[Çözüldü] dhclient.conf dosyası boş gözüküyor?

Başlatan adokas, 25 Mayıs 2012 - 18:54:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adokas

Merhaba arkadaşlar, dns değiştirmeye çalışıyorum ve ufak bir problemim var;
  $ sudo cp /etc/resolv.conf /etc/resolv.conf.auto
    $ sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf

dedikten sonra açılan not defteri bomboş, prepend domain-name-servers satırını bulamıyorum doğal olarak. Bunun sebebi ve çözümü nedir acaba bilen var mı?

Bu arada ubuntuyu ilk kez bu gün kurdum ve bundan önce de hayatımda Windows dışında başka bir işletim sistemi kullanmamıştım, çözümü anlatırken bunu göz önünde bulundurursanız sevinirim :)

burk

@adokas öncelikle aramıza hoş geldiniz diyeyim. Forumda DNS değiştirmekle ilgili  birçok başlık bulunuyor, onları incelediniz mi? Ayrıca ağ ayarlarından bu işi kolayca yapabilirsiniz.

adokas

Teşekkür ederim hocam hoşbulduk :) bulabildiğim başlıkları inceledim hatta başka sitelere de baktım ancak benle aynı soruna sahip başkasını göremedim. Biraz komik olacak ama hayatımda ilk kez bu gün ubuntu kurdum o yüzden ağ ayarlarına nasıl ulaşacağımı keşfedemedim bir türlü :)

burk

Yok komik kaçmaz @adokas, rahat olun siz. :) Ağ ayarlarına 2 şekilde ulaşabilirisiniz, ilki panelde, sağ tarafta simgesi bulunuyordur, ikincisi ise Unity menüye ağ ayarları yazarsınız, çıkar karşınıza. :)

adokas

Teşekkür ederim hocam 12.04 sürümünde yeri biraz farklı olsa da buldum ve dns ayarını Automatic (DHCP) adresses only seçeneğini aktifleştirerek Open dns ip adreslerini girdim ancak hala dns ayarlarını kullanamıyorum anonymouse.org v.b sitelere girmeye çalıştığımda telekomünasyon yazısı karşıma çıkıyor.

burk

DNS olarak bir de şunu "DNS Sunucuları" kısmına eklemeyi deneyin, ayrıca sistemi yeniden başlatmanız gerekebilir;
8.8.8.8, 8.8.4.4

adokas

Teşekkür ederim hocam problemi çözdüm sayenizde. İyi akşamlar dilerim :)

burk