[Çözüldü] Ubuntu 12.04 - Dosya Sahibi :root Sorunsalı

Başlatan ozzy_, 06 Haziran 2012 - 16:29:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozzy_

Merhaba arkadaşlar.

Ubuntuda acemi sayılırım.Dün Opera kurdum ve masaüstüne taşımak istedim Hızlı Menü'den arayıp sürükle bırak yaptım ama kısayol oluşmadı Uygulama isminin sonuna "...Desktop için bağ" şeklinde bir ibare yer alıyor.

Özelliklerden bakınca dosya sahibi root olarak görünüyor.

Bundan önce Chormium için aynı şekilde sürükle bırak yapıp sorunsuz oluşmuştu kısayol.Şimdi Chormium'da aynı şekilde oluşmuyor.

Şuan masaüstümde bulunan kısayolların hakları bana ait fakat aynı kısayolu tekrar atarsam masaüstüne dosya haklarının root'ta olduğunu görüyorum.

Neden dosya hakları root'a geçti.Sorun nedir , nasıl düzeltebilirim ?

ozzy_

Alıntı yapılan: decent - 06 Haziran 2012 - 16:41:41
Sorun şu konudaki gibi midir ?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33696.msg404298#msg404298
Evet sorun bu şekilde fakat o konuda geçici bir çözüm var amacım masaüstünde başlatıcı oluşturmak değil dosya haklarını tekrar kendi kullanıcı oturumuma almak

decent

@ozzy_,
Ubuntu 11.04 öncesindeki alışkanlıkları unutmamız gerekiyor.
Unity ile gelen Ubuntu sürümlerinde doğrudan masaüstü simgeleri oluşturulmuyor.
Belki de -bana göre- masaüstünün temiz kalması sağlanmış.

Fakat masaüstü simgesi oluşturmak için bir çok ipucu ve yöntem mevcut.

ozzy_

@decent

Benim anlamadığım aynı sürüm aynı sistemde bir gün önce kısayol oluşturmuştum ve bunun izinleri kullanıcı hesabıma ait görünmekte.

Neden değişti dosya hakları bunu arıyorum ?

decent

Güncellemeler sebep olabilir, şu anda aklıma başka bir şey gelmiyor..

ozzy_

ozzy_

Merhaba arkadaşlar.

Ubuntuda acemi sayılırım.Dün Opera kurdum ve masaüstüne taşımak istedim Hızlı Menü'den arayıp sürükle bırak yaptım ama kısayol oluşmadı Uygulama isminin sonuna "...Desktop için bağ" şeklinde bir ibare yer alıyor.

Bundan önce Chormium için aynı şekilde sürükle bırak yapıp sorunsuz oluşmuştu kısayol.Şimdi Chormium'da aynı şekilde oluşmuyor.

Şuan masaüstümde bulunan kısayolların hakları bana ait fakat aynı kısayolu tekrar atarsam masaüstüne dosya haklarının root'ta olduğunu görüyorum.

Not:Yazılım bölümünde açmıştım konuyu yanlışlıkla burası daha yoğun olduğu için burayada açma gereği duydum.

decent

İlginçtir bende sorunsuz oluşturuyor:

Sende bir şeyler değişmiş, neler yaptığını, hangi ayarları değiştirdiğni hatırlıyor musun ?

if

ozzy_

İşte sorunum bu neden böyle olduğunu bilmiyorum en son ipv6'yı etkisiz bırakmak için bir dosya düzenledim.

Ve bi adında "grub" bulunan bir dosyaya ipv6_disable=1 gibi bi komut ekledim.

Fakat sorun bunlardan sonramı oldu daha önceden varmıydı bilmiyorum.

ozzy_

Alıntı yapılan: if - 06 Haziran 2012 - 17:09:23
ls -l ~/
id $USER
ne diyor?

Umuyorumki doğru girdim kodu.

ogzhnn@ogzhn:~$ ls -l ~/
toplam 56
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  6 00:41 Belgeler
-rw-rw-r-- 1 ogzhnn ogzhnn 438061056 Haz  5 23:05 Buz Devri Bir Yilbasi Macerasi 2011 TrDuB.avi
-rw-r--r-- 1 ogzhnn ogzhnn      8445 Haz  3 19:30 examples.desktop
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  3 20:20 Genel
drwxr-xr-x 8 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  6 01:45 İndirilenler
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  6 16:16 Masaüstü
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  3 20:20 Müzik
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  5 23:05 Oscar Collerde 33 Bolum
drwxr-xr-x 3 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  4 00:29 Resimler
drwxr-xr-x 3 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  5 01:09 scripts
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  3 20:20 Şablonlar
drwxrwxr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  3 23:29 Ubuntu One
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  3 20:20 Videolar

Verdiğiniz kodda ki USERS yerine kullanıcı adımı yazınca çıkan sonuç:
ogzhnn@ogzhn:~$ id $ogzhn
uid=1000(ogzhnn) gid=1000(ogzhnn) gruplar=1000(ogzhnn),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),109(lpadmin),124(sambashare)

ozzy_

Merhaba arkadaşlar.

