[Çözüldü] Samsung ML-1675 sürücü kurulum sorunu

Başlatan fantastik51, 01 Ekim 2012 - 14:07:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fantastik51

Samsung ML-1675 model yazıcımın sürücüsünü bilgisayara yüklerken bir yerde takılıyor.

Samsung internet sitesinden ML-1675 modelinin linux sürücüsünü indirdim fakat yükleme sırasında aşağıdaki ekranda takılıyor:

Kulladığım dağıtım Kubuntu 12.04 Precise Pangolin.

-----------------------------------------------------------
DİPNOT: Sorun çözüldü. Nasıl çözdüğümü yazdığım mesajın alıntısı aşağıdadır.

Alıntı yapılan: fantastik51Uzun bir aradan sonra tekrar bir deneme yaptım:
Ctrl+Alt+F1 kısayolu ile tty1 terminaline geçtim. Giriş yaptıktan sonra oradan kurulumu yaptım. X olmadığı için text-mode da çalıştı. Ben de sorunsuzca işimi hallettim ve X e döndüm.
Şu anda yazıcım çalışıyor. Aynı sorunla karşılaşanlar da benim yaptığım şekilde çözebilir.
Yorum yazan ve cevap veren herkese teşekkürler...

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33615.0

Forumda arama yapıp bu başlığı görmüş müydün? Eğer gördüysen denemiş miydin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fantastik51

Evet, o başlığı gördüm. Fakat benim sorunum çalıştıramamak değil, kurulumun o noktada takılması. Buna bir türlü çözüm bulamadım.

heartsmagic

Başlıkta kurulum için uçbirimden işlemler var, onları yapmazsan neden sorun olduğunu anlayamayız.

fantastik51

Uçbirimden yaptığım işlemler şunlar :
cd /home/bora/İndirilenler/cdroot
sudo ./autorun

Bana bir çıktı vermiyor. Şunu da denedim, sonuç aynı :
sudo ./Linux/install
Bütün dosyalara çalıştırma izni verdim.

Yine 90 larda bir yerlerde (bazen 96 bazen 95 bazen 98 de) takılıyor.

Not: Bu aşamaya gelmeden önce ilk başta şöyle bir ekranla karşılasıyorum, pek bir şey anlamamakla beraber Install Anyway e tıklıyorum. Bir alakası olabilir mi?

Ninoslayer

Burda diyorki ilk önce "SANE" paketini linux dağıtıcısını kullanarak kurman gerekiyormuş. Daha sonra bu programı kurmanı tavsiye ediyor. Ubuntu yazılım merkezine "sane" yazarsan ilk o çıkıyor. Onu kurup ilk önce bilgisayarı açıp kapadıktan sonra bir daha kurmayı deniyebilirmisin ?

fantastik51

SANE yi kurdum, aynı ekranda yine soruyor ve devam edince de yine takılıyor.

burk

Alıntı YapYine 90 larda bir yerlerde (bazen 96 bazen 95 bazen 98 de) takılıyor.
@fantastik51 bu takılmadan kastınız ne kadarlık bir süre? Belki takılmıyor ve yüklüyordur?

fantastik51

Takıldığına eminim. 1 saat açık bıraktım, yine aynı yerdeydi.

burk

SANE yüklenmişken tekrar bu ekranın çıkması da garip. Belki de otomatik olarak yüklü olup olmadığını kontrol etmeden çıkıyordur ama önce şuna bir bakalım;
dpkg --list | grep sane

heartsmagic

@fantastik51, sen sürücüyü nereden indiriyorsun? Seni yönlendirdiğim başlıktaki yönergelerle uçbirimde çıktı alamaman pek normal değil. İlla ki bir çıktı vermesi gerekiyor. Tabi kurulumu doğrudan grafik arayüze aktarıp çıktı vermemesini sağlamış da olabilirler fakat genelde yapılan bir şey değil bu. Sürücüyü nereden indirdiğini söylersen en azından duruma bakmaya çalışırız.

fantastik51

Bu siteden sürücüler bölümünden linux için Unified Driver'ı indirdim:
http://www.samsung.com/tr/support/model/ML-1675/STS-downloads

heartsmagic

@fantastik51, bu durumda senin denediğin şey pek geçerli olmuyor, Linux dizini altında install diye bir dosya yok çünkü. Kaldı ki bu sürücü diğer başlıktaki kullanıcı arkadaşımızın uğraştığı sürücünün aynısı. Benim yönergelerim de yine aynen geçerli. Lütfen o başlığa bir daha bakıp yönergeleri uygula. İki komut verilecek toplamda ve onlar bir çıktı üretecek:

cd UnifiedLinuxDriver_0.92/cdroot/
./autorun

Eğer yine olmazsa:
cd  UnifiedLinuxDriver_0.92/cdroot/Linux
sh install.sh

fantastik51

@heartsmagic, verdiğiniz komutlar hiçbir şekilde çıktı vermiyor. Yeniden indirip denedim, sonuç yine aynı.

