X server yada masaüstü sorunu

Başlatan efeefeefe, 13 Kasım 2012 - 14:39:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

efeefeefe

Merhaba,
Nvidia GTX295 ekran kartı, 3 monitör ve Ubuntu 12.10 (64bit) kullanıyorum.

Monitörlerin çalışabileceği şekilde bilgisayarı ayarladım fakat, fare imleci ve duvar kağıdı dışında Ubuntu açılmıyor.
ctrl+alt+f3 yaptığımda yada ctrl+alt+f1 yaptığımda, açılan ekranda "login:" kısmına kullanıcı adımı yazıyorum ve şifre kısmına hiçbir şey yazılamıyor. Aynı sorun ctrl+alt+t yaparak açabildiğim küçük dos ekranında da oluyor.
sudo apt-get --reinstall ubuntu-desktop unity  yazdığımda şifre istiyor fakat, birşey yazılamıyor. Sistem geri yükleme gibi birşey var mı? Masaüstünü nasıl geri getirebilirim? Birde şu anda olduğu gibi Ubuntu'yu 3 monitörde kullanabilmek mümkün mü?

ebubekirs

Şifre girerken ekranda herhangi bir imleç ya da yıldız vb. işaret görünmez. Siz yine de şifrenizi girin ve enter'a basın.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

agritux

Aynı sorun bende de vardı. Diz üstü bilgisayarımda. Gerçekten yazılmıyor şifre bölümüne bir şey :) Xubuntu da karşıma çıkıyordu. Bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalıyordum. Çözüm bulamadım. Ubuntuya geçtim.

efeefeefe

Şifre ekranını geçebildim nihayet  :) Teşekkür ederim. Ne yöntem izlemeliyim halen bilemiyorum, internette gezinirken şu kodları bulabildim fakat henüz denemedim anladığım kadarıyla ilk kod ekran kartının driver'ını siliyor. Driverı silmeden masaüstünü tekrar kurabilirmiyim?

ctrl+alt+f3
sudo apt-get remove fglrx* nvidia* mesa*
rm -rf ~/.config .compiz .gconf* .theme*
sudo reboot
ctrl+alt+f3
sudo apt-get --reinstall install ubuntu-desktop unity
sudo reboot

ebubekirs

Komutları kod etiketi içerisinde verirseniz daha anlaşılır olur.

sudo apt-get --reinstall install ubuntu-desktop unity
sudo reboot

bu şekilde deneyin. Tek monitörle açılsın, sonrasına bakalım.

efeefeefe

Teşekkürler. Verdiğiniz kodu ctrl+alt+f1 ctrl+alt+f3 yada ctrl+alt+t ekranlarından hangisine yazmalıyım? ctrl+alt+f3 ekranına yazdığımda bu sonucu alıyorum:

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Ba#%ml%l%k a#ac% inşa ediliyor. (bağımlılık ağacı galiba)
Durum okunuyor... Bitti
Sıralanan paketler otomatik olarak kurulmuştur artık gerekli değiller:
libasprintf0c2: i386 libatk-bridge2.0-0: i386 libatspi2.0-0 i386 libgomp1: i386
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Yeniden Kurulan: 2, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 4.076 B/1.520 kB
Bu işlemden sonra 0 B ek disk alanı kullanılacak.
Hata http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ quintal/main ubuntu-desktop amd64 1.28
7
Could not connect to tr.archive.ubuntu.com:80 (193.140.100.100) . - connect (11
3: Makinaya ağ üzerinden yol yok)
http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/u/ubuntu-meta/ubuntu-desltop_1.287_amd64.deb Could not connect to tr. archive.ubuntu.com:80 (193.140.100.100) . - co
E: Bas% arşivler alınamıyor, apt-get update çalıştırarak veya --fix-missing ekleyerek düzeltilebilir?

Daha sonra tekrar başlattığımda aynı boş ekrana çıkıyorum. Üç ekrandada sadece duvar kağıdı var.

ebubekirs

İnternete bağlı değilsiniz gibi görünüyor. Kablosuz ağ mı kullanıyorsunuz ?

Bu arada Ctrl+Alt+F1...F7'ye kadar aynıdır. Diğeri de uçbirimi açar. Herhangi birine yazabilirsiniz.

efeefeefe

Bilgisayarım internete eternet kablosu ile bağlı bulunuyor. Hatta en başta Ubuntu'nun kurulum ekranında interneti algılayıp kendisini güncellemişti. Masaüstü yüklenemediği için Ubuntu ağbağdaştırıcısını görememiş olabilir mi?