Konunun burada kalması daha doğru olacak diye düşünüyorum modaratör silmezse sevinirim.

ogzhnn@ogzhn:~$ ls -l ~/
toplam 56
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  6 00:41 Belgeler
-rw-rw-r-- 1 ogzhnn ogzhnn 438061056 Haz  5 23:05 Buz Devri Bir Yilbasi Macerasi 2011 TrDuB.avi
-rw-r--r-- 1 ogzhnn ogzhnn      8445 Haz  3 19:30 examples.desktop
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  3 20:20 Genel
drwxr-xr-x 8 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  6 01:45 İndirilenler
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  6 16:16 Masaüstü
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  3 20:20 Müzik
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  5 23:05 Oscar Collerde 33 Bolum
drwxr-xr-x 3 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  4 00:29 Resimler
drwxr-xr-x 3 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  5 01:09 scripts
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  3 20:20 Şablonlar
drwxrwxr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  3 23:29 Ubuntu One
drwxr-xr-x 2 ogzhnn ogzhnn      4096 Haz  3 20:20 Videolar

ogzhnn@ogzhn:~$ id $ogzhn
uid=1000(ogzhnn) gid=1000(ogzhnn) gruplar=1000(ogzhnn),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),109(lpadmin),124(sambashare)

if

@ozzy_, artık aynı konuyu açmaktan vazgeçin. Gerektiği zaman biz konuyu taşırız, dert edinmeyin siz.

ozzy_

Alıntı yapılan: if - 06 Haziran 2012 - 19:01:07
@ozzy_, artık aynı konuyu açmaktan vazgeçin. Gerektiği zaman biz konuyu taşırız, dert edinmeyin siz.

Gerektiği zaman nedirki? Moderatöre bildir butonunu kullanıyorum olmuyor sürekli yazılım bölümünde kalıyor konu.Yeri burası değil diye düşünüyorum yanlışsam düzeltin lütfen.

alquirel

Bu forumda öyle "şu bölümün ziyaretçisi çok, şuranınki az" gibi bir durum yoktur.
Vakti ve bilgisi olan tüm arkadaşlar her zaman forumun her yerine bakmaktalar.

Konunun yeri uygun olmadığında biz taşıma işlemi yaparız, ancak konunun yerinin uygunsuzluğu sizin bu forumda çözüme gitmenizin önünde yavaşlatıcı bir engel değildir, içiniz rahat olsun.

ozzy_

Alıntı yapılan: alquirel - 06 Haziran 2012 - 19:53:03
Bu forumda öyle "şu bölümün ziyaretçisi çok, şuranınki az" gibi bir durum yoktur.
Vakti ve bilgisi olan tüm arkadaşlar her zaman forumun her yerine bakmaktalar.

Konunun yeri uygun olmadığında biz taşıma işlemi yaparız, ancak konunun yerinin uygunsuzluğu sizin bu forumda çözüme gitmenizin önünde yavaşlatıcı bir engel değildir, içiniz rahat olsun.

Teşekkür ederim ilginiz için.Öncelikle amacım saygısızlık , çok bilmişlik yapmak değil yanlış anlaşılmak istemem ben kendi bildiğim kadarı ile konunun yanlış yerde olduğunu düşünüp diğer tarafa almak istedim çünkü online olup yardımcı olmaya çalışanlarda konuyu göremiyordu bu bölümde ve gördüğünüz gibi hala daha yarım alamadım sağlıklı şekilde bana bildirim yapılmadığı için bir kaç kez açtım konuyu özür dilerim tekrar yönetii arkadaşlardan.

heartsmagic

@ozzy_, bölüm konusunu tekrar hatırlatalım. Herhangi bir bölümde olduğu için ilgisiz kalan konu olmaz, yardım eden herkes genelde her konuya bakıyor.

Sorununa gelince, bu mesele herkeste böyle değil. Güncellemelerle olduğunu da sanmıyorum zira öyle olsa herkes yaşar bu sorunu. Bende de yok örneğin. Diğer başlıktaki arkadaşla ortak bir yönünüz olmalı, bir şeyler bu soruna sebep oluyor fakat bulamıyoruz ne olduğunu. Tam yardım alamamanın sebebi de bu ne yazık ki, sistemde son zamanlarda neler yaptığını en iyi sen bilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ozzy_

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Haziran 2012 - 21:25:35
@ozzy_, bölüm konusunu tekrar hatırlatalım. Herhangi bir bölümde olduğu için ilgisiz kalan konu olmaz, yardım eden herkes genelde her konuya bakıyor.

Sorununa gelince, bu mesele herkeste böyle değil. Güncellemelerle olduğunu da sanmıyorum zira öyle olsa herkes yaşar bu sorunu. Bende de yok örneğin. Diğer başlıktaki arkadaşla ortak bir yönünüz olmalı, bir şeyler bu soruna sebep oluyor fakat bulamıyoruz ne olduğunu. Tam yardım alamamanın sebebi de bu ne yazık ki, sistemde son zamanlarda neler yaptığını en iyi sen bilirsin.

Bende sebebini bilsem sorun olmayacak işte ama neden böyle oldu anlamadım tam ne zaman olduğunuda bilmiyorum.

Bu ayarları sıfırlama gibi bi şansım varmı acaba programlarımı vs. kaybetmeden sıfırlama gibi bi kod falan ?

heartsmagic

rm -rf .gnome* .gconf*
mv .compiz-1 .compiz-1.yedek

Alt+f2 -> unity --reset

ozzy_

Şuan çok şaşkınım verdiğiniz kodu girmedim daha dayım gelmişti bak böyle oluyor dedim bi baktım ki düzelmiş :)

heartsmagic

Belli olmaz, geri gelebilir sorun. Zira her uygulamada sorun olmuyordu. Özellikle sonradan kurduklarını denetle.

ozzy_

Dün detaylı olarak yazamadım fakat sorun düzelmiş görünüyor şuan.

Sanırım sıkıntı şundan kaynaklanıyordu.Ben kendi hesabımın ismini değişmiştim kullanıcı bölümünden onu eski haline getirdim başka birşeyde yüklemedim aslında sanıyorumki soruna sebebiyet veren bir harf değişikliğiydi.