım indirilerek yapılıyor ya da pil çıkartılması gerekli bunları biliyorum ama pili çıkartamam çünkü bu laptop ve bu eski bir bilgisayar olduğu için ve laptop olduğu için biraz korkuyorum açmaya bilgisayar benimde değil.

CeYHuN07

printf "\x2E" | dd bs=1 seek=112 of=/dev/port

printf "\xFF" | dd bs=1 seek=113 of=/dev/port

google yukarıdaki kodu veriyor denemedim
http://hvera.wordpress.com/2009/06/09/reset-bios-from-linux-console/

heartsmagic

Her ne yapılacaksa kişisel önerim riskleri de göz önünde bulundurulmalı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaosfeyk

Bilgisayarcı yaptı arkadaşlar nasıl yaptığını bilmiyorum ama çözdü.