[Çözüldü] Başlangıçta touchpad açılıyor ve Türkçe klavye sorunu

Başlatan rtalldota, 15 Ekim 2015 - 12:47:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rtalldota

Merhaba arkadaşlar.Ubuntu unity 14.04 LTS sürümünü kullanmaktayım. Daha önceden fn + f9 tuşumla touchpadi kapattığım zaman başlangıçta yine kapalı kalıyordu.Artık her açılışta tekrar kapatmam gerekiyor.Bu sorunu nasıl aşarım? İkinci olarak da Türkçe Q klavye ayarlarda varsayılan olarak seçili olmasına rağmen ingilizce klavyeyi de ek olarak kaldırdım bu arada zaman zaman kendiliğinden klavye hala "TR" şeklinde gözükmesine rağmen ingilizce klavye düzenine dönüyor.Araç çubuğundan (zaten seçili olan) "TR" klavyeyi tekrar seçince sorun çözülüyor.Bu iki sorunum hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

heartsmagic

"Launchpad" dediğimiz nedir?
Türkçe klavye sorunu için bir kereye mahsus olmak üzere İngilizce klavyeyi ekle, Türkçe klavyeyi sil, İngilice seçili halde oturumu kapatıp aç. Sonrasında Türkçe klavyeyi ekle, seç ve yine oturumu kapatıp aç. İngilizce klavye kalsın ama, silme.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rtalldota

Touchpad yazacağıma yanlış yazmışım kusura bakmayın. Klavye için ilk fırsatta dediginizi yapacağım. Teşekkürler.

Söylediğinizi yapmama rağmen Türkçe klavye sorunu devam ediyor.Türkçe seçili olduğu halde ingilizce klavye işliyor ve elle Türkçe seçilince geçici bir süre sorun çözülüyor.Sonra tekrar aynı.

heartsmagic

rtalldota

heartsmagic

Makinenin marka ve modeli nedir?
Klavye konusu için şu an aklıma bir şey gelmiyor. Bazı arkadaşlarda görünen kronik bir sorun var bu şekilde, ancak genelde klavye çıkartma/ekleme ile aşıyorduk. Sende neden iş görmüyor bilemiyorum.

rtalldota

asus x550jk bilgisayarım.touchpad başlangıçta açık kalma problemi galiba kullandığım mousela alakalıydı.trust marka bir mouse vardı.onu değiştirdim.logitech mouse kullanıyorum şu an ve enteresan bir şekilde sorun halloldu.ama klavye problemi devam etmekte.yardımlarınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

İngilizce'yi tamamen kaldırıp sadece Türkçe ile devam etmiş miydin?

rtalldota

evet.ilk mesaj paylaştığımda zaten sadece Türkçe vardı.

hatalar205

Klavye sorunu için; Uçbirimden
ibus-setup
komutunu verin. Açılan pencereden "Gelişmiş" seçeneği, "Klavye düzeni" sekmesinde "Sistem klavyesi düzeni kullan" seçeneği işaretli değilse işaretleyin. Sorununuz çözülecektir.

rtalldota

Teşekkür ederim.Dediğiniz değişikliği yaptım.Birgün boyunca aynı sorunu yaşamazsam çözüldü olarak etiketliycem.Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.İyi çalışmalar herkese.

heartsmagic

rtalldota

sorun tamamen çözüldü.ilginiz için teşekkürler tekrardan :)