Masaüstü Sorunu

Başlatan gravis, 08 Mayıs 2012 - 23:51:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gravis

Herkese merhaba, 12.04 üzerinde gnome shell 3.4 kullanmaktayım. Unity ve gnome-shell ile alakalı hiç bir değişiklik yapmadığım bir oturumun ardından bilgisayarımı kapatıp yeniden açtığımda karşılama ekranında şifremi girmem rağmen oturum açılıyor.. yazısında bekliyorum, uzunca bir süre bekledim ancak o ekranda kalmakta inat ediyor. Bu durum hem gnome shell de hem de unity de geçerli. ( gnome shell ve unity için de ayrı seçenekleri denedim. ) Konuk oturumunda unity masaüstünde açabildim ancak. Bir de şöyle bir ekleme yapmak istiyorum, bilgisayarım açıldığında önyükleyiciden ubuntu recovery seçtiğimde ufak bir arayüzde ne yapmak istediğim karşıma geliyordu, ama şimdi komut ekranı geliyor. Sizce sorunum nedir?

heartsmagic

Hiçbir değişiklik olmadığı halde mi böyle oldu? Durduk yere olması çok makul değil. Şu komutu uygula kurtarma kipinde:

cd /home
chown -R kullanıcı_adın:kullanıcı_adın /home/kullanıcı_adın

kullanıcı_adın yerine haliyle kendi kullanıcı adını yazacaksın.

Şunu da yapabilirsin. Giriş yöneticisine kadar gel, ctrl+alt+f1 ile uçbirime düş, normal kullanıcınla giriş yap. Ardından:

sudo chown -R $USER:$USER .

Giriş yapamıyorsan zaten başka yere gider sorun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gravis

Maalesef hiç bir değişiklik olmadı. Konuk oturumunu da açamıyorum. Şimdi bilgisayarımı usb bellek üzerinden başlatıp verilerimi yedekledikten sonra sistemi yeniden yükleyeceğim. Çok canımı sıktı ortada hiç bir şey yokken böyle bir hata vermesi.

heartsmagic

Durduk yere olması cidden makul değil @gravis. En son ne yaptığını falan düşün bence. Hani aslında durum can sıkıcı biliyorum ama yaklaşık on senedir farklı farklı Linux dağıtımları kullandım başıma durduk yere bu benzeri hiçbir hadise gelmedi. Bu söylemim sana özel değil @gravis, cidden yanlış anlama beni.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gravis

Yok yanlış anlamadım :) ya en son sistemimi güncellemiştim, ardından xgnokii programını indirmiştim ama başlarken kendisini otomatik kapatıyordu, sonra tamamen kaldırdım. Ardından da samsung-tools paketini yüklemiştim. Daha sonrasında ise bilgisayarımı kapatmıştım sonrası malum.

Durup dururken olmuş olması bana da hiç makul gelmiyor sonuçta illaki bir şeyler olmuş olmalı, ama yaptıklarımla sorunun ilgisini çözemedim.

burk

Şöyle bir şey deneyelim;
sudo apt-get install gnome-shell
Eğer işe yaramazsa;
sudo apt-get reinstall gnome-shell
Yine işe yaramazsa;
sudo apt-get remove gnome-shell
sudo apt-get autoremove işleminden sonra sistemi yeniden başlatın ve
sudo apt-get install gnome-shell kodunu deneyin, ulaşamazsanız bir defa daha sistemi yeniden başlatın.

gravis

Shell'i kaldırıp tekrar yüklemeyi de denemiştim ve malesef yine bir şey değişmemişti. Ne unity ne de gnome-shell masaüstü ortamları çalışmıyordu.

Ya aslında yeniden kurulum yapmak istemiyordum, ama o an biraz acelem vardı ubuntuyu yüklemek için ve mecbur yeniden kurulum yaptım.

if

@gravis, yeniden kurulum mu yaptınız? Sorun gitti mi?

gravis

Evet yeniden kurulum yaptım yine 64 bit ile, yüklediğim paketlerin hepsini tekrar tekrar yükledim, son güncellemelerimi de yaptım ve anlattığım sorundan eser kalmadı.

decent

@gravis,
Güle güle kullan.
Yeniden kurulum yapıldığı için [Çözüldü] etiketi eklemeden konuyu kapatıyorum.
Aynı sorun oluşursa konuyu tekrar açarız.