[Çözüldü] Gnome Shell Çalışma Alanı Sayısını Arttırmak

Başlatan kerub, 03 Mayıs 2012 - 13:27:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kerub

Ubuntu 12.04-Gnome shell arayüzü ile kullanıyorum. Compiz yöneticisindeki genel seçeneklerden olsun, gconfeditor'den(app-metacity-genel-işalanı sayısı) olsun, iş alanı sayısını artırmama rağmen resimde görüldüğü gibi hep 2 tane. Ben 4 tane yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Uploaded with ImageShack.us
Saygılarımla, sevgilerimle...

travego0403

Gnome Shell kullanmıyorum ama mantık sanırım şöyle idi. Siz bir Çalışma alanı ile çalışırken fazladan bir tane boş duruyor. Siz herhangi bir pencereyi bu boş alana taşıdığınız zaman boş bir çalışma alanı  daha açılıyordu. Yani siz kaç tane kullanırsanız fazladan bir boş alan oluşturuluyordu.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

alquirel

@travego0403'ün dediği gibi, Gnome Shell'de çalışma alanı sayısı "dinamik" olarak değişiyor.

Bunu "statik" hale getirmek için şöyle bir eklenti mevcut.
https://extensions.gnome.org/extension/12/static-workspaces/

Açıklaması
Alıntı Yap
Static workspaces

The GNOME 3 shell attempts to maintain just one empty workspace. New workspaces are created on demand and when the last application in a workspace is closed that workspace is removed. This extension prevents the shell from changing the number of workspaces.

Gnome 3.4 uyumunu bilmiyorum, denemenizde fayda var.

Konuyu Gnome 3.x bölümüne taşıyorum, başlığını da düzenliyorum.

kerub

Alıntı yapılan: travego0403 - 03 Mayıs 2012 - 13:47:10
Gnome Shell kullanmıyorum ama mantık sanırım şöyle idi. Siz bir Çalışma alanı ile çalışırken fazladan bir tane boş duruyor. Siz herhangi bir pencereyi bu boş alana taşıdığınız zaman boş bir çalışma alanı  daha açılıyordu. Yani siz kaç tane kullanırsanız fazladan bir boş alan oluşturuluyordu.
Bunu test ettim. Ama öyle dediğiniz gibi yapmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2012 - 14:12:00

Alıntı yapılan: alquirel - 03 Mayıs 2012 - 13:52:56
@travego0403'ün dediği gibi, Gnome Shell'de çalışma alanı sayısı "dinamik" olarak değişiyor.

Bunu "statik" hale getirmek için şöyle bir eklenti mevcut.
https://extensions.gnome.org/extension/12/static-workspaces/

Açıklaması
Alıntı Yap
Static workspaces

The GNOME 3 shell attempts to maintain just one empty workspace. New workspaces are created on demand and when the last application in a workspace is closed that workspace is removed. This extension prevents the shell from changing the number of workspaces.

Gnome 3.4 uyumunu bilmiyorum, denemenizde fayda var.

Konuyu Gnome 3.x bölümüne taşıyorum, başlığını da düzenliyorum.

Bu bağlantıya da girdim. Bende bu eklenti yüklü görünüyor hali hazırda.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2012 - 14:14:54

@travego0403 arkadaşın dediği gibi. Ancak @alquirel arkadaşın dediği Frippery Static Workspaces eklentisini kapatırsanız oluyor. Kapattım ve test ettim. Bir pencereyi ikinci iş alanına attığımda otomatik 3. iş alanı açılıyor. Teşekkürler...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2012 - 14:20:20

Hocam şimdi test ederken bir şey dikkatimi çekti. Tamam 3. yü oluşturuyor ama iş alanlarından 3. ye tıkladığımda açmıyor. 3. ye gönderdiğim bir pencereyi yine 2. iş alanında gösteriyor. En sağda da hani iş alanlarının ön izlemesi görünüyorya orada da 3 iş alanı olmasına karşın hala 2 iş alanı ön izlenimi görünüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2012 - 14:31:41

Frippery Static Workspaces eklentisini kapattım. Alt+F2 deyip r yazıp kabuğa girdim çıktım. Sonra tekrar test ettim, bu sefer oldu. Her defasında kendisi otomatik yeni iş alanı açıyor. Sağdaki panelde de iş alanlarının ön izlenimi görünüyor artık.

alquirel

Çözüldü derken,

Şu an (pencere yerleştirme/taşıma işlemi yapmadan) çalışma alanı sayısını arttırabiliyor musunuz?

kerub

Yok onu yapamıyorum ama bu kendiliğinden yeni iş alanı açıyor, o yüzden işimi gördü yani. Sizin dediğinizi açıdan olaya bakarsak çözülmedi tabiki. Yani mesela statik 4 tane pencere açma işini yapamadım.

alquirel

O hâlde ortada pek de çözülmüş bir durum yok gibi gerçekten. :)

Ama anladığım kadarıyla, siz dinamik olarak değiştirme olayını bilmiyordunuz, bunu çözmüş oldunuz.
Bu durumda etiketin hakkını vermek düşüyor bize de ;)