Web sitesi hazırlama (ubuntu işletim sistemi altında)

Başlatan tubuntu, 26 Nisan 2008 - 07:54:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tubuntu

Ubuntu 8.04 lts'de yeniyim ama kısa zamanda çok şey öğrendim ubuntu işletim sisteminde  yeni başlayan  birisi olarak en rahat şekilde nasıl web sayfası hazırlarım daha önce hazırladığım web sitemi Microsoft Expression programıyla hazırlamıştım. Bu programa yakın programı ya da ubuntuda çalıştırabilir miyim, wine aracılığıyla ama ubuntuyu bundan sonra tek işletim sistemi olarak kullanmakta kararlıyım. Bu yüzden  beni windows sürümüne uyumlu programlardan uzak tutarak daha kısa zamanda ubuntuyu tam olarak öğrenmek istiyorum. İngilizce'm var program farketmez benim için. Web sitemde videolar ağırlıkta ama kendime ait videolar.  Bana tavsiye edeceğiniz programaları verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekürler. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

erenali

kod yazarım diyorsan C++ ya da Zend indirip kullanabilirsin.
Ama bildiğim kadarıyla, ubuntu altında çalışabilecek bir tasarım editörü bulunmuyor.
İllaki wine kullanmalısın,
ben de bu şekilde yapıyorum çünki.

SoulSmasher

mono framework asp ve asp.net lerde işinize yarayacaktır

php diyorsan kodlama arayüzü için ücretsiz olan quanta, geany, veya (sanırım ücretsiz bu emin değilim) komodo edit (ide değil edit) işini gömrecektir..

php kodlarken ben de quanta kullanıyorum

c/c++ derlemek için ise aynı programlar ile kodu yazıp gcc yada g++ ile derleeme işlemi yapmalısınız

tabi bir program kurarmış gibi depodan php, apache , mysql i kurup localhostta çalışabileceğinizi de hatırlatayım :)

erenali

g++ da iyi bir yazılım, önemli olan renkleri çoklu olarak vermesi.

heartsmagic

Af buyurun ama Web programlama ile C'nin ne alakası var :)
Hani C ile yapılan uçuk projeler biliyorum ama PHP,ASP belki Python varken C?

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Eren

Kate programlama için yeter. Görsel bazlı html editörü içinse NVU tek çözüm. Piksel bazlı grafik çalışacağım derseniz GIMP yeterli. Vektör bazlı çalışma içinse Inkscape ideal. Ben C, C++ kodlayacağım derseniz Anjuta bence en ideali. Java kodlamak istiyorsanız Eclipse yazılımını öneririm. Kısacası GNU/Linux programlama için gayet yeterli.

heartsmagic

NVU Kompozer oldu, depolarda öyle görünmekte, hatırlatayım istedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

web site tasarımı için bluefish unutmamak lazım ve quanta
Herşeye Rağmen...