[Çözüldü] Tarayıcıda donma, yüksek cpu sorunu.

Başlatan Barış Can, 17 Ağustos 2012 - 16:29:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Barış Can

Selamlar,

Son zamanlarda gayet iyiydi aramız ubuntu 12.04 ile fakat, bugün bilgisayarı açtığımda youtube'dan video izleyemediğimi fark ettim, örneğin videoyu izlerken bir diğer sekmeye geçip, yeniden youtube sekmesine geçtiğimde görüntü önceki sekmenin görüntüsüyle karışıyor ve ortaya absürd bir görüntü çıkıyor. Birkaç gündür fark ettiğim başka bir şey ise, cpu değerlerinin %40'ın aşağısına inmediğiydi. Cpu değerlerini birkaç gün öncesine kadar fark etmiştim zaten fakat, kasma falan yaşamadığımdan pek önemsemedim.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=34840.0

Bu konudaki sorunum çözülemediğinden, varsayılan sürücünün yaşattığı bir kasma olabilir mi ve çözüm önerileriniz nelerdir, öğrenmek istiyorum.

Teşekkür ederim.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

Felâsife

Bir video açıkken diğerini açmayın derim, flashplayer bu konuda sorun çıkarabilir, sanıyorum sorununuzda ondan kaynaklanıyor.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Barış Can

@Felâsife;

Böyle bir şey yapmıyorum, sekmelerden geçiş sağlıyorum belirttiğim gibi ve bir diğer sekmede sıradan bir internet penceresi var, ikinci bir video değil. :)
» kişisel blog.

Felâsife

Anladım, renk sorunu yaşayanlar vardı videoya sağ tık > ayarlar > donanım hızlandırma tik'ini değiştirince sorunları düzeliyordu, bunu bi deneyin olmadı tarayıcıyı konsoldan çalıştırıp 5-10 dk kullanın sonra çıkan yazıları foruma geçin, bir ip ucu çıkabilir.

Barış Can

@Felâsife;

Aslında sorunu çözdüm gibi bir şey, çözdüm sayılmaz fakat şöyle belirteyim;
Öğle üzeri, konuyu açmadan bir saat önce uyanmıştım ve ben uyuduğum sırada, bilgisayar kardeşimin facebooktaki özellikle flash içerikli oyunları ile meşguldü. Linux üzerinde oynayacak pek başka oyun bulunmadığından facebook üzerinden oynuyor bu sıralar. Söylediğim gibi, bilgisayara geçtiğimde cpu limitleri 45'ten aşağıya inmiyordu. Top komutu ile, cpu harcayan programları inceledim, chromium %38 gibi absürd bir miktar harcıyordu. Yukarıda belirttiğim önceki konumdaki yönergeleri bir kez daha uygulayarak kısıtlı sürücüyü yüklemeye çalıştım, yine olmadı ve kaldırdım, bu yolla bilgisayar yeniden başlatılmış oldu ve şu ana kadar sorunsuz çalışmakta.

Sanırım, kardeşim oyunları ile fazla yüklenmiş bilgisayara. :)
Gözlemlediğim kadarı ile şu anda pek bir problem yok, Ram'in %40 değerlerinden inmemesi dışında; sormak istiyorum bu durum normal mi?
» kişisel blog.

Felâsife

Linux kullanmadığım için soruna kesin bir yanıt veremem ama son bir ikidir flashplayer eklentisi bazı donanımlarda sorun verdiği için sorun çoğunca flashplayer kaynaklı.
Bende de şuan %30'larda seyrediyor, %40'lara o yüzden anormal diyemem ama nispeten biraz yüksek diyebilirim.
Sonuçta video seyrederken başka işler yapılmayacağı için bu durum görünmezden gelinebilir, video bitince sorunda bitmiş oluyor neticede.

arpia

Merhaba @Ryuzaki,

Bellek kullanımı için değerler normal ki çok daha yukarıda değerler görebilirsin.
Linux bellek dostudur, kullanılıyor olarak gördüğün belleği kullanım için hazırda bekletir fakat başka program için gerekirse oraya ayırır şeklinde kabaca anlatılabilir sanırım.
Örnek vermek gerekirse, benim diz üstü bilgisayarımda 2gb ram var. 1.200 bellek kullanımda 800 ü boşta gözüküyor ve gayet hızlı çalışıyor. Firefox'a tıklamam la yada Thunar'a tıklamam da açılması bir oluyor çünkü bellek onlar için yer tutuyor.

Şöyle bir deneme yapabilirsin,

1. free -m ile boşta ki belleğe bakalım
2. Önce bellekde kalan yazılması gereken bir şeyler var ise onları yazdıralım
3. Sonra belleği boşaltalım
4. free -m komutu ile tekrar kontrol edelim.

free -m
/bin/sync; /bin/echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches
free -m

Bu durumda belleği boşaltıp sana verecektir ve kullanılan bellek miktarın düşecektir.

Ben bu şekilde kullanmıyorum, bellek yönetimi tamamiyle Linux üzerinde, karışmıyorum. Çok da sağlıklı yönetiyor zaten. :) Ama denemek için bakabilirsin.

Barış Can

Çok teşekkürler, Felasife & Arpia. Cevaplarınız yeterince tatmin etti. Bu konu da böylece kapanmış olsun. :)
» kişisel blog.

arpia

heartsmagic

Ben de konuyu kapatmadan önce ufak bir not düşeyim. Tarayıcılar üzerinde Flash içerikli bir medya ne kadar fazla açık kalırsa sistemi o kadar kötü etkiliyor. Bu video olsun, oyun olsun böyle ne yazık ki. Flash çok hor kullanıyor işlemciyi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.