[Çözüldü] Ubuntu kurulum hatası. "Extraction failed with code:2"

Başlatan resit00, 08 Nisan 2012 - 13:05:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

resit00

Herkese merhaba,

Win 7 yanına Ubuntu yüklemeye çalışıyorum. Ancak birtürlü yükleyemedim. Wubi üzerinden 11.10 sürümünü ve .iso dosyası olarak indirdiğim 9.10 sürümlerini kurmaya çalıştım ancak her iki durumda da aynı hata ile karşılaştım. Extraction failed with code:2 hatası veriyor ve daha fazla bilgi için kayıt dosyasına bakın diyor. Yabansı forumlarda .log dosyasına bak demişler bu sorun için ancak bilgisayar konusunda acemiyim .log dosyasını buldum metin dosyası ancak herhangi * bir şey yapamadım. Bu sorunu nasıl çözebilirim sanırım usb den veya cd den denesemde aynı hata ile karşılaşırım. Kurulumu yönetici olarak çalıştırıyorum(normal de denedim) c ve d olarak iki ayrı disk var ve 119 gb'lık d dosyasına 19 gb'lık Ubuntu için yer ayırıyorum ancak ne yaparsam yapayım aynı hata karşıma çıkıyor.

Teşekkürler

matrax_41

Log dosyası çok uzun değilse buraya içeriğini yapıştır. Eğer çok uzunsa hata veren bölümü yaz sadece. Yani error kelimesi geçen bölümleri. Ve de wubi ile kurmaya çalışmanın özel bir nedeni yoksa normal kurulum yapmanı tavsiye ederim.

resit00

Traceback (most recent call last):
  File "\lib\wubi\backends\common\tasklist.py", line 197, in __call__
  File "\lib\wubi\backends\common\utils.py", line 209, in copy_file
IOError: [Errno 22] Invalid argument
04-08 14:24 DEBUG  TaskList: # Cancelling tasklist
04-08 14:24 DEBUG  TaskList: New task check_iso
04-08 14:24 ERROR  root: [Errno 22] Invalid argument
  File "\lib\wubi\application.py", line 56, in run
  File "\lib\wubi\application.py", line 126, in select_task
  File "\lib\wubi\application.py", line 194, in run_cd_menu
  File "\lib\wubi\application.py", line 118, in select_task
  File "\lib\wubi\application.py", line 156, in run_installer
  File "\lib\wubi\backends\common\utils.py", line 209, in copy_file
IOError: [Errno 22] Invalid argument
04-08 14:24 DEBUG  CommonBackend: Searching for local ISO
04-08 14:24 DEBUG  CommonBackend: Could not find any ISO or CD, downloading one now
04-08 14:24 DEBUG  TaskList: New task get_metalink
04-08 14:24 ERROR  TaskList: Cannot download the metalink and therefore the ISO
  File "\lib\wubi\backends\common\backend.py", line 492, in get_iso
  File "\lib\wubi\backends\common\backend.py", line 331, in download_iso
Exception: Cannot download the metalink and therefore the ISO
04-08 14:24 DEBUG  TaskList: # Cancelling tasklist
04-08 14:24 DEBUG  TaskList: # Finished tasklist

yüklemeyi internetten .iso dosyası olarak 700 mb lik 9.10 sürümünü indirdim(Chip'in sitesinden) oradan yapıyorum. Wubi ile yaptığımda da aynı hatayı veriyordu ancak bu wubi ile yaptığım kurulumun log dosyası değil. .iso dosyası olarak yükleme normal yükleme olmuyormu değilse win 7 nin yanına nasıl yükleyebilirim.

heartsmagic

D dosyası dediğin D bölümüyse ve yer ayırmaktan kastın ek bölüm açmaksa doğrudan kur Ubuntu'yu, Wubi ile uğraşma. Bölüm oluşturmadıysan, sadece yer boşalttıysan da bu boşalttığın alandan bir bölüm oluşturabilirsin rahatlıkla.

