ubuntu 12.04 güncelleme sonrası hata açılmıyor

Başlatan kayayoleri, 16 Mart 2012 - 21:09:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kayayoleri

:( herkese tekrar merhaba dün ubuntuyu güncelledim sonrası şöyle bir sorunla karşı karşıyayım
UBUNTU is running in low graphics mode
your screen, graphics card, and input device settings could not be detected correcty you will need to configure these yourself.

menüsüyle karşılaşıyorum ? ama sorunu bir türlü çözemiyorum
yardımlarınızı tekrar bekliyorum teşekkürler...

if

@kayayoleri, lspci
jockey-text --list
komutlarının çıktısını alabilir miyim?

kayayoleri

peki bu çıktıları nasıl alabilirim ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mart 2012 - 21:42:44

şuan sistemi açamıyorum ? kurtarma kipinde root olarak girsem çıktıları nasıl kopyalayıp yapıştıra bilirim ?

if

@kayayoleri, sistem neden açılmıyor? Nerede takılıyor?

kayayoleri

konunun üstünde yazmıştım güncelleme yaptım ve yukarıdaki hatayı verdi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mart 2012 - 21:46:18

sistemimde 2 işletim sistemi mevcut şuan win7 den size yazabiliyorum

if

@kayayoleri, o hatanın masaüstüne ulaştıktan sonra mı yoksa ulaşmadan önce mi alındığını yazmamışınız. Kurtarma kipinden girerek sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
komutlarını uygulayıp deneyiniz.

ekremsenturk

@kayayoleri
Ekrankartının sürücüsü devre dışı kalmış ve ayarların bozulmuş. Kurtarma kipinden bu ayarları el ile yapabilirsin. Bunun için kartının modelini ve Ekran çözünürlüğünü biliyor olman gerekiyor.  Forumda Grafik kartlar ile ilgili yazılar arasında biraz araştır.

bytan

Konuyu olması gerektiği bölüme taşıyalım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kafkasyali

Aynı sorun bende de var. İnternet bağlantım mobile modem olduğu için maalesef update ve upgrade komutları işe yaramıyor. Çünkü sistem açıldıktan sonra elle bağlantıyı kurmam gerekiyor. Kurtarma kipi ve önceki çekirdeklerden açmaya çalıştığımda ise direkt uçbirime düşüyorum.

startx komutu ise modem markaları sıralıyor ve öylece kalıyor sistem.

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

if

@kafkasyali, aynı hata UBUNTU is running in low graphics mode
your screen, graphics card, and input device settings could not be detected correcty you will need to configure these yourself.
bu mu?

kafkasyali

@if

Evet. ATI ekran kartı sürücüsü ile ilgili sıkıntı var. Kurtarma seçenekleri pek işe yaramıyor (düşük grafik secenekleri, paketleri onar v.s.). Log dosyaları o kadar kalabalık ki sanki uzun bir makale gibi. Ama anladığım kadarıyla büyük kısmı ekran kartıyla ilgili. Belirttiğim gibi internet bağlantımı mobile modemle sağlıyorum. Sistem açılmadığı için bağlantıyı kuramıyorum. Uçbirimden Windows D:\ diskine erişebilsem orada ATI'nin sürücüsünü yeniden kurmayı deneyeceğim ama host klasörüne bir türlü erişemedim. Bu arada ekran kartının bulunduğu diske erişebilsem bile X ortamı başlamadığı için run uzantılı dosya çalışır mı o da belirsiz :)

Ayrıca lsusb çıktısında ZTE marka modemi görebiliyorum. Uçbirimden bu modemi nasıl aktif hale getirebilirim? Modemin bağlantı için hazır ışığı da yanıyor.

if

@kafkasyali, ekran kartı sürücüsünü kurmak için X'e ihtiyaç yok. Wİndows'a neden erişemediğinizi tam çıkaramadım. "hosts" nedir? tty ekranından Windows'un kurulu olduğu bölümü bağlayabilirsiniz. Fakat kurulum yapmak için sürücüyü Ubuntu altında bir yere taşımanız gerek çünkü çalıştırma-okuma-yazma hakkını değiştirmeniz gerek.

kafkasyali

host klasörü diğer sürücülerin bulunduğu klasör (C:\, D:\, Windows kurtarma bölümü v.s.).

Güncelleme için dizüstü bilgisayarı paketler indirildikten sonra kurulurken fişten çekip öylece bırakıp dışarı çıkmıştım. Pil doluydu. Yaklaşık iki saat sonra döndüğümde pil kritik seviyedeydi ve Ubuntu güç tasarrufu için sistemi beklemeye almıştı. Fakat güncelleme bitmişti. Herhangi bir hata mesajı ya da uyarı yoktu. Fişi takıp tekrar güncellemeyi açtım. Sisteminiz güncel deyince yeniden başlattım ve sonuç malum. Halbuki Ubuntu kesinlikle pilden çalışırken güncellemeyi tavsiye etmiyor. Bu benim kişisel bir hatam. Allah'tan Ubuntu'da yeteri kadar iyi olmadığım için hayati veri yoktu. Bu şimdi Ubuntu'nun suçu mu? Kendi kendime kızarak sistemi ve ekran kartını yeniden kurdum. "restricted-extras", "kubuntu-desktop" ve isteğime göre onlarca paket kurdum. Şimdi çakılma, çökme yok. Sizi de uğraştırdığım için özür dilerim.