Ubuntu 12.04 Donuyor

Başlatan Karahan, 25 Mayıs 2012 - 18:04:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Karahan

Iyi gunler ...
Ubuntu 12.04 surum kullanicisiyim internette veya herhangi bir islem yaparken sistemim kitleniyor ve power tusu ile kapatip acmak zorunda kaliyorum.
Bu sorunu nasil cozebilirim?

burk

@Karahan öncelikle hangi tarayıcı ile bu sorunu yaşıyorsunuz? Ayrıca ne tür işlemler bunlar? Flash video veya uygulamalar mı mesala?

Karahan

Chromium kullanıyorum. Ekran birden donuyor. mause imleci imleç takılı kalıyor ve hiçbir şey yapamıyorum...

burk

Peki başka tarayıcılarda da aynı sorunu yaşıyor musunuz?

hayspat

Yazılımsal bir sorun olduğuna emin misiniz? Arkadaşım da aynı dertten muzdaripti, ekran kartının sorunlu olduğu ortaya çıktı.

berat01

Aynı sorun bende de oldu. 11.10 u 5 ay kadar kullandım ve hiç sorun yoktu. 12.04 te ise tarayıcı açıkken donmalar olmaya başladı. Firefox, Midori, Arora gibi farklı tarayıcılar denedim olmadı. Genelde video izlerken oluyordu Flash Player ile bir sorun olabilir ama bilmiyorum. Şimdi Debiana geçtim. Her şeyden memnunum.

Ne yazık ki sorunla ilgili bir çözüm veremeyeceğim ama bir önerim olacak. Bende donmalar olduğunda Ctrl+Alt+F2 tuşları ile terminali açabiliyordum. Yani bilgisayar klavye girdilerine tepki gösteriyordu. Sende de  öyleyse sudo reboot komutu ile bilgisayarını yeniden başlatabilirsin. En azından bilgisayarı zorla kapatmamış olursun.

burk

@berat01 çekirdek önyüklüme seçeneklerini denemiş miydiniz? Ayrıca kullandığınız bilgisayar kaç yıllık? Marka ve modeli nedir?

berat01

@burk: Çekirdek önyüklemeyi denemedim. Bir kere ubuntuyu baştan yükledim o kadar. Sonra 2-3 hafta kadar güncelleştirmelerle hallolur nasılsa diye sabrettim. Ardından hem donma sorunundan dolayı hem de biraz meraktan debian yükledim. Yükleyip ayarları yaptıktan sonra debian hiç sorun çıkarmadı, ben de debianda kalmaya karar verdim.

Bilgisayarımın yaşını tam olarak hatılayamıyorum ama tahmini olarak 4 yıllık var. Yeni bir alet değil yani. Markası: "Samsung R60 Plus", 2GB Ram, Core Duo 2Ghz.

burk

Şu an sanırım sadece Debian var değil mi?

berat01

Evet sadece debian var. Ubuntu yok, küçük bir bölümde de pardus yüklü o kadar.

burk

Anladım, sistem değişikliği sebebiyle başlığı değiştirmeden kilitliyorum.
Düzeltme: Başlık sizin değilmiş. :)

berat01

Yok sadece arkadaş bilgisayarını zorla kapatmasın diye yazdım ben :D