WUBI ile devam edeceksen sormak istediğim şeyler var.
1. MD5 bütünlüğünü denetledin mi?
2. Kurulumu nasıl yapıyorsun? ISO'yu açmıyorsundur umarım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

resit00

bilgisayarda iki bölüm var C ve E( yukarıda d yazmışım özür dilerim şimdi fartk ettim yüklerken de E olarak ayarlıyorum zaten D bölümü yok bilgisayarda), md5 denetlemesi nasıl yapılıyor nedir hiçbir bilgim yok. Kurulumu internetten iso dosyası olarak indirdiğim dosyayı daemon tools ile açıyorum wubi.exe diyorum ve kuruluma başlıyorum. Ayrıca şimdi fark ettim E diski 119 gb boştu yüklemeye başlarken, hata verdikten sonra tekrar wubi.exe ile kurmaya çalışırken kuruu ubuntu var kaldırılması gerekiyor diyordu. Şimdi baktım E'de 1 gb'lık ubuntu dosyası yüklenmiş içinde üç klasör var bir tanesi install klasörü ve bunun içinde gene installation .iso dosyası var. ISO'yu açmadan(.iso dosyalarını daemon tools ile çalıştırıyorum) internetten indirdiğim 9.10 sürümünü direk cd'ye yazsam denesem aynı sonuç ile karşılaşırmıyım?ISO yu açmadan nasıl yüklerim?

heartsmagic

ISO ve md5 için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2495.0

Tekrar sormak istiyorum, normal kurulum mu düşünüyorsun şu an için? Eğer normal kurulum düşünürüm diyorsan Wubi konusunu araştırmayı bırakırız, boşuna vakit kaybetmeyelim.

Bu ay sonunda 12.04 çıkacak, kararlı olarak. Eğer normal kurulum düşünüyorsan diskindeki E bölümünden 20GB kadar yer ayırırsın, Ubuntu'yu buraya kurarsın.

resit00

Ubuntu konusunda acemiyim ve sahip olduğum bilgi tamamen internetten bulduklarım. İki farklı şekilde yüklemeye çalıştım birincisi ubuntunun sitesinden wubi ile, ikincisi 9.10 sürümü .iso dosyasından ki bu da wubi.exe ile çalışıyordu windows açıkken aynı kurulum yöntemi ile yükleniyorlardı. Normal yükleme sanırım cd'ye yazdırıp bilgisayarı cd'den açarak yüklemek oluyor,yani tam bilgim yok. Win 7 kullanıyorum bunun yanına Ubuntu yüklemek istiyorum ve mümkünse en sorunsuz yöntem hangisi olursa o şekilde yüklemek tercihim ki wubi.exe daha kolay gözüküyor. Merak ve deneme amaçlı Ubuntu'yu kurmaya çalışıyorum 12.04 sürümünü düşünmüyorum.

Şuan Ubuntunun sitesinde 11.10 destkop i386 .iso dosyasını indiriyorum, burdan tekrar deneyeceğim bu indirdiğim dosya gene wubi. ile mi kurulum olacak?Md5 değerlerine baktım ancak dediğim gibi 9.10 sürümünü yüklemeye çalıştım, yönlendirdiğiniz forum sayfasında 10.4 ve 11.10 sürümleri için md5 değerleri vardı. 11.10'u yüklüyorum, md5 değerlerinede bakıp tekrar yüklemeye çalışacağım. Teşekkürler.

heartsmagic

11.10 şu an en güncel sürüm, dediğim gibi ay sonunda 12.04 çıkacak. 9.10 zaten desteği kesilen ve çok gerilerde kalan bir sürüm. Wubi ile kurulumu denersin, duruma tekrar bakarız. md5 değerleri ISO'yu indirdiğin yerde mevcuttur.

resit00

Ubuntu 11.10'u indirdim tekrar bir wubi ile deneyim dedim ve nihayetinde sorunsuz bir şekilde yüklemeyi tamamladı. Teşekkürler...

cagriemer

Sorun cozulduyse basliginizi cozuldu olarak isaretlemek icin http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789 basligina bakabilirsiniz. Bu seferlik ben etiketleyip kilitliyorum.