Ubuntu Kalıcı Dns Ayarı Sorunu

Başlatan Arai, 16 Eylül 2012 - 11:13:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arai

Merhaba arkadaşlar,
Dün bir anda Ubuntu kullanmaya karar vererek bilgisayarıma yükledim. Yükleme yaptıktan sonra kullandığım bazı programların çalışabilmesi için sabit ip ve no ip kurmam gerekti. Tabi bir de yasaklanan siteleri açabilmek için dns değiştirmek. Bu sitede araştırdıktan sonra /etc/resolv.conf dosyasından yapıldığını öğrendim. Başta direk açarak değiştirmek istedim fakat yetkin yok dedi, daha sonra başka konuları araştırıp sudo su yaparsam kaydedebileceğimi öğrendim. Sonra o şekilde açıp orjinali silip yerine 8.8.8.8  8.8.4.4 olarak ekleyip kaydettim. Daha sonra yeniden başlattım, ama bi baktım kaydettiğim * her şey silinmiş eski haline dönmüş. Defalarca aynısı olduktan sonra ben uğraşırken bir anda internete girmedi açtığımda. Bu kez resolv.conf dosyasına baktım eskiden kendinde olan dns ayarı da yokolmuş  ??? Nasıl başardığımı bilmiyorum ama ne 8.8.8.8 li benim yazdığım var nede normal kendi ayarı  ;D
Resolv.Conf içinde sadece bu yazıyor bilgisayarı başlattığımda :) Sonra altına elimle 8.8.8.8 i giriyorum, internete bağlanıyor, reset atıyorum tekrar gidiyor. Ne yapmam lazım???

Not: Ben bunu yapabilmek için konuyu anlatan kişinin dediği gibi Network Managing mi öyle birşeyi remove yapmıştım.  Şimdi Normal ağ ayarlarına da girip ordan ip veremiyorum ekte verdiğim resimdeki şekile döndü orası ayar yapılmıyor  :-\ Yardımcı olabilecek varsa bir el atarsa sevinirim.

# Dynamic resolv.conf(5) file for glibc resolver(3) generated by resolvconf(8)
#     DO NOT EDIT THIS FILE BY HAND -- YOUR CHANGES WILL BE OVERWRITTEN

Düzenleme: Bu arada resolv.conf dosyasını +i +a lı bir komut ile kilitle yazıyordu. Fakat bende o komut çalışmıyor. Chattr galiba o komut. yazdığım zaman hata alıyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bytan

İletilerinin tamamını kalın harflerle yazmazsan memnun oluruz.

DNS değiştirme, lsattr, chattr gibi kelimelerle sağ üst köşede yapacağın aramada daha fazla sonuç elde edebilirsin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30374.0

Takıldığın yerde yaptıklarını ve çıktılarını aktarırsan durumuna bakarız.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Arai

orada verilen komutu girdiğim zaman şu hatayı alıyorum

arai@Xtr3ams:~$ sudo chattr +a /etc/resolv.conf
chattr: İşlem desteklenmiyor - /etc/resolv.conf üzerinde bayraklar okunurken hata oluştu

heartsmagic

12.04 üzerinde resolv.conf üzerinden yapacağın işlem doğrudan iş görmez, zira sistem biraz değişmiş durumda. Mümkünse önce şunu dene:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35206.msg423961#msg423961

Yok, ben illa resolv.conf üzerinden yapacağım diyorsan şu şekilde yap:

sudo rm -f /etc/resolv.conf
sudo -H gedit /etc/resolv.conf

# Dynamic resolv.conf(5) file for glibc resolver(3) generated by resolvconf(8)
#     DO NOT EDIT THIS FILE BY HAND -- YOUR CHANGES WILL BE OVERWRITTEN
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

sudo chattr +i /etc/resolv.conf

Bunun sebebi de şu, 12.04 ile beraber gelen resolv.conf, daha doğrusu /etc altındaki resolv.conf dosyası artık gerçek bir dosya değil.

ls -l /etc/resolv.conf
lrwxrwxrwx 1 root root 29 Ağu 24 22:16 /etc/resolv.conf -> ../run/resolvconf/resolv.conf

Bu dosyayı da düzenlemek sanırım çare olmuyordu, ben de silme ve yeniden oluşturma yoluna gitmiştim.

Eğer ileride resolv.conf dosyası tekrar düzenlenmek isterse önce şu komut uygulanmalı:

sudo chattr -i /etc/resolv.conf

Değişikliğin ardından tekrar kapatılmalı:

sudo chattr +i /etc/resolv.conf

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.