9 Adımda Opera'nın Hızına Hız Katıyoruz

Başlatan FUBU, 03 Eylül 2008 - 21:41:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FUBU

1.
Araçlar\Tercihler\Gelişmiş e gidiyoruz. Sol sütundaki "Tarama"ya tıklıyoruz. Sayfa görüntülenme var en üstte. Sayfa görüntülenmeyi "Sayfa yüklendiği anda görüntülemeye başla" şeklinde değiştiriyoruz. Ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olmalı.

[IMG]http://img33.picoodle.com/data/img33/3/9/3/t_1m_f6168f3.png[/img]

2.
Araçlar\Tercihler\Gelişmiş e gidiyoruz. Sol sütundaki "Geçmiş"e tıklıyoruz. Üstteki "Adresler"i "1000" olarak değiştiriyoruz. Ayrıca aşağıdaki disk önbelleğini de "100 MB" yapıyoruz. En aşağıda, "Önbellekteki sayfanın sunucuda güncelliğini denetle" diye bir şey var. Oradaki "Belgeleri denetle"yi "Her 5 saatte", "Resimleri denetle"yi "Her 24 saatte" şeklinde değiştiriyoruz. Fakat belgeleri denetle'yi her 5 saatte bir yaparsanız, forumumuz gibi hızlı değişen sitelerde opera ile dolaşırken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu ayarın her zaman denetle şeklinde kalması daha mantıklı gibi.. Ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olmalı.

[IMG]http://img28.picoodle.com/data/img28/3/9/3/t_2m_6070157.png[/img]

3.
Araçlar\Tercihler\Gelişmiş e gidiyoruz. Sol sütundaki "Çerezler"e tıklıyoruz. Eğer başka bir şey seçiliyse değiştirip "Çerezleri kabul et"i seçiyoruz. Ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olmalı.

[IMG]http://img29.picoodle.com/data/img29/3/9/3/t_3m_ccd8ae8.png[/img]

4.
Araçlar\Tercihler\Gelişmiş e gidiyoruz. Sol sütundaki "Güvenlik"e tıklıyoruz. Ortada "Sahtekarlık korumasını etkinleştir" diye bir şey var. Onu inaktif yapıyoruz. Sahtekarlık koruması, tarayıcı üzerinden sizin kişisel verilerinizi çalınmaya karşı korur. Bunu da tarayıcı üzerinden bilgisayarınıza siz farketmeden kurulan mink programcıklarla yapar. Sahtekarlık koruması bunu engellemek için opera ya konmuş bir modüldür. Dolayısıyla isterseniz bu adımı atlayabilirsiniz.. Bunu yapmanın hayatınıza ne gibi getirileri götürüleri olur bilmiyorum ama yaptıktan sonra ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olmalı.

[IMG]http://img37.picoodle.com/data/img37/3/9/5/t_11m_6539e5d.png[/img]

5.
Araçlar\Tercihler\Gelişmiş e gidiyoruz. Sol sütundaki "Ağ"a tıklıyoruz. Ortadaki "Sunucu adı tanımlama"ya girip, "Yerel ağmakinesi ara" ve "Şunları kullanarak tanımlamayı dene" seçeneklerini inaktif yapıp "Tamam" diyerek çıkıyoruz. Ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olmalı.

[IMG]http://img37.picoodle.com/data/img37/3/9/3/t_51m_67ccb94.png[/img]

Yine aynı yerde -aşağıda- "En fazla tek sunucu bağlantısı"nı "16", "En fazla toplam bağlantı"yı "32" olarak değiştiriyoruz. Ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olmalı.

[IMG]http://img37.picoodle.com/data/img37/3/9/3/t_52m_29e0953.png[/img]

6.
Tercihlerle işimiz bitti, gelelim işin tehlikeli kısmına.  :) Adres satırına "about:config" yazıp "Tercih düzenleyici"yi açıyoruz.
Orada "Bittorent" var "Enable" seçili halde. Büyük ihtimal bittorent için farklı program kullanıyorsunuzdur. Buradaki enable'ı kaldırıyoruz.  Yine aynı yerde "Cache" var. Oradaki "Check Expiry History" ve "Check Expiry Load" seçeneklerini "1" olarak değiştiriyoruz. Her iksini de.. Ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olmalı.

[IMG]http://img26.picoodle.com/data/img26/3/9/3/t_6m_07fe41e.png[/img]

7.
Yine aynı yerde "Performance" var. "Network Buffer Size"ı 32 olarak değiştiriyoruz. "Reduce Max Persistent HTTP Connections"ı inaktif yapıyoruz. "opera:config"le de işimiz bitti. Tüm değişiklikleri kaydedip çıkabiliriz. Ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olmalı.

