İşletim Sistemi Kopyalama

Başlatan cos, 27 Eylül 2012 - 15:49:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cos

Merhaba arkadaşlar

Harici diskimde kurulu olan işletim sistemini sabit diske kopyalamak istiyorum. Bu işlemi gparted ile yapamıyorum çünkü boyutları farklı.

Harici disk (sdb) bölümlere ayrılmış durumda. sdb1'in boyut 78Gb. Kopyalamak istediğim sabit disk(sda) da bölümlere ayrılmış. Ben sda2'ye kopyalamak istiyorum. sda2'nin boyutu 27 Gb.

dd if=/dev/sdb1 of=/dev/sda2 count=20000 komutu ile kopyalama yaptığımda sda2 bilgisayarım bölümünde görünmüyor. Gparted ile baktığımda kilitli işareti çıkıyor. Hiçbir işlem yapamıyorum. Windows ortamında sda2'yi biçimlendirebiliyorum.

Acaba kopyalamanın bir yolu var mı?

burk

Sizin istediğiniz mevcut sistemin yedeğini almak mı?

if

@cos, komut ve çıktıları için kod etiketi kullanırsanız memnun olurum.

dd komutu ile bir bölümü başka bir bölüme kopyalamak için iki bölümünde aynı boyutta olması gerek. Yaptığınız işlem bölümlemeyi bozmuş olabilir. sudo fdisk -l çıktısına bakayım.

cos

Alıntı yapılan: burk - 27 Eylül 2012 - 18:02:05

Harici harddiskteki işletim sistemini sabit diskte kullanmak. Sabit disk çok eski bir dizüstü bilgisayar. 256MB ram var. Kurulum yapmak imkansız gibi. Bu nedenle kopyalama yaparak zorunu çözmek istiyorum.

heartsmagic

Gparted ile neden yapamıyorsun? Boyutlarının farklı olması sorun yapmıyordu en son hatırladığım kadarıyla. Ayrıca dd komutunda bölümler ters mi olmuş?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cos

Gparted ile boyut sorunu var. Bu nedenle yapamıyorum. Büyük boyuttan küçük boyuta kopyalama sorun çıkartıyor. Ters durumda kopyalama yapılabiliyor. dd komutunda bölümler ters değil diye biliyorum. Kaynak bölüm sdb1.  hedef bölüm sda2

ekremsenturk

Alıntı yapılan: cos - 28 Eylül 2012 - 07:57:48
Alıntı yapılan: burk - 27 Eylül 2012 - 18:02:05

Harici harddiskteki işletim sistemini sabit diskte kullanmak. Sabit disk çok eski bir dizüstü bilgisayar. 256MB ram var. Kurulum yapmak imkansız gibi. Bu nedenle kopyalama yaparak zorunu çözmek istiyorum.

Kurulumu yapamıyorsan, Sistem'ide çalıştıramazsın.  Bir Bilgisayar tamircisine git ve kendi dizüstü bilgisayar'ınki ile uyumlu olan ikinci bir RAM modülü al ve tak. Genellikle ikinci bir boş RAM yuvası mevcut oluyor. Ama önce, boş bir yuvanın var olduğuna emin ol.

cos

Kurulumu yapmakta zorlanıyorum fakat harici disk ile bilgisayarı rahat kullanıyorum. İlave ram'e şimdilik gerek yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Eylül 2012 - 17:36:55

Konuyu Linux Mint forumunda da açmıştım. Ali Erkan İmrek arkadaşımız aşağıdaki şekilde çözüm önermiş. İlk iki adımı gerçekleştirdim. Şimdi sıra diğerlerinde. Önyükleyiciyi nasıl kurabilirim?

Adımlar kabaca şöyle;

1- Kopyalayacağınız bölümü Gparted ile aynı biçimde biçimlendirin.
2- Sistemi bir CD ile açıp (X Dağıtımının kurulum CD'si veya SystemRescueCD gibi) "cp -aRv kaynak hedef" komutuyla kök dizini kopyalayın (Örn:"cp -aRv /media/sdb1 /media/sda1")
3- Önyükleyiciyi elle kurun
4-/etc/fstab Dosyasını sisteminize göre düzenleyin.

http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,4527.0.html

heartsmagic

sdb1 78GB, sda2 27GB demişsin ben burada karıştırdım olayı. Bunlar sadece bölüm boyutları yani, içerilen boyutlar falan değil?

cp düz bir çözüm yavaşlığı haricinde sorun yapmamıştır sende. Önyükleyici için Canlı CD ile sistemi açıp bildiğimiz Grub2 kurulumu yaptırabilirsin. Forumdaki Yeniden Grub2 kurulumu konusuna bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cos

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Eylül 2012 - 02:00:59
sdb1 78GB, sda2 27GB demişsin ben burada karıştırdım olayı. Bunlar sadece bölüm boyutları yani, içerilen boyutlar falan değil?

Doğru bölüm boyutları. Deneme amaçlı sdc üzerinde uygulama yapıyorum.

cos

Yukarıda 4 madde olarak yazılan yolla sadece kopyalama yapabildim. Devamını yapmaya bilgim yeterli gelmedi.

Konuyu aşağıdaki şekilde çözdüm.

-Harici harddiskte (sdb6) 20 Gb'lik bir bölüm oluşturdum.
-Bu bölüme hızlı bir bilgisayarda kurulum yaptım.
-Sonra Gparted ile sdb6 daki kurulum yaptığım bölümü sabit diskteki(sda2) bölüme kopyaladım. Sdb6'nın boyutu sda2'den küçük olduğu için sorun yaşamadım.
-Daha sonra boot-repair-disk cd'si ile sda'ya grub2 kurulumu yaptım.

Yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim.

burk

Sorun çözüldüyse; cozuldukonusu