Grub ekranına Windows XP'yi eklemek istiyorum

Başlatan wireles, 29 Ağustos 2012 - 18:15:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wireles

Teşekkürler guopx senden rica etsem sende ki windows satırındaki sda ve uuid numaraları konsol çıktılarıyla aynımı bakarmısın ?

Bu arada msn dede yoksun :)

heartsmagic

@wireles, uzaktan yardım olayına sıcak bakmamamızın iki sebebi var:

1. Anlattığım üzere mesele burada irdelenirse herkes için daha faydalı olur. Burası sadece çözümün verildiği er değil, onu nasıl irdelediğimizin de anlatıldığı bir ortam. Kısacası sorunu nasıl tespit ediyoruz, hangi dosyalara bakıyoruz gibi olaylar hep forumda dönmekte. Sen uzaktan yardım alsan ve çözümü buraya aktarsan dahi her şeyi aktaramazsın.

2. Eğer uzaktan yardıma biz evet dersek, bunun ardı arkası kesilmez.

Tabi uzaktan yardım etmek isteyen olursa da haliyle kimseyi etmemeye zorlayamayız.

Şimdi, eğer bölüm isimleri doğruysa değişecek tek şey koyu ile işaretli kısımlar olmalı:

Alıntı Yapmenuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)" --class windows --class os {
   insmod part_msdos
   insmod ntfs
   set root='(hd0,msdos1)'
   search --no-floppy --fs-uuid --set=root 564E6A3B4E6A13D1
   chainloader +1
}

Bölüm sda2 ise msdos1, sda6 ise msdos6 olacak, UUID'ler de bölümlere göre değişecek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

guopx

mnrl@mnrl-SWH:~$  sudo blkid
[sudo] password for mnrl:
/dev/sda1: LABEL="Sistem AyrM-DM-1ldM-DM-1" UUID="564E6A3B4E6A13D1" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: LABEL="Win7" UUID="4E86722F867217A3" TYPE="ntfs"
/dev/sda3: LABEL="Yerel Disk" UUID="862AD7602AD74C35" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: UUID="4cd855bd-8a60-4509-8fe8-738b504cbfec" TYPE="ext4"
/dev/sda6: UUID="18032563-eb83-4abe-8826-e9131357cc8d" TYPE="swap"
/dev/sr1: LABEL="Turkcell 3G VINN" TYPE="iso9660"
mnrl@mnrl-SWH:~$

evet bende de sendeki gibi win7 için sda1 sistem ayrıldı uuid si var
bu arada ulaşılabilir görünüyorum şu an msn de
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

heartsmagic

Ben yanlış aktarmış olabileceğim bir şeyi düzelteyim. Bu Windows7'nin ayrı bir başlatıcı bölümü olduğu için kendi kök bölümü kullanılmıyor olabilir. Kısacası başlatıcı bölüm sda1 ise msdos1 kalacaktır orası muhtemelen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Bu makina ilk alındığında içerisinde xp mi vardı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

guopx

@heartsmagic bildiğim kadarı ile windows xp  de ayrı bir başlatıcı kullanıyor. win7 yüklü bilgisayara xp de yükleyince ayrıca ikinci bir başlatıcı bölüm oluşmuyor. yani wireles'in bilgisayarında win7 ve xp'nin kaydı aynı başlatıcıda (sistem ayıldı reserved olarak geçen bölüm). bunu nasıl ayırıp grub2 ye yansıtabiliriz ki.
wireles xp'ye girebiliyormuş. şu adımları izleyerek http://www.tech-recipes.com/rx/965/change-default-dual-boot-order-in-xp-2000-or-longhornvista-system/  xp içinden default işletim sistemini win7 yaparsa bu sefer de win7 açılır diye düşünüyorum

wireles

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)" --class windows --class os {
insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='(hd0,msdos1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 108C7E238C7E038E
chainloader +1
}
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

Şimdi arkadaşlar grub.cfg deki windows 7 satırı bu şekilde ama xp açılıyor sudo blkid çıktısına bakarsak

/dev/sda2: LABEL="win7" UUID="F6C4A029C49FEA5F" TYPE="ntfs"   --------------------  Windows7

/dev/sda6: LABEL="xp" UUID="9C3049FD3049DF40" TYPE="ntfs"    -----------------------     Xp

/dev/sda1: LABEL="System Reserved" UUID="108C7E238C7E038E" TYPE="ntfs"   ----------------------        System Reserved

Ne win7 nede xp uuid si orada yazılı olan ama xp açılıyor anlamadım gitti.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ağustos 2012 - 15:28:36

Alıntı yapılan: bytan - 30 Ağustos 2012 - 15:21:02
Bu makina ilk alındığında içerisinde xp mi vardı?

Bilgisayarı kendim topladım işletim sistemli satın almadım ilk olarak win7 kurmuştum ama sonrasında bir çok kez format yedi ve bu hale geldi :)

guopx

@wireles windows sistemleri açılış için sistem ayrıldı diye ekstradan bir bölümü kullanır ( sendeki sistem reserved ) tahminimce xp yerine win7 açmak istersen xp içinden default işletim sistemini win7 yapman gerekli. şöyle yapabilirsin  http://www.tech-recipes.com/rx/965/change-default-dual-boot-order-in-xp-2000-or-longhornvista-system/  fakat grub menüsüne ikisini birden nasıl eklersin gerçektem bilemiyorum :-\

wireles

Valla dostum bende ne deneyeciğimi ne yapacağımı iyice şaşırdım.