Ctrl+alt+T  ile ctrl+alt+f(1...7) arasında bir yetki farkı bulunuyor mu? Ctrl+alt+t ile açılan ekranda Türkçe karakterler doğru algılanıyor. Yardımınız için çok teşekkür ederim. Bu Ubuntu çalışabilir durumdaki ilk linux işletim sistemimdi. Aslında halen teorik olarak çalışıyor sayılır. :D Alışmaya çalışıyorum. Terminolojisi bile alıştığımdan çok farklı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2012 - 16:42:42

Sanırım Ubuntu'yu bozdum.
sudo apt-get remove fglrx* nvidia* mesa*
Yazdığımda herşeyi sildi daha sonra ~ işaretini yapamadığımdan aşağıdakini yazamadım ve reboot komutunu girdim.
rm -rf ~/.config .compiz .gconf* .theme*
sudo reboot

Şimdi Ubuntu başladığında Starting ve Stopping ile başlayıp ( OK ) ile biten bir liste çıkıyor. Ubuntuyu tekrar kurayım En azından çalışan bir ubuntu içerisinde konsolu açıp kodları yapıştırmak ve sonucu foruma aktarmak daha kolay olacaktır.

agritux

rm -rf /home/$USER/.config /home/$USER/.compiz /home/$USER/.gconf* /home/$USER/.theme*  şeklinde deneyin

~/ demek kullanıcı dizininiz demek. Kısaltmadır.

ayrıca konsol üzerinde nasıl bilmiyorum ama altgr ile ü ye basıp sonra numpad den 8 üzerindeki tuşa basmak yeterli.

efeefeefe

Teşekür ederim. Şimdi yeni kurulmuş bir Ubuntum var bütün ekranların çalışmasını nasıl sağlayabilirim?

sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current

komutlarını kullanıp x server programını yüklemelimiyim?

geçen sefer nvidia-xconfig --query-gpu-info komutunu kullandığımda Number of GPUs: 2

GPU #0:
Name : GeForce GTX 295
PCI BusID : PCI:4:0:0

Number of Display Devices: 1

Display Device 0 (DFP-0):
EDID Name : Philips 244E
Minimum HorizSync : 30.000 kHz
Maximum HorizSync : 83.000 kHz
Minimum VertRefresh : 56 Hz
Maximum VertRefresh : 76 Hz
Maximum PixelClock : 170.000 MHz
Maximum Width : 1920 pixels
Maximum Height : 1080 pixels
Preferred Width : 1920 pixels
Preferred Height : 1080 pixels
Preferred VertRefresh : 60 Hz
Physical Width : 520 mm
Physical Height : 290 mm

GPU #1:
Name : GeForce GTX 295
PCI BusID : PCI:5:0:0

Number of Display Devices: 2

Display Device 0 (DFP-0):
EDID Name : Philips 231S
Maximum HorizSync : 83.000 kHz
Maximum VertRefresh : 76 Hz
Maximum PixelClock : 170.000 MHz
Maximum Width : 1920 pixels
Maximum Height : 1080 pixels
Preferred Width : 1920 pixels
Preferred Height : 1080 pixels
Physical Width : 510 mm
Physical Height : 290 mm

Display Device 1 (DFP-1):
EDID Name : Samsung SyncMaster
Maximum HorizSync : 81.000 kHz
Maximum VertRefresh : 75 Hz
Maximum PixelClock : 150.000 MHz
Maximum Width : 1680 pixels
Maximum Height : 1050 pixels
Preferred Width : 1680 pixels
Preferred Height : 1050 pixels
Physical Width : 470 mm
Physical Height : 300 mm
  bu ekran çıkmıştı şimdi komut bulunamadı diyor.  Birde internetten bulduğum bir komutu kendi ekranlarıma göre değiştirmiştim ama çalışmıyor bu komut yanlış sanırım. nvidia-xconfig --base-mosaic --metamodes="GPU-0.DFP-0: 1680x1050+0+0, GPU-1.DFP-0: 1680x1050+3360+0, GPU-1.DFP-1: 1680x1050+5040+0"

agritux

O komutun çalışmaması normal. Çünkü kapalı kaynak nvidia sürücüleri kurulu değil.
Temiz kurulum yapmışsınız. Geçmiş olsun :)
Şimdi benim de merak ettiğim bu konuyu, tecrübeli birinden beklemeye geçelim :)

efeefeefe

İngilizceniz nasıl?
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1969121
Benim pek iyi sayılmaz ama bu adreste Ubuntu'nun yakın bir versiyonu için 3 monitör kurmayı denemişler ve sanırım başarılı olmuşlar bir "solved" "resolved" muhabbeti dönmüş. Bendeki gtx295 ilk üretilen çift PSBli modellerden ve ekran kartında 2 dvi ve 1 hdmi çıkış bulunuyor. Nvidia daha sonra bu kartı revize edip tek PSBli ve yanlış hatırlamıyorsam 2 hdmi çıkışlı şeklini üretmişti. Başlıktaki mesajdan o kullanıcıda kartın hangi çeşidi var anlayamadım. 1 girişli ve 2 çıkışlı olan dvi çoğaltıcı kablolardan bahsetmişler herhalde revize edilmiş hali için konuşulmuş o konu.