Ubuntu Sonrası HDD Problemi

Başlatan mastek, 10 Ekim 2012 - 13:43:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mastek

Arkadaşlar makineme ubuntu'nun eski bir versiyonunu kurdum.
Gerekli güncelleştirmeleri yaparak 12 versiyonuna kadar yükselttim. İhtiyaçlarımı karşılamadığı için kaldırıp CloudLinux kurmak istedim. Ama her seferinde "GPT" li bir uyarı mesajı verdi. Sorunun ne olduğunu araştırdım ama bir türlü çözüm bulamadım. En mantıklı yerin burası olduğunu düşünüyorum.
Windows kurmak istediğimde de bu bölüme Windows kurulamaz diyor.

HDD 2 TB'lik olduğu için boşverip te atamıyorum da.
Bu GPT denilen illet nedir, nasıl kaldırılır, nasıl silinir veya nasıl düzeltilir. Yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim....

cagriemer

Ubuntu CD'si ile sistemi baslatip gparted uygulamasinda "create partition table" dediginizde (device menusu altinda yanlis hatirlamiyorsam) diskinizde olan tum kisimlari silerek MBR bolumlendirme tablosu olusturur.

mastek

Ayarları yaptığım yerin SS'ini nasıl çekebilirim, windows'daki gibi Print Scream'a basmak yeterli mi? Basarsam bile resmi nereye yapıştıracağım :)
Koca ekranın resmini fotoğraf makinesi ile çekmeyeyim aybolur :)

Bu arada ubuntu şuanda kurulu değil Ubuntu'yu live CD ile çalıştırıp mı yapacam?

ebubekirs

Evet, Ubuntu Live CD ile yükleme yapmadan bilgisayarı açıp @cagriemer'in dediğini uygulayabilirsiniz. Bu arada internete de aynı yerden bağlanarak print screen ile çektiğiniz görüntüyü buraya aktarabilirsiniz.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim