[Çözüldü] Ubuntu yazıcı sorunu

Başlatan ubuengineer45, 27 Aralık 2012 - 16:00:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuengineer45

Merhabalar,

Ubuntu'ya yeni bir ağ yazıcısı tanıttım. Zaten yazıcıyı kendi buldu ve önerdiği sürücüleri yükledim ve sınama sayfası aldım. Buraya kadar hiçbir sorun yaşamadım. Fakat herhangi bir belge yazdırmak istediğimde üzerinde bazı yazılar olan(PS Adobe..., HiResBoundingBox...,Creator... falan yazıyor) boş bir sayfa çıkıyor sadece. Bunun nedeni ne olabilir acaba?

Teşekkürler...

ekremsenturk

Yazdırmak istediğin Belgeyi önce LibreOffice ile PDF formatına çeviriyormusun ?

ubuengineer45

Yazdırmak istediğim belge zaten pdf formatında. Ama ne fark eder ki, LibreOffice belgelerini doğrudan yazdıramıyor muyuz?

heartsmagic

İşler yolundaysa herhangi bir belgeyi yazdırabilmen lazım elbette. Yazıcının markası, modeli nedir? Tam olarak yazan şeyler nedir o  çıkan sayfada?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

Bu problemi ben de yasiyorum HP marka bir yazici ile. Sanirim kullandigi surucuden kaynaklaniyor.

ubuengineer45

Benim yazıcımın marka ve modeli Kyocera Mita TASKalfa 520ci. Fakat sürücü yüklerken 500ci yükledim çünkü önerilenler arasında 520ci yoktu. Yani ben Ubuntu'nun önerdiği sürücüleri yükledim. Acaba başka bir sürücü mü yüklemem gerekiyor ki? Fakat sınama sayfası alabildim dediğim gibi, bu nasıl oluyor?

heartsmagic

Kyocera da zaten HP sürücülerini öykünerek kullanıyormuş, sanırım. @cagriemer'le aynı sorunu yaşaman normal bu durumda. Birileri HP sürücülerini kurmaktan bahsetmiş fakat @cagriemer de aynı sorunu yaşıyorsa çözüm olur mu olmaz mu, bunun da ötesinde HP sürücüleri kurulur mu kurulmaz mı cidden bilemiyorum.

Biraz bakındım da, tarih öncesinden şöyle bir hata kaydı var:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/foomatic-db/+bug/71871
Evet, yazıcı farklı ama  sanırım aynı mesele.

Hata kaydı sahibi demiş ki, Ubuntu'nun kurduğu postscript sürücüsüymüş, o ise pxlmono sürücüsü kullanan başka bir model seçerek sorunu çözmüş. Başka model seçilebilir belki.

Bir başka kullanıcı ise linuxprinting sitesinden indirdiği PPD ile sorunu çözdüğünden falan bahsetmiş. Senin yazıcı için artık sürücüler şurada:
http://www.openprinting.org/printer/Kyocera/Kyocera-TASKalfa_500ci_KPDL

500ci dediğine bakma, zaten orada 520ci yoktu. Sayfanın aşağısında farklı sürücü seçenekleri mevcut. Benim anladığım onlardan her biri destek veriyor bu model için. En altta postscript var ki sanırım Ubuntu'nun kullandığı budur. Yine de emin değilim.

Zamanında ben oradan PPD dosyalarını elle indirir sonra CUPS üzerinden kurardım yazıcımı. Fakat senelerdir yazıcı kurulumu ile uğraşmıyorum. Eğer Ubuntu'nun yazıcı ekleme bölümünde elle PPD gösterme yeri varsa oradan diğer sürücüler denenebilir, bu aklımızda olsun. CUPS arayüzü üzerinden de PPD gösterilebilir, bu da ikinci seçenek olsun. Fakat orada bir de "nasıl kurulum yapılır" bölümü var. Bazı sürücüler için rpm sağlanmış, onu anlatmışlar. Debian tabanlı sistemler için depo falan oluşturulmuş, bu da anlatılmış:

https://wiki.linuxfoundation.org/en/OpenPrinting/Database/DriverPackages

Belki depolar eklenerek o sürücüler kurulabilir. Kısacası üç farklı seçenek mevcut şu an. Aklına yatanı bir deneyebilirsin. Eğer neden bahsettiğimi hiç anlamıyorsan kafandaki soruları buraya aktar, yine cevaplamaya çalışalım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuengineer45

Çok teşekkür ederim öncelikle ayrıntılı olarak cevap vermişsiniz.

Denemeye çalışacağım yapılandırmayı bir türlü, bakalım yine sorum olursa ya da çözümü bulursam yazarım buraya.

ubuengineer45

İlk bakmam gereken yere en son baktım :) Zaten üreticinin sitesinde ilgili model için Linux sürücüsü varmış. Sorunum çözülmüş oldu böylece. Başka arkadaşlara da lazım olabilir diye bağlantıyı veriyorum :

http://www.kyoceradocumentsolutions.eu/index/service/dlc.false.driver.TASKALFA520I._.EN.html

kolay gelsin herkese...