[Çözüldü] kernel panic not syncing hatası

Başlatan geek, 24 Aralık 2012 - 14:36:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

geek

merhaba arkadaşlar lenovo y580 *dizüstü bilgisayar'a kurulum yapmaya çalışırken böyle bir hata alıyorum Ubuntu 12.04 LTS sürümünü indirip md5 eşleştirmesi dahi yapıp dvd ye kopyaladım daha sonra boot edip açılmasını bekledim.gnu grub ekranı açıldı try ubuntu,install ubuntu,check disc seçenekleri geldi install ubuntuya tıkladıktan sonra error:couldn't read file press any key to continue diye bir hata çıktı herhangi bir tuşa bastıktan sonra kernel panic not syncing ile başlayan bir ton hata sürüsü,yardımcı olabilir misiniz? sorun nedir tam olarak ?

edit:forumdada araştırmama rağmen denilenleri yapmama rağmen olmadı.Farklı DVD ler ilede denedim yine olmadı farklı sürümde [ubuntu 12.10 ]de denedim olmadı.

edit2: hdd deki herhangi bir bad sector yüzünden olabileceğini düşünerekten tarama yaptırdım ama herhangi bir bozulmada yok.

edit3:sorunu ubuntu'yu usb aracılığıyla[bknz:UNetbootin] yükleyerek çözüme kavuşturdum.Ama hala neden dvd'den yüklemeye çalışırken kernel panic uyarısı verdiğini anlamış değilim.
linuX for freedom

ekremsenturk

Şu Windows 8 ile birlikte uygulamaya konulan Secure Boot ile ilgili bir sorun olmasın ? Bios ayarlarına gir ve öyle bir seçenek varsa, devre dışı bırak.

geek

bilgisayarımda windows 7 yüklü,sorunun çözümünü hala bulamadım..
linuX for freedom

if

@geek, güvenli önyükleme ya da UEFI Windows 7 yüklü bilgisayarlarda da oluyor ki bu cihazlar UEFI barındırabiliyormuş. Hatta raid olanları da varmış. Canlı cd/usb ile başlattıktan sonra bilgisayarı, çekridek önyükleme seçenekerinden acpi=off, noapic, nolapic ve nodmraid seçeneklerini deneyip başlatmaya çalışın.

Kuranlar var: http://forums.lenovo.com/t5/Linux-Discussion/Dual-Booting-Windows-7-and-Linux-on-a-IdealPad-Y580/td-p/787483

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0

geek

lenovo forumundaki konuya bakmıştım ordan * bir şey çıkmamıştı,şimdi verdiğiniz çekirden önyükleme seçenekleri konusundaki acpi=off olayını deneyebilmem için gerekli olan F6 tuşunu aktif edebileceğim herhangi bir görsel ubuntu yükleme ekranı gelmiyor.Karşıma gelen GNU Grub ,ve burdanda c tuşu ile acpi=off yapıp bilgisayarı tekrar boot yapmama rağmen maalesef olmuyor yine aynı hata.

edit 1:partition bölümlemesini ben windowsun kendi disk yönetimi bölümünden yaptım.ve D'yi ikiye bölerek[yedek ve linux] bölüm sayısını arttırdım.Bu yaptığımdan dolayı olabilir mi peki?
linuX for freedom

if

Alıntı yapılan: geek
acpi=off olayını deneyebilmem için gerekli olan F6 tuşunu aktif edebileceğim herhangi bir görsel ubuntu yükleme ekranı gelmiyor.
Alıntı yapılan: geekKarşıma gelen GNU Grub

Grub'dur işte o. Diğer seçenekleri de dener misiniz? Yaptığınız bölümlemede bir sorun göremedim ben. Ondan kaynaklanmıyordur.

geek

maalesef edd=on ve acpi=off dışındaki komutları bilinmeyen komut olarak ekrana döndürüyor grub konsolu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Aralık 2012 - 22:20:01

sorunu ubuntu'yu usb aracılığıyla[bknz:UNetbootin] yükleyerek çözüme kavuşturdum.Ama hala neden dvd'den yüklemeye çalışırken kernel panic uyarısı verdiğini anlamış değilim.
linuX for freedom