eclipse ile python programlarken bir hata

Başlatan xxx3, 18 Kasım 2008 - 18:31:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxx3

Arkadaşlar amatör olarak programcılıkla ilgileniyorum eclipse ile pytohn programlanabilecegini ögrendim windows üzerinden deneme yapıyım dedim pythonu eclipseye tanıttım ama sonuç resimdeki gibi oldu sanırım türkçe karakter problemi yaşıyorum bir türlü düzeltemedim yardımcı olursanız sevinirim.

[IMG]http://img249.imageshack.us/img249/9758/adszzq9.th.jpg[/img][IMG]http://img249.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

erginemr

Kod bildirim satırında hata olabilir. Ubuntu üzerinden deneseydiniz:
# -*- coding: utf-8 -*-
satırını kullanmanızı önerirdim. Sizdeki "coding" satırının söz dizimi hatalı gibi görünüyor.

Ayrıca, sorunun Eclipse'te olup olmadığını öğrenmek için, aynı programı Windows'ta standart Python kurulumu ile birlikte gelen IDLE ortamı altında da denemenizi öneririm. Ubuntu'da Python ile program yazarken IDLE'ı kullanıyorum, Ctrl+Boşluk ile komut tamamlama, satır içi fonksiyon yardımı gibi güzel özellikleri var.

matafleur

Vim.Mükemmel bir python idesi.Ciddi anlamda üzerine tanımam...

(:

xxx3

Alıntı yapılan: erginemr - 18 Kasım 2008 - 20:43:33
Kod bildirim satırında hata olabilir. Ubuntu üzerinden deneseydiniz:
# -*- coding: utf-8 -*-
satırını kullanmanızı önerirdim. Sizdeki "coding" satırının söz dizimi hatalı gibi görünüyor.

Ayrıca, sorunun Eclipse'te olup olmadığını öğrenmek için, aynı programı Windows'ta standart Python kurulumu ile birlikte gelen IDLE ortamı altında da denemenizi öneririm. Ubuntu'da Python ile program yazarken IDLE'ı kullanıyorum, Ctrl+Boşluk ile komut tamamlama, satır içi fonksiyon yardımı gibi güzel özellikleri var.

dediginizi denedim python ıdlesınde bır sorun yok şu an için ubuntu üzerinde deneme imkanım yok fakat yakın bir zamanda deneme imkanım olucak teşekküler

caglar.dursun

Aslında encoding pythonda hiç sıkıntılı değil hatta değişken isimlerini unicode olarak verebileceğin ender dillerden birisidir ama windows üzerinde türkçe karakterli çıktı sorun olabilir.Bir konsol uygulamasında çıktıda türkçe karakter kullanıp çıktısını almayı dene aynı hatayı göreceksin.