[Çözüldü] Num Lock Kendi Kendine Yanıp Sönüyor

Başlatan exclipit, 24 Kasım 2013 - 17:59:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

exclipit

Düzensiz olarak durmadan num lock açılıp kapanıyor. Zor yazıyorum. Bazen yazdığım harfler tekrarlamaya başlıyor, caps lock açılıyor bazen. Bazen de bazı harfler basmıyor.

Crtl + Alt + F1 yapına geçiyor. Yani masaüstü yazılımından olabilir mi?         

Rasgele bir şey tekrarlayarak giriyor. Az önce enterledi. 30 satır falan aşağı attı.

Sistemim: Linux Mint 16 Petra Mate
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

speakerXXL

TTY1 uçbirimine düşünce sorunun çözülmesi xorg ile ilgili bir sorun olabileceği ihtimalini de akla getiriyor.

Öncelikle aşağıdaki komutlar ile sistemi güncellemeyi deneyiniz.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Ek olarak Menü => Yönetim => Giriş Penceresini açınız.
Seçenekler (Options) => Numlock tuşunu etkinleştir (Enable Numlock) seçeneği önündeki işareti kaldırmayı deneyebilirsiniz.
Bu seçenek MDM Göntü Yöneticisi (Giriş Penceresi) başladığında numlock tuşunun etkin olması için eklenmişti.
Belki sizin sisteminizde soruna sebep olmuş olabilir.

exclipit

Sistem açılır açılmaz olmuyor. Açıldıktan bir süre sonra olmaya başlıyor. Sistemi güncelledim. Fakat yine oldu. Mdm servisini kapatıp açtım, giriş yaptım geçti. Ama bir an tetikliyor onu ve başlıyor bir şekilde. Düzensizce yanıp sönüyor. Aynı modem ışıkları gibi.

speakerXXL

Ekran kartı  kaynak sürücüsü kurdunuz mu?
Eğer öyleyse kaldırıp açık kaynak sürücü ile sorun olup olmadığını deneyebilirsiniz.

Menü => Tercihler => Dil Desteği altından Klavye giriş yöntemini değiştirmeyi (hiçbiri olabilir) deneyebilirsiniz.

Sorunun masaüstü ortamından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için Cinnamon Masaüstü Ortamını kurmayı deneyebilirsiniz.

sudo apt-get install mint-meta-cinnamon

Kurulumdan sonra oturumu kapatığ Cinnamon masaüstünü seçerek oturum açınız.

exclipit

Mint'te önceki sürümlerde ve Ubuntu'da karşıma çıkmamıştı. Sanırım Mate masaüstüne bağlı bir durum. Çünkü x sunucusu yapıyor bir şekilde. Çözümünü, mdm sunucusunu kapatıp açarak uyguladım.

sudo service mdm stop
sudo service mdm start

Başladığında bunu yapıyorum.

Ekran kartı sürücülerinde ve sistemin güncelliğinde sorun yok. Klavye giriş yöntemi değişince de yine bir şekilde arada başlıyor. Bunu tetikleyen durumu merak ettim tabii, ama Mate'ye bağlı bir sorun olduğunu biliyorum.

speakerXXL

Depodan Lightdm'yi kurmayı deneyebilirsiniz. Linux Mint için özelleştirlmiş LightDM temasını artık Linux Mint deposundan kurmak mümkün.
En uygunu aşağıdaki komut ile kurmak olacaktır.

sudo apt-get --no-install-recommends lightdm unity-greeter

Kurulum sırasında sizden hangi pencere yöneticisini kullanmak istediğiniz sorulacak, lightdm'yi seçeceksiniz.
Eğer sormazsa aşağıdaki komut ile seçim yapabilisiniz.

sudo dpkg-reconfigure lightdm

Tekrar MDM pencere yöneticisine dönmek için aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırmanız yeterli olacaktır.

sudo dpkg-reconfigure mdm

Pencere Yöneticisini etkinleştirmek için TTY1 uçbirimde aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırın.

sudo service mdm stop
sudo service lightdm start

MDM için tam tersini yapacaksınız, arife tarif gerekmez ama. :)

Bakalım sorun MDM görüntü yöneticisinde miymiş?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

exclipit

Son iletideki lightdm yüklemesinden beridir, hiç sorun çıkarmadı. Mdm'nin aktif olduğu durumlarda da, Mdm'yi yeniden başlattığımda sorun gidiyordu. Ara sıra başlıyordu.  Demek ki sorun, mdm ve mate ikilisindeymiş. Çünkü mate olmayan ve mdm olmayan durumlarda olmuyor. Teşekkürler :)

speakerXXL

Rica ederim. Linux Mint 16 halen sürüm adayı. Umarım bu sorun kararlı sürüm ile birlikte çözülür.
Aşağıdaki bağlantılardan geri bildirimde bulunabilirsiniz.

http://blog.linuxmint.com/?p=2485
https://github.com/linuxmint/mdm/issues

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.