[Çözüldü] Ubuntu 12.04 HP P1005 Ağ yazıcısı eklenmiyor

Başlatan ruhan, 19 Haziran 2012 - 15:20:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ruhan

Ubuntunun bir önceki sürümünde 11.04 veya 11.10 da yazıcı eklemede problem çıkmıyordu, Windows via samba yoluyla yazıcı seçimi yapılıp, ağda aratılıp, sürücüsüyle yükleniyordu, 12.04 te bambaşka bir durum var, öncelikle Firewall çalışmadığından hareketle, Samba mdns vs ayarlar enable edilmelidir, deniliyor, bununla ilgili olarak, HP nin Linux sürümünü yönergeye uygun olarak kurdum, daha doğrsu yönlendiremsiyle yaptım, ancak bir şeyin değişmediğini gördüm. Bununla ilgili aratma yaptığıda, değişik yolların uygulandığını gördüm ama hiçbirisinde neticeye ulaşamadım, kurulumda Türkçe değil ingilizce tercih ettim, ubuntunun giydirilmiş sürümlerinde de, bunun olmadığını gördüm, mesela pinguy 12.04 beta sürümünde de yapamadım, unity den mi kaynaklanıyor, ama olmadı, şimdi yazıcıya yazı göndermek için 12.04 ü kapatıyor, 11.04 ten yazıcıya yazı gönderebiliyorum, bu da beni üzüyor, çünkü bu kadar güzel bir program da, bunun olmamasını düşünemiyorum, saygılarımla.

arpia

Merhaba,
12.04 için konuşuyorum, Sistem Ayaları / Yazdırma / Ekle / Ağ Yazıcısı / Samba Üzerinden Windows Yazıcısı / Gözat dediğimiz zaman Çalışma Grupları ve Etki Alanı kısımları geliyor. Yapı olarak etki alanından bir yazıcı bile ekleyecek olsak, kullanıcı adı şifre ve etki alanı adını soruyor ve ekliyoruz yazıyıcı. Bende bir sorun yok. Aslında 11.10 ile pek bir fark yok.
Siz "Samba Üzerinden Windows Yazıcısı" kısmını mı göremediniz?

ruhan

Selam Arpia,
2 yıldır linux kullanıyorum, 9 sürümünden bu yana, samba yoluyla via windows yani çok yazıcı tanııtım, onu biliyorum, ancak 12.04 sürümünden sonra asıl ubuntu ile onun yan sürümleri mesela pinguy 12.04 te bile samba yoluyla windows kullanımı yok, bulamadım, hata bende belki kuramadım dedim, ama birkça tanesinde aynı problemle karşılaştım, nitekim aynı bilgisayr ve aynı ağda 11.04 sürümünde problem yok,s enin dediğin kısımlar var ve ben yazıcı ekleyip çıktı alabiliyorum, ancak bunu 3 gündür 12.04 ile olan sürümde alamadım, Firewall aktif hale getirip, bütün izinleri vermeme rağmen, olmadı. teşekkür ederim ilgine

alquirel

Konuyu 12.10 sürümü için olan Alfa / Beta / RC bölümünden Yazıcılar bölümüne taşıdım.

arpia

Selam @ruhan, doğrudur vardır bir sıkıntı. Forumda ben yada başka yardım edecek yada durumu çözecek biri mutlaka vardır. Özellikle "Türkiye Tayfası" fazlasıyla yeterli bu konularda.

uname -a
lsb_release -a

çıktılarını görebilir miyiz?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ruhan

Merhaba Heartmagic

Hayır o gösterdiğin ekrandaki o yazılar find yazıcı kısmı hiç gelmiyor, ama 11.04 te bu bahsettiğin kısım geliyor, her iki kurulumda aynı bilgisayarda ve ağda çalışıyor, ancak 12.04 te ağda yazıcı çıkmıyor, bulamadım bir çare.

heartsmagic

Birebir bakamıyorum ne yazık ki. Yazıcı ekleme uygulaması nasıl şu an görmek gerek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

Yaziciya erisebileceginiz bir IP adresi mevcut mu?

ruhan

Şimdiye kadar IP adresinden ulaşmayı düşünmedim, samba via yoluyla oluyordu, şimdi 8 yazıcı var, onların IP sini bulmam gerek. Çünkü her birinin IP si sık sık değişiyor, onları akılda tutmak zor. Diğer samba yoluyla çözüm önerilemez mi?

İkinci not, sytem-config-printer komutuyla cups yazıcıya ulaşıp sürücü seçtim, engel olmadan yazıcı seçildi, ama ne yazık ki, ağdan yazı gene gönderemedim.

Üçüncü not, HP kendi sitesindeki HPLIP.run indirip, belirtilen yönergeleri izledim, ancak gene ağdan yazı yollayamadım,

cagriemer

Samba icin bir onerim yok ne yazik ki. Paylasim yapilamazsa eger alternatif olarak yazicilara MAC adreslerine gore IP adresi atayabilirsiniz. Hic degismemis olurlar boylece. Ardindan da IP uzerinden yapilandirmayi deneyebilirsiniz.

ruhan

Şu anda, yukarıdakilerden farklı bir yol izledim, HPLİP kurulmamış olduğunu gördüm,

sytem-config-printer komutuyla, daha önceki sürümlerdeki yazıcı ekleme menusune ulaştım, windos samba ile yazıcıyı ağdan arattım ve buldum sürücüsünü yükledim ve çözüldü, ağdan da yazıcıya metin yolladım ve oldu