backtrack 5 kurulum sorunu

Başlatan the_34, 19 Nisan 2012 - 11:36:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

the_34

ben backtrack 5i dvdye kurdum ama kurulumun son aşamasında hata aldım..bölümleri hazırlarken sürücüler geldi karşıma.3 tane... boş alan 105mb. /dev/sdanın karşısında hiç bişey yazmıyo.. /dev/sda1 157181 bilinmeyen... /dev/sda2 162784 boyut 56286 kullanılan alan diye..bunlardan birini seçip ileri deyince HERHANGİ BİR KÖK DOSYA SİSTEMİ TANIMLI DEĞİL.LÜTFEN BÖLÜMLEME MENÜSÜNÜ KULLANARAK BUNU DÜZELTİN. diyo..bunu nereden düzeltebilirim...

heartsmagic

Kuracağın bölüm hangisi ise onu / olarak bağlaman lazım.

Neden Bactrack kuruyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

the_34

son günlerde çok duyar oldum bu backtrackı...sırf merak..başka bişey değil..daha adam akıllı ne işe yara onu bile bilmiyorum..araştırıyorum kesin bi cevap yok...ama önerenler memnun lakıcaamı sölediler..daha araştırırken ne işe yaradıını anlamadıım şeyin kullanımından nasıl memnun kalıcam onu da bilmiyorum...

kuracağın bölüm derken ne demek istedin...tam olarak yardımcı olabilir misin...

Rbbt

Hardiskinde backtrack için ayırdığın bölüm neresi ise (yani backtrack için ne kadar alan ayırdıysan) oraya kuracaksın. Bu arada madem sistem hakkında bilgin yok önce canlı cd ile çalıştırıp denesen daha iyi olmaz mı.
What happens when I become main source of a pain!!!

heartsmagic

Alıntı yapılan: the_34 - 19 Nisan 2012 - 14:23:17
son günlerde çok duyar oldum bu backtrackı...sırf merak..başka bişey değil..daha adam akıllı ne işe yara onu bile bilmiyorum..araştırıyorum kesin bi cevap yok...ama önerenler memnun lakıcaamı sölediler..daha araştırırken ne işe yaradıını anlamadıım şeyin kullanımından nasıl memnun kalıcam onu da bilmiyorum...

kuracağın bölüm derken ne demek istedin...tam olarak yardımcı olabilir misin...

Sana Backtrack'i ne için tavsiye ettiler? Sen neden kurmak ve kullanmak istiyorsun?

the_34

beni en çok etkileyen özelliği keylogger gibi yazılımları kabul etmeyişi...bi ara başıma gelmişti böle bi olay..pcme keylogger yüklemişlerdi..ama öğrendiğim kadarıyla keylogger kabul etmiyomuş...

heartsmagic

Kısacası sen günlük hayatta kullanabileceğin Windows'a alternatif bir başka işletim sistemi mi arıyorsun? Eğer öyleyse bir miktar daha araştırma yap bence. Araştırmanı da Backtrack üzerinden değil Linux üzerinden yap. Göreceğin üzere bizler de burada bir Linux dağıtımı olan Ubuntu'ya destek veriyoruz. Sana da ilk elden Ubuntu tavsiye ederiz. Yaklaşık bir hafta sonra yeni sürümü çıkacak. Kurar ve sana uyuyor mu, uymuyor mu diye bakarsın.

