İngilizce Ubuntu'da Türkçe Karakterler ve Yazım Denetimi

Başlatan ubuengineer45, 17 Aralık 2012 - 22:44:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuengineer45

Merhabalar,

Daha önce Windows üzerinde oluşturduğum bazı dosyaların isimlerinde ve içeriklerinde olan Türkçe karakterlerde Ubuntu'da sıkıntı oluyor. Bunun nedeni nedir acaba? Düzeltmenin bir yolu var mı?

Bir de Ubuntu'yu İngilizce kullanıyorum. Türkçe dil denetimi yaptırabilir miyim, zira Türkçe yazdığım herşeyin altı çiziliyor.

Teşekkürler.

hckr

Aramanız gereken şey "zemberek" yapabiliyor olmalısınız.Bu arada dosya adlarında sıkıntı olmamalı.Firefox'ta sağ tık->Languages->Add Dictionaries->Turkish seçin dil denetimi için benzer durum opera için de geçerli.Libreoffice içinse zemberek kurulmalı.

heartsmagic

Türkçe karakterler için de soralım, tam olarak hangi karakter kümesi ile hazırlanmış bu dosyalar? Eğer özel bir şey değilse bir yerlere ufak bir örnek dosya eklenebilir mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuengineer45

Öncelikle çok teşekkür ederim cevaplar için.

1. LibreOffice için Zemberek kurdum ve sorun çözüldü.

2. Firefox'ta dediğiniz gibi Türkçe paketini ekledim, o da halloldu.

3. Windows'da bir .txt dosyası oluşturdum, hem dosya isminde hem de içeriğinde Türkçe karakterler olan. Sonra buna Ubuntu üzerinden baktım Dosya isimleri sorun olmuyor dediğiniz gibi, ben yanılmışım. Fakat içerikte diğer Türkçe karakterler sorun olmazken, "ı" harfi üzeri çizili "y" şeklinde çıkmış.

if

@ubuengineer45, Windows'ta oluşturulan dosyanın karakter kodlaması nedir?

ubuengineer45

Baktım, karakter kodlaması ANSI imiş. Daha sonra UNICODE, UNICODE BIG ENDIAN ve UTF8 ile denedim bu sefer sorun olmadı. Bunun nedeni nedir? ANSI Windows'da "ı" harfini düzgün gösteriyor ama Ubuntu'da bozuk.

Sonra Ubuntu'da dosyanın içine "ı" harfi yazdım ve saklamaya çalıştım. Ancak "Bu dosya Western Europe kodlamasında saklanamaz" gibi bir uyarı aldım. Sonra onu utf8 yapınca sakladı.

Sonuçta benim Windows ve Ubuntu'da karşılıklı sorun yaşamamak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

heartsmagic

Bunun için UTF8 tercih edebilirsin @ubuengineer45. Orada ANSI denilen şey aslında "windows code page". Kısacası kendisine özel şu karakter kümesini kullanıyordur muhtemelen:
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows-1254
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.