Ubuntu'nun Güncelleme Sonrası Unity Problemi

Başlatan Denonitros, 15 Ağustos 2012 - 20:56:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Denonitros

Merhaba Ubuntu'da oldukça yeniyim.Daha dün akşam bilgisayrıma yükledim.Sorunum ise Ubuntu'yu kurduktan sonra Additional Drivers'ın ek sürücüler altından Nvidia'nın current driverini sahipli sürücüsünü kurdum. Daha sonra Ubuntu update yapınca güncellenince Unity'de bir hata meydana geldi ve sadece Unity 2D altından bilgisayara giriş yapabiliyorum.Tıpki şuradaki problem gibi: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35223.0 Yüklediğim driveri sürücüyü silmek istediğim zaman şifre penceresi hızlı hızlı titreşip sanki birden çok pencere açılıyormuş gibi oluyor ve sonunda hata verip kapanıyor. Ayrıca System Details'ten Sistem ayrıntılarından baktığım zaman ekran kartım unknown olarak görünüyor.Bilgisayarım MSI S430,ekran kartım NVIDIA Geforce Go 6100 ve bilgisayarımda hibrit değil tek ekran kartı var.Kendime uygun driveri sürücüyü nasıl bulabilirim acaba?

Uyarı: Lütfen Türkçe kullanımına özen gösteriniz.

burk

Öncelikle lütfen Türkçe kullanımına özen gösteriniz. Daha sonra da şu sayfada istenilenleri buraya geçiniz; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Denonitros

Ben o terimler Ubuntu'da öyle geçtiği için kullanmıştım bundan sonra Türkçelerini yazarım.
1.satır:
deniz@Deniz-MEGA-BOOK-S430:~$ lspci | grep VGA
00:05.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation C51 [GeForce Go 6100] (rev a2)

2.satır:
deniz@Deniz-MEGA-BOOK-S430:~$ glxinfo | grep render
The program 'glxinfo' is currently not installed.  You can install it by typing:
sudo apt-get install mesa-utils

3.satır:
deniz@Deniz-MEGA-BOOK-S430:~$ xrandr
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 320 x 240, current 1280 x 800, maximum 1280 x 800
default connected 1280x800+0+0 0mm x 0mm
   1280x800       50.0*
   1024x768       51.0 
   960x540        52.0 
   840x525        53.0 
   800x600        54.0 
   800x512        55.0 
   720x450        56.0 
   680x384        57.0     58.0 
   640x512        59.0 
   640x480        60.0     61.0 
   576x432        62.0 
   512x384        63.0 
   400x300        64.0 
   320x240        65.0 

4.satır:
deniz@Deniz-MEGA-BOOK-S430:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce Go 6100/integrated/SSE2
OpenGL version string:  2.1.2 NVIDIA 295.40

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

5.satır:
deniz@Deniz-MEGA-BOOK-S430:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce Go 6100/integrated/SSE2
OpenGL version string:  2.1.2 NVIDIA 295.40

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes

6.satır:
deniz@Deniz-MEGA-BOOK-S430:~$ jockey-text --list
xorg:nvidia_173 - NVIDIA accelerated graphics driver (Proprietary, Disabled, Not in use)
xorg:nvidia_173_updates - NVIDIA accelerated graphics driver (post-release updates) (Proprietary, Disabled, Not in use)
xorg:nvidia_current - NVIDIA accelerated graphics driver (Proprietary, Enabled, In use)
pkg:sl-modem-daemon - Software modem (Proprietary, Disabled, Not in use)
xorg:nvidia_current_updates - NVIDIA accelerated graphics driver (post-release updates) (Proprietary, Disabled, Not in use)

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

decent

Uçbirimden şu komutları yürütün,
sudo jockey-text -d xorg:nvidia_current
sudo jockey-text -e xorg:nvidia_173