Bu arada da hem forumdaki hem de Viki'deki kurulum belgelerine bakabilir, biraz forumda zaman geçirebilirsin.

ct

Linux sistemleri hakkında tecrübeniz yoksa Ubuntu'yla başlamanızı öneririm. Keylogger kabul etmiyor demek anlamsız kendiniz kurarsanız her sisteme keylogger kurulur. Backtrack'ın günlük kullanım için uygun bir dağıtım olmadığını düşünüyorum. Ubuntu daha esnek ve kullanıcı dostu. Backtrack 5 zaten Ubuntu üzerine geliştiriliyor ama benim düşüncem böyle.

the_34

ubuntunun görselliği filan çok iyi...ama şimdi backtrackı indirdim..bu kadar emekten sonra kurmadan silersem olmaz...backtracktan sonra ubuntuyudenicem...ama bu sorunu şu anda halletmem lazım..kurarken o seçeneklerden hangisini seçicem...Rbbt arkadaş backtrack için ne kadar ayırdıysan oraya kuruccan demiş ama ben ne kadar ayırdığımı bilmiyorum..iso dosyası olarak indirdim.buraya çıkart dedim..çıkardıktan sonra içindeki 3 adet klasörü yerel disc :/ c kök klasöre attım...yardım edin de bitireyin şunu....

heartsmagic

Sen baştan yanlış yapıyorsun. ISO'yu bir yere açmayacaksın, bir medyaya yakacaksın. Sonra da kuruluma geçeceksin. Kendisi için disk üzerinde bir bölüm ayıracaksın.

Forumdaki ve Viki'deki kurulum belgelerine bak, mantık hiç değişmez hep aynıdır.

the_34

hocam şunu anlatıver bana bi zahmet...ben şimdi iso dosyasını dvdye yazdım..kuruluma geçtim...o kurulumun sonlarına doğru geliyo o üç seçenek..hangisini seçtiysem ileri tuşu aktig olmadı...HERHANGİ BİR KÖK DOSYA SİSTEMİ TANIMLI DEĞİL.LÜTFEN BÖLÜMLEME MENÜSÜNÜ KULLANARAK BUNU DÜZELTİN diyo...şunu kurayım..yardım edin...

ct

Öncelikle büyük harfle yazmayın. Bu internette bağırmak anlamına geliyor. @heartsmagic'in de dediği gibi kurulum yönergelerini wiki ve forumdaki başlıklardan takip edebilirsin hatta öğrenmek istiyorsan tek yolu bu :) Aksi takdirde veri kaybı yaşayabilirsiniz.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum/11.10

Burada harddiskinde ayırdığın bölümün ext3 veya ext4 dosya sisteminde formatlanması gerekiyor. Bunu yapmazsan linux ile uyumsuz oluyor. Kurulum artık çok basit bir işlem. Forumda biraz gezinmeniz nasıl kurulacağı hakkında fikir verecektir. Sistem değişikliği eski alışkanlıklardan dolayı emek ve sabır isteyen bir süreç. Bir yönerge yardımıyla kurulum yaparken hata ile karşılaşırsanız o hataya yönelik soru başlığı açmanız daha yararlı olacaktır.

heartsmagic

Alıntı yapılan: the_34 - 19 Nisan 2012 - 17:06:09
hocam şunu anlatıver bana bi zahmet...

Gerçi @ct cevap vermiş ama zaten bunlar anlatılmış durumda. Hem Viki'de hem forumda. Hatta forumda tonlarca başlık vardır kurulum için. Kaldı ki ben senin sorununun ne olduğunu ilk iletimde söyledim. Eğer bir yer, bölüm ayırdıysan Linux için kurulumda orayı / olarak bağlayacaksın, gördüğün gibi bölü/taksim veya İngilizce ifadesiyle "slash" olarak.

Kök sistem bağlama noktası -> /

Lütfen önerdiğimiz gibi belgelendirmelere bak. Daha bu işin başında bakınmadan, araştırmadan, okumadan yola koyuluyorsan kullanmaya başladığında çok daha fazla zorlanırsın. Kaldı ki BT kullanma ısrarından dolayı ben hâlâ daha fazla yardım etme niyeti taşımıyorum ne yazık ki. Son iletim olsun bu başlığa.

the_34

herkese yardımlarından dolayı teşekkürler...kuramadım zaten...vazgeçtim kurmaktan..konu kilitlenebilir...