Öneri:"12.10 UEFI Resimli Kurulum Rehberi"

Başlatan ubuntrust, 08 Şubat 2013 - 14:18:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntrust

Arkadaşlar yeni alınan Windows yüklü bilgisayarlara Ubuntu kurma konusunda çok fazla sıkıntı yaşanıyor. Özellikle UEFI sistemlerde Windows'un yanına Ubuntu kurmak çok sıkıntı oluyor. https://help.ubuntu.com/community/UEFI adresinde ingilizce olarak anlatılmış fakat çok fazla ingilizce bilmeyenler için bu anlatımın resimli ve Türkçe olarak forumda bulunmasını öneriyorum. Başta ben olmak üzere çoğu kişiye çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

ibrahimcelik

Ben yazıyı çevirmeye gönüllü olabilirim. Bugün çevirmeye çalışacağım.

ubuntrust

Teşekkürler ibrahimcelik. Anlatım kurulum fotoğraflarıyla desteklenirse çoğu kişinin işine yarar bir belge ortaya çıkacaktır. Yeni kullanıcıların Ubuntu'ya geçişi hızlanacaktır.

ibrahimcelik

Sitesinde olanlar hariç maalesef kendim resim koyamam çünkü baştan kurulum yapabileceğim yeni bilgisayarım yok :D Ama sitede olanları aynen kullanırım.

canosayan

uefi bir sisteme hiç bir sorun çıkmadan ubuntu kurdum. özel bir sorun çıkmıyor gibi.
sadece menüdeki windows bağlantısı hatalı gibi. onada zaten başlangıçta boot listesinden windows seçerek ulaşabiliyorum.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Konu tamamlandığında forumda bulunsun, ancak Viki'ye de eklenirse çok güzel olur. Çeviri yapılırsa o işi bir arkadaşa devredebiliriz gerçi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ibrahimcelik

@heartsmagic büyük kısmını çevirdim az bir şey kaldı. Bitirdiğimde buradan paylaşayım vikiye de başka bir arkadaş koysun uygunsa.

heartsmagic

Viki kısmı bir şekilde yapılır ancak sen bitirdiğin kısmı düz metin olarak mı geçeceksin? Eğer öyleyse foruma da ayrıca koymak gerekir.

ibrahimcelik

Çeviriyi bitirdim. Evet buraya koymayı düşünüyordum.İsterseniz doğrudan Kurulum Öncesi ve Sonrası başlığı altında yeni bir konu açıp orada paylaşayım yazıyı.

heartsmagic

Şöyle ki, eğer düz metin olacaksa herhangi bir şekilde biçim içermeyecekse buradan da paylaşılabilir, fakat başlıktır biraz biçimdir falan yaparım diyorsan elbette yeni bir başlıkta paylaşılması çok daha güzel olur :)

ibrahimcelik

Ben yazının aslının bulunduğu sitedeki fotoğrafları falan da kullanarak foruma koymayı düşünüyordum. O zaman ayrı bir başlık açmak daha uygun olacak heralde :)

heartsmagic

Elbette, çok da güzel olur hatta :)
Eline sağlık.

ibrahimcelik

Rica ederim :) En kısa zamanda paylaşıyorum o zaman.

ubuntrust

Eline sağlık ibrahimcelik. Çok teşekkürler zamanını ayırıp, ilgilendiğin için. Çoğu kişiye yardımcı olacağına eminim.