Çift işletim sistemi

Başlatan İskender, 23 Eylül 2012 - 17:54:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İskender

Bilgisayarı aldığımda Windows 7 yüklüydü. Sonra Ubuntu'yu yükledim .. şu anda Windows 7 çalışmıyor.. Sistem geri yüklemesi yapmaya çalışıyor ama o da başarılı olmuyor. Ne yapmalıyım bir format iyi gelir mi? (Ubuntuyu yüklediğimden beri Windows'u açmamıştım..)

Asıl soru hiç format atmadan Windows'u yoksayarak ubuntuyu tek işletim sistemi yapabilirmiyim..

bigbang

Gparted ile olur diye düşünüyorum. Win7 yüklü olan kısmı silip ubuntunun diski ile birleştirilebilir diye düşünüyorum ama tecrübeli arkdaşlar daha iyi cevap verir.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

bytan

Win neden çalışmıyor sorusu ayrı. Kurulum sırasında ona ait bölümlere dokunulmadıysa, ubuntu ile ilgisi olmadığı için doğrudan win tarafında aramak gerekiyor çözümünü.

Sorunun ikinci kısmına bakarsak, @bigbang'ın önerdiği gibi gparted uygulamasıyla win için kullanılan bölümü yeniden biçimlendirerek depo amaçlı kullanabilirsin ve böylece tek işletim sistemli olarak kullanabilirsin makinanı.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

İskender

@bytan bigisayarda tek depo bölümü var (yani sadece "c" var "d" yok) Windows un üzerine ubuntu yükledim onun için sordum.. Ayrıca bir iki kez sistem geri yüklemesi yaptı ve bu ubuntuyuda etkiledi.. (var olan şifrem eski şifreme döndü ve bir iki dosyam kayboldu)

bytan

Eğer hala kafanda soru işareti varsa alttakinin çıktısını verdiğinde önerimizi somutlaştırabiliriz. Basitçe,  win kurulu bölüm yeniden biçimlendirilmeli ve varolan ubuntu sistemine /media altında bir dizin olarak eklenerek depo olarak kullanılabilir hale getirilmeli.

sudo fdisk -l

Yapacağın geri yüklemelerin mbr kaydını etkileyebileceği söz konusu tabi.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST