[Çözüldü] KDE Masaüstü çöktü

Başlatan Serdar21, 11 Nisan 2012 - 22:11:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Serdar21

İyi çalışmalar arkadaşlar...

Azönce Kubuntu için unity bar yüklemekle ilgili birkaç şey yüklüyordum ama başarısız oldu, depolarıda eklendi sanırım unity ile ilgili bazı güncellemeler var dedi onlarıda yükle dedim, bazı tamalarla ilgili şeylerde yüklemekle uğraşıyordum onlar olurken arka planda, sonra okadar başarısız şeyden sonra bilgisayarı yeniden başlatayım dedim kendine gelsin diye ama kendinden geçmiş sanırım :D kullanıcı adımı yazdığım yerden sonra tam masaüstü geliyorken Kwin çöktü diye bir hata raporu veriyor ve açılmıyor bilgisayarı kapatıp açmak zorunda kalıyorum, güvenli kipte denediğimde hiçbir program açılmıyor hepsi çöküyor masaüstüde çöküyor son alarak kullanıcı seçme ekranına geri dönüyor... ne yapmalıyım masaüstümü tekrar alabilmek için?

if

@Serdar21, nereden faydalanıyordunuz bu iş için?

Serdar21

nereden faydalanıyordunuz derken yani o bar içinse hangi site olduğunu soruyorsanız bir blog var ubuntu günlüğüm diye ordan... link vermem gerekirse vereyim?

http://ubuntugunluk.wordpress.com/tag/kubuntu/

buradan deniyordum...

decent

sudo apt-get install --reinstall kubuntu-desktop kde-workspace dolphin

komutunda nasıl bir çıktı veriyor ?

heartsmagic

Eklediğin Unity2B deposunda bazı libqt paketleri var. Sistemin ve KDE'nin çalışması için ne kadar can alıcıdır bilemiyorum ama şu an şüphelenebilecek bir o var galiba. Zira KDE başlangıcında açılacak bir şeyler yapılmamış. Bu paketleri geri döndürmeyi deneyebilirsin ancak zahmetli bir süreç seni bekliyor olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Serdar21

başka bir bilgisayardan yazıyorum ordaki çıktıları nasıl vericem bilemiyorum...? ama yardımı olursa şöyle bir şey oluyor * her şey iyi gidiyor sadece yeniden kurulan seçenekte 3 tane var diğerleri sıfır, sonra işte baya bir şey yazdı dolphin'le ilgili kuruluyor dedikten sonra

...
...
...
processing triggers for bamfdaemon ...
rebuilding /usr/share/applications/bamf.index...
processing triggers for desktop-file-utils ...
dolphin (4:4.7.4-ubuntu0.1) kuruluyor...
kde-workspace (4:4.7.4-0ubuntu0.1) kuruluyor...
kubuntu-desktop (1.239) kuruluyor...
processing triggers for libc-bin ...
idconfig deferred processing now taking place
N: ignoring file 'unity-2d-team-unity-2d-daily-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: ignoring file 'me-davidsansome-clementine-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: ignoring file 'unity-2d-team-unity-2d-daily-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: ignoring file 'me-davidsansome-clementine-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

diyor ve bilgisayar adım yazan satır geliyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2012 - 10:13:16

önemli değil zahmeti bana ışık tutun yeter ki, ne yapmam gerekli şuan itibariyle?

Düzenleme: Kod etiketi

decent

Eğer komut satırında kalıyorsa;
1- Oturum yöneticisini yapılandırmak gerekebilir.
sudo dpkg-reconfigure kdm

2- Ekran kartı sürücüsünü kontrol etmemiz gerekir:
sudo jockey-text --list

Komut satırından
startx
komutunu yürüterek sonucu gözlemleyebilirsin.

Serdar21

oturum yöneticisinin yapılandırılmasında kodu yazdıktan sonra * bir şey olmadı bilgisayar adım geldi bitti

ekran kartına geçtim ondada nvidia ekran kartım var 7800 gtx nvidia_173 olan sahipli sürücüyü etkinleştirdi nvidia_96 olanı etksizileştirdi sonra aynı şeyleri başka şeyler içinde yaptı modem-deamon, hızlandırılmış grafik sürücüleri için filan sonra bitti oda

startx içinse şöyle bir çıktı verdi

Fatal server error:
server is already active for display 0
if this is server is no longer running, remove /tmp/.x0-lock and start again.

please consult the The X.Org foundation support
at http://wiki.x.org for help

ddxsigGiveUp: closing log
invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 keyxinit: giving up
Xinit: unable to connect to X server: connection refused
Xinit: server error

ve oda bitti böyle kaldı...

if

sudo service kdm stop
sudo service kdm start

Serdar21

birşey anlamadım if yazdığın kodlardan ne olması gerekiyor? yaptım sadece giriş ekranına geldi bilgisayar?

if

@Serdar21, giriş ekranına geldiyse, masaüstüne girebilirsiniz.

Serdar21

giris ekraninda bir sorunum yok zaten giris ekrani geliyor sifremi yaziyorum simgeler geliyor masaustu acilmadan onceki son simge K simgesi oda gecince acilacak ama orda takiliyor sonra farenin herhangi bir tusuna basinca kwin coktu raporu geliyor...
Son dedigini yaptiktan sonrada stop star isleminden sonrada aynisi oluyor degisen bir sey olmadi arastiriyorum internetten yabanci forumlardan filan ama bulamadim bir sonuc henuz masaustunu kaldirip yeniden kurmam fayda edermi?
Bu arada bari dedim gnome kurayim idare etsin duzelene kadar ama oda acilmiyor giris menusunde gnome yaziyor seciyorum tam masaustu acilacakken giris kismina geri atiyor hata filan vermeden...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2012 - 20:08:54

bu kadar zor bir sorunmu yoksa verdiğim bilgimi yetersiz hatayla ilgili?

if

@Serdar21, sudo apt-get purge unity-2d-default-settings
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install --reinstall kubuntu-desktop

heartsmagic

Ek depodan alınan paketler sorun yapıyorsa o paketlere el atmak gerekebilir. Dediğim gibi yapacağın şey ek depodan hangi paketlerin geldiğini tespit etmek, ardından kaldırıp tekrar kurmak. Fakat, bu paketlere başka paketler bağlıysa işimiz uzar. @sakirasci'nın sorununda bir hayli uğraşmıştık. Fakat orada kurulan paket sayısı çok fazlaydı.

Bize şu listedeki paketlerin sürümleri lazım:
https://launchpad.net/~unity-2d-team/+archive/unity-2d-daily?field.series_filter=oneiric

Hepsi için ayrı ayrı şunları uygula ve lütfen çıktıları buraya aktar:

apt-cache policy bamf
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Serdar21

Nasıl olduğunu anlamadım ama if'in dediklerini yaptım sonra başka bir yerlerden başka şeyler buldum masaüstü yükleme ile ilgili konfigurasyonlar filan vardı ekran kartı yükleme silme işlemleri yaptım açık kaynak sürücüleri yükledim anlamadım yeniden başlattım bu işlemlerden sonra şuan KDE masaüstüm açılıyor, şuan için bu bana kafi :D Gnome'a hiç dokunmak istemiyorum kalsın o sınavlarım var bitsin bakalım artık ne olacak... çok teşekkürler arkadaşlar ilginiz yardımlarınız için...

iyi çalışmalar...