formülleri yazıp hesaplamak

Başlatan superjax, 04 Haziran 2012 - 21:42:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

superjax

arkadaşlar ben formülleri yazıp kaydedip, sonra bana lazım olduğunda ilgili değerleri girdiğimde değerin hesaplanmasını istiyorum. Bunun için hangi programı kullanabilirim? bu işi nasıl yapabilirim?

alquirel

superjax

ben excel gibi olmasını istemiyorum aslında, direk bu işleri yapan bir program yok mudur?

cagriemer

Mathcad, MATLAB gibi sembolik matematik islemlerini yapabilen programlar mevcut. Fakat istediginiz o mu tam anlayamadim.

superjax

aslında istediğim tam olarak şu, casio ve diğer hesap makinelerinde olan bir özellik. şöyle ki formülü yazıp kaydediyoruz. sonra hesapla-calculate diyoruz ve formülde ki parametlereleri tek tek girmemizi istiyor cihaz.giriyoruz ve direk hesaplıyor.istediğim budur.

cagriemer

Asagida verdigim adreslere bir goz atin isterseniz. Yine dedigim gibi sembolik matematik islemlerini Mathcad ve MATLAB gibi programlar da yapabilir.

http://yacas.sourceforge.net/homepage.html
http://people.csail.mit.edu/jaffer/JACAL.html

gokhanyildiz

Aslında dediğiniz şey web tabanlı da yapılabilir. Mesela ben şuanda spss in web verisiyonunu php ile yapmaktayım. %50 si bitti sayılır. Boş vaktim olsa sizin için birşeyler yapmaya çalışırdım.

qolt45

Bu tür işler için en ideali scilab programıdır ( Scilab, Matlab benzeri bir programdır ). İstediğiniz formülü yazıp kaydettiğinizde oradan gerekli parametreleri programa girip işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

raspacı

gnome-genius programı depoda mevcut, bence en uygunu ve 2-3 mb boyutunda. İstediğin şey şöyle mi:
Genius 1.0.12
Copyright (C) 1997-2010 Jiří (George) Lebl, Ph.D.
This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
For license details type `warranty'.
For help type 'manual' or 'help'.

genius> manual
genius> function toplacarp(x,y) =3*x+y
= (`(x,y)=((3*x)+y))
genius>toplacarp(3,4)
= 13
genius>

Komut ekranıyla fonksiyon tanımlayabilirsin. Yukarıda yaptım. Function fonksiyon-ismi (parametreler) = islemler
manual komutuyla belgeleri inceleyebilirsin.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

superjax

yani standart bir hesapmakinesi ile yaptığımı bilgisayarda yapamazsam valla ayıp.
şu ara formüller, kabuller ve literatür içinde boğulmuş durumdayım, hemen bi kaç deneme yapacağım

raspacı

Aslında en basitinden komut satırından python dilini çağırarak da standart işlemleri yapabilirsin. Genius ile grafik çizimi vs. daha ileri işlemler de yaparsın. Çok daha ileri şeyler istersen maxima programı var, matematica ayarında bir şey sanırım.

superjax

Arkadaşlar scilab, Jacal ile sorunumu çözmedim ve Yecas kuramadım dahi. Ubuntu altında program bulamazsam Chrome web store dan uygulama bakacağım.varsa bildiğiniz deneyebilirim.

raspacı

Yazdıklarım görünmüyor mu acaba diye düşünmeye başladım.

superjax

@raspacı kusura bakmayın öyle komutla fonksiyonu yazayım falan ne zamanım var ne de yeterli bilgim ki malesef iş için lazım olan bu durumu linux ile çözemedim, remen yenilmiş gibi iş bilgisayarına döneceğim ve win ortamında bu durumu çözmek zorunda kalacağım galiba. linux da bu durum için son kullanıcıya çözüm yok gibi

heartsmagic

Neden olmasın? Çözüm aslında çok, bu önerilenleri de son kullanıcılar kullanmakta aslında. Fakat hedef ne, ne kadar ne gerekli bilmek lazım. Depolardan qalqulate uygulamasını kur. Sadece bir iki şey söyleyeceğim, bu kadar önemli bir iş için çözmek sana düşüyor.

Kendi formülünü, fonksiyonunu yazmak için: Edit->Manage Functions. Yeni der oluşturursun, isim misim verirsin.
Function bölümünde yazarsın. Expression ifadesi için örnek:

\x^2+\y^3

Değişkenlerin önüne \ karakteri geliyor. Arguments tarafında da değişkenleri ekliyorsun. İki değişkenin varsa iki tane ekleyip isim vereceksin.

Gerekiyorsa hazır fonksiyonlara bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raspacı

@superjax Genius da son derece kolay bir program. Çalıştırınca sana bir komut satırı geliyor, diyelim f(x)=3x+5 fonksiyonunu tanımlayacaksın. komut satırına sadece: function f(x) =3*x+5 yazacaksın, hafızasına kaydeder. Çağırmak için de; f(5) yazarsın ve sana 20 değerini verir. Zaten matematik fonksiyonlar da birer komuttur, pek fark yok aslında.
@Heartsmagic'in önerisini bilmiyorum ama birinden biri işine yarayacaktır.

superjax

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudusleri

@superjax, LibreOffice aslında tam olarak istediğiniz şey ve çok daha fazlası... Bence yanlış yolda ilerliyorsunuz. LibreOffice ile de formüllerinizi kaydedip daha sonra değer girip hesaplatabilirsiniz. Hızlı ve zahmetsiz bir çözüm olur sizin için. Buna özel program istemeniz işi biraz yokuşa sürmek gibi oluyor bence. Kendi kendinize iş çıkarıyorsunuz. Eğer formülleriniz çok mesleki/karmaşık değilse buradan pek çok arkadaş size yardımcı olacaktır. ;)
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

krwlng

Konuyu dağıtmak istemiyorum ama python ile bu tarz işler çok kolay yapılıyor biliğim kadarı ile ve ihtiyacınız olan sadece terminal, ama temel seviye python bilgisi gerekiyor doğal olarak.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!