[IMG]http://img32.picoodle.com/data/img32/3/9/3/t_7m_5966a71.png[/img]

8.
Araçlar\Görünüm\Tema ya gidiyoruz. Opera standart yerine "windows skin"i seçiyoruz. Ama bence bu adımı uygulamayın. Tamam eğer seçiliyse oradaki "Özel efektleri kullan" kutucuğunu inaktif falan yaparsınız da "windows skin"i seçmek gerçekten üzer sizi.. Tavsiye etmem.

9.
Son alarak da internet alışkanlıklarınızla ilgili birkaç tavsiye.. "Geçmiş"inizi çok sık silmeyin. Çünkü geçmişinizin dolu olması sizin sayfaları daha rahat açmanıza yardımcı olabilir.
Çok fazla reklam engelleyecem diye kendinizi kasmayın, zira reklamların engellenmesi opera nın kararlılığını ve performansını olumsuz etkiler.
Son tavsiyem: Daha hızlı bir internet bağlantısı edinin..

Bu yazı DeSPeRaDo'ya ithaf edilmiştir ama kendisi isterse ismini buradan kaldıradabilirim de.  :D http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2873.0

Bu yazının kaynağı youtube daki bir video olduğu için buraya kaynağı koymayı uygun bulmuyorum. Zira youtube mahkeme kararıyla yasak.

Mutlu akşamlar dilerim.

erginemr

Eline sağlık FUBU. Opera zaten çok hızlı olduğu için tweaking'e gerek yok sanıyordum, ama böyle numaraların da olduğunu bilmek güzel.  ;)

Yalnız, bir kaç yerde takıldım:

2. adımda belgeleri "Her 5 saatte" güncellersek, forumumuz gibi başlıkların içeriğinin sık sık değiştiği sayfalarda sorun çıkmaz mı?

4. adımdaki "Sahtekarlık korumasını etkinleştir" seçeneği, bence ne olursa olsun aktif kalmalı.

6. adımda "about:config" yerine, sanırım "opera:config" yazmak gerekiyor. Kim kimden arak yapmış acaba, Firefox mu Opera'dan, yoksa Opera'mı Firefox'tan?  :P

Tekrar teşekkürler, çok güzel bir kaynak belge olmuş.

FUBU

Alıntı Yapadımda "about:config" yerine, sanırım "opera:config" yazmak gerekiyor.

Valla arak meselesini bilmiyorum da  :) operada "about:config" yazınca "opera:config"e yönlendiriyor, bi sıkıntı yok..

Alıntı Yapadımdaki "Sahtekarlık korumasını etkinleştir" seçeneği, bence ne olursa olsun aktif kalmalı.

Aslında bu, yazarken aklıma gelmişti ama şöyle düşündüm. Şimdi bildiğim kadarıyla bu sahtekarlık koruması bizi şöyle koruyor. Kişisel verilerimizi çalmaya çalışan minik yazılımlarımızın tarayıcı sayesinde bilgisayara kurulmasını engelliyor. O mink programcıkların henüz linux versiyonu çıkmamıştır diye rahat bir şekilde kapatın bu sahtekarlık korumasını dedim ama bilmiyorum tabi.. Linuxda da öyle şeyler oluyor mu acaba? Bir siteye giriyorsun, biyere tıklıyorsun, sen istemeden bir program kuruluyor? Neyse , en iyisi yanına uyarı yazalım..

Alıntı Yap2. adımda belgeleri "Her 5 saatte" güncellersek, forumumuz gibi başlıkların içeriğinin sık sık değiştiği sayfalarda sorun çıkmaz mı?
Evet haklısın, ben direk videoda izlediklerimi yazdığım için+opera'yı mümkün mertebe kullanmadığım için düşünmemiştim. O zaman bunun yanına da uyarını koyalım..

Geri bildirimin için ben teşekkür ederim erginemr..

ironic

paylaşım için teşekkürler.. ;)

Opera ile yıllardır içli dışlı olan biri olarak gördüğüm yanlışları paylaşayım..

2). girişte disk önbelleğini 100 MB yapmak ram işgalini acayip arttırır.. 50 MB ideal seviyedir.. Ayrıca hıza da çok büyük katkısı olmaz..
"belgeleri denetle" sıklığını her zaman yapmanızı tavsiye ederim. birçok sitede opera da geri git dediğinde eski içeriği gösterir..Gördüğüm kadarıyla opera kullanan  ff kullanıcılarından bu konuda çok şikayet geliyor.. Bu ayarı her zaman yapmak sorunu tam olmasa da hallediyor...

