1. Libre Office Writer'da Resim Kırpma? 2.Libre Office Writer Bölüm Sonu Ekleme?

Başlatan Øguz, 20 Nisan 2012 - 23:17:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Øguz

1. Libre Office Writer'da eklediğim bir resimi kırpmak için resim üzerine mouse sağ tuş yapıp, resim menüsünü seçip, kes bölümünden sol, sağ, üst, alt bölümlerine cm cinsinden değer girilerek kırpa yapabiliyorum. Bu şekilde resim'de kırpma yapmak zor oluyor ve çok zaman alıyor. Microsoft office word'te resim seçilerek kırpma işlemi mause ile hızlı bir şekilde yapılabiliyor.  Forumda ve google'da aradım ancak bulamadım. Libre office writer'da; Ms Office Word'te olduğu gibi mouse ile resim kırpma yapılabilir mi?

2. Microsoft Office Word'te Dosya  - Sayfa Yapısı menüsünde; kenar boşlukları sekmesinden uygulama yeri bölümünden bu noktadan ileriye seçildiğinde sayfa sonlandırılmış oluyor. Bu özellik sayesinden sayfanın biri dikey, diğeri yatay olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca alt bilgi ve üst bilgi diğer sayfalarda farklı bir metin yazılması gerekiyorsa bu yöntem uygulanıyor. Sayfa sonladırılmaz ise alt bilgi ve üst bilgideki metin yazısı diğer sayfalarda birebir aynı çıkacaktır. Sayfa sonlandırma özelliği Libre Office Writer'da var mı?

cagriemer

Resimleri kirpmanin daha kolay bir yolu var mi bilmiyorum.

LibreOffice'te F11 tusu ile "Styles and Formatting" menusunu acip, "Page Styles" sekmesine geldiginizde ontanimli bir kac sayfa goreceksiniz. Burada kendi ihtiyaclariniza uygun istediginiz kadar sayfa tasarlayabilirsiniz bir formata uzerine sag tikladiktan sonra "New" diyerek. Ornegin, yatay, dikey, footnotefarkli gibi. Onemli olan "Organizer" sekmesinde "Next" dedigi kisimi bu formati uyguladiktan sonra hangisiyle devam ettirmek istiyorsaniz o sekilde degistirmek. Ornegin yatay isimli bir format olusturup, default ile devam et derseniz, uyguladiginiz tek bir sayfa yatay olacak sonra sayfalar dikey sekilde devam edecektir.