[Çözüldü] Harddisc neden fazladan dolu görünüyor ?

Başlatan istiklal, 10 Aralık 2012 - 22:38:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istiklal

Selam arkadaşlar formatlanmış bölümden geri getirme ile ilgili burada sorduğum soruda gelen cevaplara göre testdisk programını kullandım ve recup.dir.1 gibi klasörler oluştu bunların içinden işime yarayanları yedekledim ama çoğunu sildim sildiğim halde hd nin kapasitesi sürekli azaldı. 100 GB alana sistem kurmuştum 30 GB boş alan kaldı yüklediğim programların filan 70 GB tutacağını sanmıyorum. Acaba gereksiz ya da silinmeyen gereksiz klasörler kalmış olabilir mi ? Bir de sistem neredeyse her gün güncelleme yapıyor bu sebepten azalıyor olabilir mi?

ekremsenturk

Disk formatı bozulmuş olabilir. Bir sonraki disk denetimi sonrasında düzelmesi gerekir. Ancak Testdisk ile ne yaptığını tam olarak bilmediğim için.
sudo fdisk -l
komutu ile disk'inde kaç bölüm var görebilirsin. Belki istemdiğin bir disk bölümünüde kurtarmış olabilirsin.

if

istiklal

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 10 Aralık 2012 - 23:24:29
Disk formatı bozulmuş olabilir. Bir sonraki disk denetimi sonrasında düzelmesi gerekir. Ancak Testdisk ile ne yaptığını tam olarak bilmediğim için.
sudo fdisk -l
komutu ile disk'inde kaç bölüm var görebilirsin. Belki istemdiğin bir disk bölümünüde kurtarmış olabilirsin.
Hangi diskin formatı ? Anlamadım sanırım, kurtarma yaptığım değil sistemin yüklü olduğu disk fazladan kullanılmış görünüyor kurtarma yapılan diskten veriler direkt "dosya sistemi" olan klasörlerin olduğu yere kayıt ediyordu.Silmeyi denediğimde silemedim uçbirimden silmiştim ama nedeni ya da nerede olduğunu bulamadığım bir şekilde bir yerlerde kopyası, artığı... filan kalmış olabilir mi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Aralık 2012 - 23:57:29

Alıntı yapılan: if - 10 Aralık 2012 - 23:54:06
df -h çıktısını alalım ayrıca.

Çıktısı şu şekilde

Dosyasistemi     Boy  Dolu   Boş Kull% Bağlanılan yer
/dev/sda1        92G   58G   30G   67% /
udev            2,0G  4,0K  2,0G    1% /dev
tmpfs           803M  864K  802M    1% /run
none            5,0M     0  5,0M    0% /run/lock
none            2,0G  236K  2,0G    1% /run/shm

if

@istiklal, disk kullanımı çöümleyicisini açıp hangi dosyaların en çok yer kapladığına bakın.

Dosya sistemi diye / altında bir yere kopyalandıysa kullanıcınızla silemezsiniz, sudo kullanmanız gerek. Siz silmeyin ama. Önce bakalım.

istiklal

Alıntı yapılan: if - 11 Aralık 2012 - 00:09:38
@istiklal, disk kullanımı çöümleyicisini açıp hangi dosyaların en çok yer kapladığına bakın.

Dosya sistemi diye / altında bir yere kopyalandıysa kullanıcınızla silemezsiniz, sudo kullanmanız gerek. Siz silmeyin ama. Önce bakalım.

Maalesef sudo ile silmiştim :/ 20-30 gb a yakın alan kaplıyor diye içindekilere baktım istediğim gibi olmayınca için silmiştim direkt.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

istiklal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Aralık 2012 - 23:54:26
Neyi silmiştin?

"recup_dir.1" gibi isimli 40 a yakın kalsör silmiştim. Testdisk ile geri gelenlerin içinde bulunduğu klasörleri yani.

heartsmagic

Silmene rağmen bu şekilde mi görünüyor? Nasıl silmiştin, çöp içinde duruyor olabilir mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

istiklal

sudo thunar
Bu kodu klasörün içinde açıp silmiştim. Çöpü de sık sık boşaltıyorum aslında ama anlamadım.

if

Alıntı yapılan: if - 11 Aralık 2012 - 00:09:38

Bize de gösterin.

sudo find / -name recup ne diyor?

istiklal

sudo find / -name recup ne diyor?
[/quote]

Sizin yazdığınız gibi yazdım fakat bir şey bulamadı.
sudo find / -name *.mp4
şeklinde deneyince
/root/.local/share/Trash/files/recup_dir.24/f16902920.mp4

şeklinde çıktı verdi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Aralık 2012 - 19:06:53

Hatta aşağıdaki gibi de denedim şimdi.
sudo dir /root/.local/share/Trash/files/
1       recup_dir.14   recup_dir.2.10  recup_dir.2.4  recup_dir.4.1
foremos       recup_dir.15   recup_dir.2.12  recup_dir.25   recup_dir.5
foremost      recup_dir.16   recup_dir.2.13  recup_dir.2.5  recup_dir.5.1
GeriGelen     recup_dir.17   recup_dir.2.14  recup_dir.2.6  recup_dir.6
output       recup_dir.18   recup_dir.2.15  recup_dir.2.7  recup_dir.6.1
recup_dir.1   recup_dir.19   recup_dir.22    recup_dir.2.8  recup_dir.7
recup_dir.10  recup_dir.2    recup_dir.2.2   recup_dir.2.9  recup_dir.8
recup_dir.11  recup_dir.20   recup_dir.23    recup_dir.3    recup_dir.9
recup_dir.12  recup_dir.21   recup_dir.2.3   recup_dir.3.1
recup_dir.13  recup_dir.2.1  recup_dir.24    recup_dir.4

if

root kullanıcısı ile sildiğinizde onun çöpünde duruyormuş dosyalar. Onları silince sorun ortadan kalkacaktır.

istiklal

Teşekkürler :) Peki bunu güvenli olarak nasıl silebilirim. Artık kendi başıma komut kullanmaya korkar oldum da :D

if

gksu nautilus /root/.local/share/Trash/files > shift+delete ile silin dosyaları.

istiklal

Alıntı yapılan: if - 14 Aralık 2012 - 19:28:43
gksu nautilus /root/.local/share/Trash/files > shift+delete ile silin dosyaları.

Çok teşekkür ederim boş alan 25 GB'tan 57 GB'a çıktı :) sağolun...