Ubuntu 11.04- Nere(ler)in yedeğini almalıyım?

Başlatan UbuntuME, 09 Nisan 2012 - 00:29:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

UbuntuME

Başlıktan da anlayacağınız gibi Ubuntu 11.04 kullanıyorum. Normalde yedek alma aracı olarak Ubuntu One'ı tercih ederdim ama, çalışmadığı için kendileri, bu sefer Deja Dup kullanıyorum. Herhangi bir bulut depolama hizmetinden faydalan(a)madığım için yedeği dahili disk üzerine alıyorum ve disk üzerindeki alan bana lazım olduğundan, sistemi komple yedeklemek istemiyorum. Eğer olur da sistem çökerse, hangi klasörlerin yedeğiyle sistemi komple eski hale çevirebilirim? Yani, mesela sadece /home'un yedeğini alsam, sonra Ubuntu'yu yeniden kursam ve yedekteki /home ile var olan /home'u takas etsem sistem eski hale gelir mi?
Penguen; Elmayı Pencereye fırlattı.

heartsmagic

Sistemden kastın nedir? Eğer kurulu tüm uygulamalarsa hayır gelmez. Yok ben uygulamaları kurarım, sadece ayarlarım korunsun diyorsan /home dizini değil, kendi kullanıcına ait ev dizinini yedeklemen yeterli olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

UbuntuME

Sistemden kastım bütün işletim sistemi. Uygulamalarıydı, ayarlarıydı vs. her şey. Benim isteğim, eğer sisteme bir şey olursa sistemi yeniden kurup, yedekteki dizinle varolan dizini yer değiştirip sistemi eski haline çevirmek. Yani diyorum ki, Ubuntu yeniden kurulsun ama ayarlarım, verilerim, uygulamalarım vs. eskisi gibi kalsın
Penguen; Elmayı Pencereye fırlattı.

heartsmagic

RemasterSYS'ye göz at o zaman. Forumda @erginemr'e ait bir yedekleme belgesi de var, belki o yolu da tercih edebilirsin: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2618.0.html

Karanlık

Yedek almak için clonezilla kullanabilirsin forumda anlatımı mevcut.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30237.0
Bende  Windows 7 ile Ubuntu 11.10 yüklü yedek almak için Acronis True image 11 kullanıyorum kullanımı kolay bir program zaten anlatıma gerek yok.

empax

Linux camiasinin eksiklerinden biri. Sistemle beraber gelen, arayuzu olan sade ve kullanisli geri yukleme noktasi olusturabilecek ve tam sistem yedegi alabilecegimiz bir program lazım bize. Özellikle yeni kullanıcılar sistemi ogrenmek icin çok kurcalıyor ve sistemi haşat ettikten sonra sifirdan format atmak zorunda kaliyor.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

WhiteScars

Kişisel fikrim linux'ün windowslaştırılmaması. Normalde linux'te böyle bir ihtiyacınız olmaması gerek. Bence bu ne bir eksiklik ne de gereksinim.

Yeni kullanıcılara tavsiyem. VirtualBox üzerinde sanal ubuntu'yu kurcalayın. Eğer istediğiniz sonucu alırsanız, o zaman aynı değişikliği kurulu işletim sistemine uygulayınız. Yaptığınız her değişiklikten önce backup alınız. :)

İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

empax

Alıntı yapılan: WhiteScars - 10 Nisan 2012 - 14:41:56
Kişisel fikrim linux'ün windowslaştırılmaması. Normalde linux'te böyle bir ihtiyacınız olmaması gerek. Bence bu ne bir eksiklik ne de gereksinim.

Yeni kullanıcılara tavsiyem. VirtualBox üzerinde sanal ubuntu'yu kurcalayın. Eğer istediğiniz sonucu alırsanız, o zaman aynı değişikliği kurulu işletim sistemine uygulayınız. Yaptığınız her değişiklikten önce backup alınız. :)

Windowslastirlimayla bu konunun alakasini pek anlamadim acikcasi. Geri yukleme/tam sistem yedegi alma secenegi on tanimli olarak eklenmeli bence. Yeni kullanicilarin bir noktadan sonra formattan baska caresi kalmiyor ve ister istemez "bu nasil sistem" diye bir fikir olusyordur kafalarinda. Linux'u sadece ileri seviye veya normal seviye kullanicilar kullanmiyor. Ilk defa Linux'a gecis yapmis olanlar haliyle heves edip her yazilimi deniyor ve bir noktadan sonra sistem cop oluyor.