3) ve 4) standart kurulumla geliyor artık. zaten çerezleri kabul etmezseniz siteleri görüntüleyemezsiniz..

reklam engellemeyi anahtar sözcüklerle de yapabiliyorsunuz..(site site uğraşmaya gerek yok ,,ayrıca ff deki noscript benzeri betik ,reklam engelleyici betiklerde mevcut)  bu konuda ek çalışma yaparım daha sonra...

FUBU

Alıntı Yap"belgeleri denetle" sıklığını her zaman yapmanızı tavsiye ederim. birçok sitede opera da geri git dediğinde eski içeriği gösterir..Gördüğüm kadarıyla opera kullanan  ff kullanıcılarından bu konuda çok şikayet geliyor.. Bu ayarı her zaman yapmak sorunu tam olmasa da hallediyor...

Evet, bunu ergiemr de söylemişti. Ben de "her 5 dk. da bir denetle seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim" şeklinde değiştirmiştim. Opera kullanmayan biri olarak size güveniyor ve uyarımı değiştiriyorum..

Alıntı Yap3) ve 4) standart kurulumla geliyor artık. zaten çerezleri kabul etmezseniz siteleri görüntüleyemezsiniz..
4 numaralı uyarımın standart kurulumla geldiğine inanmıyorum şahsen.. Çünkü orada ben, Sahtekarlık korumasını kapatabilirsiniz demişim. Eğer standart kurulumda sahtekarlık koruması kapalıysa şaşırırım baya..
3 numaralı uyarının standart kurulumla geldiğinin farkındayım. Zaten o yüzden anlatımda eğer seçili değilse şeklinde bir ifade kullandım. Bu ayarla sonradan oynayanlar için.. Ayrıca çerezleri kabul etmeden de görüntülenebiliyor siteler. Yani sen diyince çerezleri kapatıp birkaç siteye girdim, bir sıkıntı yok.

Teşekkürler uyarıların için..

ironic

operayı son bir senedir build build takip ediyorum... Tam emin olmamakla beraber 9.50 nin bir build inde sahtekarlık koruması standart gelmeye başladı.. Yeni kurduğunuz build e bakarsanız görebilirsiniz..

Arkadaşlar ayrıca sahtekarlık koruması pishing koruma amaçlı.. site içeriğini kopyalayıp oluşturulan  paravan siteye karşı koruma sağlıyor..
ayrıca sertifika doğruluğunu kontrol ediyor..Bazı zamanlar rapidshare i bile zararlı site olarak algılıyor :D

çerez yükleme tabi her site için geçerli değil..Ama kabul et demen genel siteler için  iyi olur..Bu konuda güvenlik isteniyorsa yine o sayfada "operadan çıkarken çerezleri sil" seçeneğini seçerseniz geride iz bırakmaz...Linux bu konuda güvenli ama winfos da bu ayarı seçmenizi öneririm..

opera dan çıkarken %100 temizlik için Geçmiş sayfasında adresleri hatırla kısmını "0"  olarak seçin .. "adresleri hatırla" kısmını işaretsiz yapın... bir alt kısımda önbelleği "çıkışta boşalt" ı seçin..

ayrıca çerezler sayfasında da anlattığım yolu izlerseniz operayı kapatmanızla birlikte %100 temizlik sağlanmış olur..

son çıkan 9.60 build lerinde istediğiniz site geçmişini opera link hesabınıza gönderme de mevcut.. ;)

Opera kullanmak gerçekten bir ayrıcalık...şuanki en güvenli internet gezintisi opera ile yapılıyor...

EK DÜZELTME: Sahtekarlık koruması artık  standart kurulumla açık geliyor.. ben  ilk metinde kapalı geliyor açın diye anlamlandırmışım.. :D

açık olmasını genelde özel işlemler için öneririm....(bankacılık ,e-posta gibi özel şifreler ile girilen sitelerde )

lambadan

Yine aynı yerde "Performance" var. "Network Buffer Size"ı 32 olarak değiştiriyoruz. "Reduce Max Persistent HTTP Connections"ı inaktif yapıyoruz. "opera:config"le de işimiz bitti. Tüm değişiklikleri kaydedip çıkabiliriz. Ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olmalı.

artık alttaki kaldırılmış

Reduce Max Persistent HTTP Connections