Forumdan grub-on diye bir program buldum onunla listeye bir sistem daha ekledim ve win7 için bir satırdaha oluşturup uuid sini filan ayarladım yine açmadı win7 yi sanırım ubuntudan vazgeçip win7 ve xp ile yola devam edip win ön yükleyicisini kullanıcam  :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ağustos 2012 - 15:38:24

Bu arada kopete de bende ekli görünüyorsun fakat çevrim dışısın listende ben varsam bana birşey yazarmsıın ben yazıyorum ama iletilemiyor

guopx

dur pes etme hemen ;) xp kurunca grub uçtu demiştin başta hangi yolla tekrar grub2 kurdun?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ağustos 2012 - 15:41:56

msn adresin bende yok. sen buraya yazar mısın ya da kişisel ileti olarak gönder adresi ben sana ileti gönderirim

wireles

grub u tekrar kurarken ilk kurduğumda flash bellekten kumuştum ve tekrar flahs belleği takıp ubuntu masa ustune ulaştım ve uçbirimden hangi site hatırlamıyorum şuan oradaki komutlarla tekrar kurdum grub u .

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ağustos 2012 - 15:55:08

Xp ye girip sitedeki yolu takip ettim sistem başlangıcı varsayılan işletim sistemi bölümünde sadece xp var win görünmüyor

bytan

Xp kendisinden sonra çıkan win7'yi görmeyip her zaman yaptığı gibi sadece kendisini mbr'ye aktardığı için bir tek onu açabilir durumdasındır şu an. Elinde win7'ye ait cd/dvd varsa, önce win7'yi mbr'ye tekrar yazdır. Win7 mbr'ye yazılırken xp'yi görüp ona da yer ayırabileceği için, sonrasında bizim update-grub da işler hale gelir. Şu an sadece tek win sistem ekleniyor olmasının sebebi xp'nin win7'ye ait açılışı silip sadece kendisini tutmuş olması.

Win7 açıldıktan sonra çift boot için gerekirse easybcd gibi yazılımları kullanabilirsin. Her iki win, windows önyükleyicileri tarafından seçilebilir hale geldikten sonra grub menüsünü düzenlemeye geçeriz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

wireles

win7 mbr yi tekrar yükledim grub ekranında win7 satırına basınca win7 açılır oldu artık :)

daha sonra grub listesine xp için de bir satır ekledim ve çalışıp çalışmadığını denemek için win7 gibi ayarladım ve çalıştı daha sonrasında xp için olan sda ve uuid numaralarını değiştire değiştire belki 20 ye yakın deneme yaptım ama xp yi malesef açamadım siyah ekrana düşüp üst sol köşede zıplayan _ işaretle boğuşup durdum o pes etmedi ben ettim :)

Bir kaç gün sanırım pc den uzak kalıcam yinede yardımcı olmak isteyen arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim döndüğümde bu konuyla uğraşacağım hırs yaptım :)

Görüşünceye kadar kendinize iyi bakın ve iyi forumlar.

bytan

Şu an win7 boot edilebilir durumda, peki ya xp? Bundan emin miyiz? Elle eklemek yerine update-grub yürütüp sistem tarafından görünüp görünmediğine bakabilirsin. Şayet görünmüyorsa, win tarafına geçip her iki windows işletim sistemini açılabilir hale getirmelisin.

Şimdilik ubuntu tarafına gözünü kapat ve makinada sadece iki tane win işletim sistemi varmış ve windows önyükleyicisini kullanarak bunları açmaya çalışıyormuşsun gibi davran.

PF @ ST

wireles

Selam arkadaşlar.

bytan arkadaşımızın dediği üzere xp boot edilebilir değilmiş :) win7 yi açarak easybcd programı yardımıyla xp yi ekledim windows grub ekranı çıktı ve win7 ve xp ye erişim sağlandı.

sonra ubuntu nun grub unu tekrar kurdum listede sadece win7 vardı yine girelim bakalım dedim açılcakmı :) girdim karşıma bu seferde windows un yükleyicisi çıktı ( doğrusu bu mu dur bilmiyorum )

win7 ve xp de açılıyordu oh oldu dedim ubuntu ya geçtim oda açılıyor.

sonrasında win7 ye geçtim ve hdd de yedeklerimin bulunduğu bölümün win7 de görünmediğini fark ettim.

ubuntu ve xp de görünüyor ve de kullanılıyordu aslında.

win7 ye tekrardan geçerek disk yönetiminden yedek bölümünü ekliyim dedim sürücü harfi ve anlaşılır olsun diye isimlendirdiğim yedek yazısı yazmıyordu orda görünen bölümde ama budur diyerek

eklemek istedim uyarı çıktı :) belirtilen bölümde eğer bir sistem yoksa eklemeyin bilgisayarınız acılmaz diye :) hadi canım dedim ekledim pc yi yeniden başlattım açılmadı :)

tekrardan ubuntu grub u yükledim yine açılmadı anladımki format tek çare.

ve bastım formatı ilk olarak xp sonra win7 en sonda ubuntu yu kurdum herşey yolunda gibi görünsede xp yine açılmaz olmuş :(

windows root/system32/hal.dll

dosyasını değiştirin diye bir uyarı verdi netten biraz araştırdım xp cd si ile başlatıp R tuşuna basarak kurtarma kipine geçin yazıyor denedim bendeki cd biraz garip olduğu için yapamadım tabiki kaldı böyle pc.