Tavsiyeniz guzel ama bir yerden sonra bikkinlik yapabilir ve fazladan zaman kaybi demektir.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

Önce şunu tanımlamak lazım, her yazılımı denemek veya bir şeyleri kurcalamak sistemi çöpe çevirmez. Evet belki kur, kaldır insanları rahatsız edebilir ama bu meseleler nedeniyle sistemler çöpe dönseydi sanırım en başta benim kullandığım sistemin çöp ve/veya kullanılmaz hale gelmesi gerekirdi. Zira forum adına birçok şeyi asıl kullandığım sistem üzerinde deniyorum. Son zamanlarda bu vakit kıtlığı ve diğer nedenler yüzünden azaldı belki ama uzunca süreler böyle yürüttüm sistemlerimi.

@empax, sana bir noktada katılıyorum. Şöyle arayüzü olan, kolayca kullanılan ve genel yedekleme yapan (Deja Dup bir yere kadar yapıyor sanırım) bir uygulama olursa hayır demem. Fakat bu eksiklik bence can alıcı bir şey değil. Linux üzerinde birçok şeyin çözümü var, olmayan belli başlı şeyler var ki onlar da çok nadiren çıkıyor karşımıza. Örneğin kök sistemde -R kullanarak izinleri veya kullanıcı sahipliklerini değiştirmek gibi. Ancak, kullanıcılar bu yedekleme işlemine ne kadar sadık kalacaklar? Ne kadar sıklıkta bu işi yapacaklar?

Ben Windows tarafındaki geri dönüş uygulamasını da pek başarılı bulmuyorum. Tamam, sistem çalışırken belirli bir noktaya döndürüyordur belki ama sistem çöktüğünde ben henüz kurtarılan bir Windows görmedim. Belki benim eksiğimdir, görmemişimdir ancak kendi tecrübelerim bu yönde. Windows tarafında eğer bu eksiklik yok diyorsan neden kullanıcıları sürekli yedekten dönmek yerine yeniden kuruluma gidiyorlar?

Tekrar edeyim biri çıkar da yaparsa böyle bir şey sevinirim, ben kullanmasam da kullanacak birileri olacağı için bu bizim artımız olur.

WhiteScars

Windowslaştırılmasından kastım şöyle, bu şekilde araçlar ile linux linux'lükten çıkıyor. Linux'ün bence en önemli özelliği basit yalın neyi nereye ne şekilde koyduğunu anlatan bir yapıda olmasıdır. Sistem geri alma gibi bir iş yapılabilir bir çok betik kullanılarak, yüklenen yazılımların yükleme adımlarını modifiye edilen dosyaların vs izi bir kenarda tutulup, kaldırma işlemi yapılabilir. Ki bu iş zaten yapılıyor. apt-get purge ile kurulan bir pakete ait ne var ne yoksa kaldırılabiliyor.

Bu şekilde araçlar vasıtasıyla kullanıcının yapması gereken işleri yazılıma bırakmış oluyorsunuz ve sistem gittikçe kararsızlaşıyor. (Windows'u ilk kurduğunuz zamanı düşünün, aradan 3-5 ay sonraki zamanı düşünün) Linux son kullanıcıya kutudan çıkma direk hitap eden bir işletim sistemi değil. Bence olmamalıda. Biraz vakit harcayıp öğrenecek kişilerin kullanacağı bir işletim sistemi olması bence daha doğru. Zaten bu şekilde araçları kullandığınızda Linux kullanmanın da pek bir anlamı kalmıyor. İşletim sistemi üzerindeki hakimiyetiniz gidiyor ve toparlaması zor bir sistem haline geliyor.

Gerçi yukarda yazdığım Linux'leri Ubuntu ile değiştirmek daha doğru. Kararlı sistemler zaten bu tip araçları sistemlerinde barındırmazlar. Linux en başta zaman ister, sonrasında ise size zaman kazandırır. Kazanacağınız zaman en başta öğrenmek için harcadığınız zamanda çok çok fazla olacağınada eminim.

Imla düzeltmesi :)
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.