Seçme Ekranı Gelmiyor

Başlatan PSA, 13 Haziran 2012 - 21:33:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PSA

Arkadaşlar,

C de Windows yüklüydü. USB ile D ye de ubuntu yükledim. Fakat direkt ubuntu açılıyor seçme ekranı gelmiyor. ne yapmam lazım?

if

@PSA, ctrl+alt+t ile açacağınız uçbirimde sudo fdisk -l
cat /etc/fstab
sudo update-grub2
komutlarını yürütüp çıktılarını buraya geçer misiniz?

PSA

fdisk: geçersiz seçenek -- 1
Usage:
fdisk [options] <disk>    change partition table
fdisk [options] -l <disk> list partition table(s)
fdisk -s <partition>      give partition size(s) in blocks

Options:
-b <size>             sector size (512, 1024, 2048 or 4096)
-c[=<mode>]           compatible mode: 'dos' or 'nondos' (default)
-h                    print this help text
-u[=<unit>]           display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
-v                    print program version
-C <number>           specify the number of cylinders
-H <number>           specify the number of heads
-S <number>           specify the number of sectors per track

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda4 during installation
UUID=a995533c-7389-4460-b33e-1804c3a86381 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot/efi was on /dev/sda1 during installation
UUID=C6DE-CEC7  /boot/efi       vfat    defaults        0       1

sudo: update-grup2: command not found

heartsmagic

@PSA, ilk komutta gördüğün şey "bir" sayısı değil, küçük "L" harfi. Komutu tekrar uygulayıp sonucu buraya geç lütfen.

sudo fdisk -l
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

PSA

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, toplam 976773168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x3dffd702

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1   976773167   488386583+  ee  GPT
Partition 1 does not start on physical sector boundary.

heartsmagic

PSA

Evet hocam.

Nerede hata yapıyorum anlamadım. F12yle boot seçenekleriyle falan derken bi şekilde Windowsa girmeye başardım. D' ye Ubuntu yüklemiştim fakat Windowstan baktığımız zaman D biçimlendirilmeden gözükemeyen bir disk. Ve Windowsta başlangıç kısmına baktığımız zaman ' msconfig ' , tek işletim sistemi windowsmuş gibi gözüküyor.

Sorun nerede anlamadım gitti. İnternette gördüğüm fotolara baktığım zaman, 3 seçenek sunuyordu Ubuntu. 1. işletim sisteminin yanına kur 2. diski sil ve ubuntu kur 3. başka ( disk ayırma disk silme olayları)

Ben de 1. seçenek yoktu. Ben de disk ayırma disk birleştirme olayına girdim ve D diskini biçimlendirip oraya kur dedim.

if

PSA

Eğer yapılacak birşey yoksa veya karışıksa söyleyin, Windowstan girip Dyi biçimlendireyim. Sadece Windows olmuş olur. Daha sonra tekrarda Ubuntuyu yükleyeyim.

heartsmagic

@PSA, senin diskte MBR yerine GPT kullanılmış. Bu diske Windows harici başka bir şey kuruldu mu? Disk üzerinde bölümleme işlemleri için harici uygulamalar kullanıldı mı? Zira MBR yok diskte şu an GPT denilen olay var:
http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

Şu başlığı not alalım:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1952953

PSA

su ubuntuyla bi anlasamiyorum yahu  :D

hocam bakin

demin ki olaylar yuzunden d diskine windowstan format attim. tamam ubuntu gitti. ama boot bolumunde hala ubuntu diye bi yer var ve oraya tiklayinca da unknown filesystem uyarisi aliyorum. ama windowsa normal girebilyiorum.  tekrar ubuntu yukleyeyim dedim. bu sefer de cihazinizda baska bir isletim sistemi yoktur diyor bu yuzden windowsun yanina kurma secenegini secemiyorum.

lutfen yardim edin be arkadaslar. neden bu kadar zor oluyor  :'(

heartsmagic

@PSA, ben sorularıma cevap alamadım. Sisteminde daha doğrusu diskinde hemen hepimizde olan MBR bölümü yok. GPT denen şey var ki onun neyle geldiğini bilmiyorum, senin bilmen gerekiyor.

PSA

Bu Notebookta hic bir zaman disk bolumlemesi icin harici bir program kullanmadim ve windowstan baska da isletim sistemi yuklemedim. Neden GPT denen bir sey var vs. bilmiyorum. Bu sekilde bu olayin onarilmasi mumkun degil mi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Haziran 2012 - 00:23:06

gpt diskleri mbr ye cevirmeyle ilgili seyler var.

http://tanerdogan.com/tanerdogan/disk-boot-yapisini-gpt-mbr-cevirmek-linux/  bu linke bi bakar misiniz. ne dusunuyorsunuz veri kaybi olmadan kolaylikla yapilabilecek birsey mi

ridvanzoro

Bende acemiyim ama tahmin edeyim:
1.Tahmin: Ubuntuyu D: ye kurdun (yer ayırmadan). Yani D: verilerinin tamamı silinip ect4 ext4 oldu, yani windows 7 ile açamazsın.
2. Grup'ı yanlış yere kurduğun için, yani tüm diske deilde sadece d: ye kurdun, c: deki operating systemi işletim sistemini görmüyor,
3.Ubuntuyu sildikten sonra, grup senin ubuntuyu sildiğini bilmediği için hala ubuntuyu gösteriyor,

Tahminlerim yanlış olabilir, onun için çözüm yollarından bahsetmiyim  :-X   :-X

PSA

Rıdvan Hocam, sonuna kadar haklısınız dediklerinizde. Söyleyin bence çözümünüzü de :D

Aynen D: 'ye kurdum yer ayırmadan. ext4 oldu. Windows 7 onu görmüyor o onu görmüyor vs. vs.

Ne yapmam lazım

ridvanzoro

Grub'ı yeniden kurman lazım, bu sefer grub'ı kurarken tüm diski göster (500gb göstereni). Forumda detaylı anlatımlar var, ama önce uzmanları da dinlemeni tavsiye ederim

heartsmagic

@PSA, verdiğin bağlantı da aynı şeyden bahsediyor görüldüğü üzere. Aslında benim de aklıma OSX geliyordu bu nedenle sordum Windows harici bir şey kuruldu mu diye. Olan olmuş bir şekilde, sen farkında değilsin muhtemelen. Zira MBR'nin durduk yere GPT olduğunu görmedim ben :)

Verdiğin bağlantıda veri kaybı olmaz demiş, benim etrafta gördüğüm öneriler de benzerdi zaten. Ancak kesinlikle veri kaybı olmaz mı bilemem, yapılan şeyi düşününce olmaması gerekiyor fakat haliyle bunlar birer yazılım. Çok hayati şeylerin varsa yedekleyip deneyebilirsin önerilen şeyi.