@burk verdiğiniz komutun çıktısı:
ii  libsane                                1.0.22-7ubuntu1                         API library for scanners
ii  libsane-common                         1.0.22-7ubuntu1                         API library for scanners -- documentation and support files
ii  libsane-hpaio                          3.12.2-1ubuntu3.1                       HP SANE backend for multi-function peripherals
ii  python-imaging-sane                    1.1.7-4                                 Python Imaging Library - SANE interface
ii  sane                                   1.0.14-9                                scanner graphical frontends
ii  sane-utils                             1.0.22-7ubuntu1                         API library for scanners -- utilities
ii  xsane                                  0.998-3ubuntu2                          featureful graphical frontend for SANE (Scanner Access Now Easy)
ii  xsane-common                           0.998-3ubuntu2                          featureful graphical frontend for SANE (Scanner Access Now Easy)

heartsmagic

@fantastik51, lütfen komutları nasıl uyguladığını ve ne sonuç aldığını buraya kod etiketi içinde geç. Aksi takdirde yorum yapmaya devam etmemiz zor olacak.

fantastik51

Uçbirimden:
cd /home/bora/İndirilenler/cdroot
sudo sh ./autorun

Grafik arayüz açıldı fakat yüklemeye devam edince bile hiç bir şekilde çıktı vermedi ve %90 'larda bir yerde yine takıldı. Control+C ile sonlandırdım.
cd Linux
sudo sh ./install.sh

Sonuç yine  aynı ...

heartsmagic

Sanal makinede denedim sürücüyü kurmayı, kurdum.

Eğer takılıyor dediğin yer %95'teki CUPS adımı ise orada CUPS'ı yeniden başlatıyor ve yazıcı eklemek için arkaya bir pencere daha açıyor. Öndeki pencerenin arkasında kaldığı için görmemiş olabilir misin? Haliyle sen takılıyor diye ctrl+c ile kesiyorsan veya kapatıyorsan arkadaki pencere de kapanıyordur.

Doğrudan autorun üzerinden gittim.

ozgurozturk

Benzer bir sorunu da ben Samsung ML-2165 ile yaşıyorum. %95'te takılıyor  "SANE" için aynı hatayı bende de veriyor. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33615.0 konusuna baktım ama çözümü bulamadım.

heartsmagic

@ozgurozturk, sana hatası sorun değil ben kurmadım mesela kendisini zira sadece deneme amaçlı kurdum sürücüleri. Sane zaten tarayıcı ile ilgilidir, bu yazıcılarda tarayıcı yoksa sizlerin de kurmasına gerek yok. %95 olayını yukarıda izah ettim, durum sende nasıl?

Ben üç gün önce kurdum bu sürücüyü, sanal sistem üzerine, yazıcı olmadan. Dediğim gibi %95 denilen kısımda arkada yazıcı ekleme penceresi çıkmakta.

fantastik51

@heartsmagic, hiçbir şekilde yeni bir pencere açıldığını göremedim. Arkasında, önünde veya başka masaüstünde yeni bir pencere açılmadı. Aynı sorun devam etmekte. Ayrıca GNOME, KDE ve XFCE üzerinde ayrı ayrı denememe rağmen bir sonuç alamadım.

heartsmagic

Açıkçası bu aşamadan sonra nasıl yardımcı olabilirim bilmiyorum. Çıktı vermiyor diyorsun, bende en azından işlemlere ait çıktı verdi. Ardından da söylediğim üzere sürücüyü de kurabildim sanal makine üzerinde. Hatayı tekrarlayamadığımız ve sen çıktı veremediğin için elimden bir şey gelmiyor ne yazık ki.

fantastik51

Uzun bir aradan sonra tekrar bir deneme yaptım:
Ctrl+Alt+F1 kısayolu ile tty1 terminaline geçtim. Giriş yaptıktan sonra oradan kurulumu yaptım. X olmadığı için text-mode da çalıştı. Ben de sorunsuzca işimi hallettim ve X e döndüm.
Şu anda yazıcım çalışıyor. Aynı sorunla karşılaşanlar da benim yaptığım şekilde çözebilir.
Yorum yazan ve cevap veren herkese teşekkürler...