Bilgisayarı yeniden başlatın:
sudo reboot

heartsmagic

Unity 3B'ye girmeye çalışınca ne oluyor bu arada?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Denonitros

heartsmagic Ubuntu'yu ilk yüklediğimde ve Nvidia'nın sürücüsünü yüklediğimde Unity 3B'ye girebiliyordum veya farkında olmadan yine Unity 2B'ye giriyordum.Ubuntu kendisini güncelleyince Unity 3B'ye girmek istediğimde hata verdi.Şimdi ise 3B'yi seçsemde Cinnamon'u seçsemde Unity 2B'ye atıyor direk.decent'in gönderdiği kodlara gelen cevapları yazıyorum:
1.satır:
deniz@Deniz-MEGA-BOOK-S430:~$ sudo jockey-text -d xorg:nvidia_current
[sudo] password for deniz:
Additional Drivers
Searching for available drivers...

dedi ve kaldı tekrar komut girmek için olan satır geldi.
2.satırda bana sudo için şifremi bile sormadı imleç altında yanıp sönüyor şu an.
Değişim:2.satırı tekrar denedim:
deniz@Deniz-MEGA-BOOK-S430:~$ sudo jockey-text -e xorg:nvidia_173
ERROR:dbus.proxies:Introspect error on :1.70:/DeviceDriver: dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/jockey-text", line 128, in <module>
    sys.exit(u.run())
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/jockey/ui.py", line 441, in run
    self.argv_options.confirm, False):
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/jockey/ui.py", line 618, in set_handler_enable
    i = convert_dbus_exceptions(self.backend().handler_info, handler_id)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/jockey/ui.py", line 130, in backend
    self._check_repositories()
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/jockey/ui.py", line 842, in _check_repositories
    if self._dbus_iface.has_repositories():
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/dbus/proxies.py", line 70, in __call__
    return self._proxy_method(*args, **keywords)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/dbus/proxies.py", line 145, in __call__
    **keywords)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/dbus/connection.py", line 651, in call_blocking
    message, timeout)
dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.

Bu cevaptan sonra sistemde bir sorun olduğuna dair mesaj aldım.Bunu iletiyim mi diye sordu ama iletemedi sanırım.
2.değişim:Sistemi yeniden başlattım.Unity 3B'ye girebildim sanırım çünkü gri bir ekranda beklemeden direk giriş yapabildim.Detaylardan bakınca ekran kartımın modeli doğru görünüyor ama Cinnamon'a girmek istediğim zaman sanırım Unity 2B'ye attı beni ayrıca masaüstü resmim gözükmüyor karmaşık renkler filan var.

decent

Şu anda

sudo jockey-text --list

çıktısında ne görünüyor ?

Denonitros

deniz@Deniz-MEGA-BOOK-S430:~$ sudo jockey-text --list
xorg:nvidia_173 - NVIDIA accelerated graphics driver (Proprietary, Enabled, In use)
xorg:nvidia_173_updates - NVIDIA accelerated graphics driver (post-release updates) (Proprietary, Disabled, Not in use)
xorg:nvidia_current - NVIDIA accelerated graphics driver (Proprietary, Disabled, Not in use)
pkg:sl-modem-daemon - Software modem (Proprietary, Disabled, Not in use)
xorg:nvidia_current_updates - NVIDIA accelerated graphics driver (post-release updates) (Proprietary, Disabled, Not in use)

Verdiğiniz kodun cevabı bu.Masaüstü resmim yeniden başlattığım zaman geri döndü ve bilgisayarım daha fazla ısınmaya başladı.

decent

Son olarak şu komutları uygulayıp yeniden başlatalım:
sudo nvidia-xconfig
reboot

Not:
Sürücüyü değiştirmiş olduk, eğer ısınma vb. sorun ortaya çıkıyorsa bir önceki sürücüye döneceğiz demektir.

Denonitros

Hocam çok teşekkür ederim şu an sizin yardımınızla yüklediğim Cinnamon'dan yazıyorum ve şimdilik fanda fazla bir hareketlilik yok.Sanırım başlığa çözüldü yazmam gerekiyor. :)

burk

Farklı bir sistem kurulumuna gidildiği için başlık değişimi olmadan konuyu kapatıyoruz. :)