[Çözüldü]Terminal\'den /etc/apt/sources.list konumuna nasıl erişebilirim?

Başlatan Timur, 26 Şubat 2012 - 19:36:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Timur

Merhaba arkadaşlar.

Terminal üzerinden /etc/apt/sources.list konumundaki dosyanın izin haklarını değiştirmek istiyorum. Benim sorum şu, cd, ls gibi basit terminal komutlarını biliyorum. izin haklarını nasıl değiştireceğimi de internette buldum. Fakat Computer dizini altında File System adı ile bulunan hard disk'e nasıl ulaşacağımı bulamadım bir türlü, bunu nasıl yapabilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Şubat 2012, 20:00:12

Sorun çözüldü arkadaşlar. Önce,
sudo su

Sonra da;
cat >> /etc/apt/sources.list

komutları ile sorun çözüldü   8)

zeusmaster

Sorun çözüldüğüne göre birde etiketlerseniz güzel olur :)
Up and Running...

bytan

Cat komutu dosyanın izin haklarını değiştirmez. Uçbirimden dizinler arası geçiş için cd komutunu, izin hakları yönetimi için chmod, dosya sahipliği için chown komutlarını kullanabilirsin. File System olarak gördüğün kısma ise cd / ile ulaşabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

hatalar205

Nautilus eklentisi ile herhangi bir dosyayı sağ tıkla terminalde açabilirsiniz. Eklentiyi kurmak için sudo apt-get install nautilus-open-terminal

Timur

Alıntı yapılan: bytan - 26 Şubat 2012 - 20:34:53
Cat komutu dosyanın izin haklarını değiştirmez. Uçbirimden dizinler arası geçiş için cd komutunu, izin hakları yönetimi için chmod, dosya sahipliği için chown komutlarını kullanabilirsin. File System olarak gördüğün kısma ise cd / ile ulaşabilirsin.
evet hocam, 2. defa yazdığımda cat'ın izin haklarını değiştirmediğini yazmayı unutmuşum. " cd / "yi ise bilmiyordum. teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Şubat 2012 - 23:10:09

Alıntı yapılan: hatalar205 - 26 Şubat 2012 - 20:36:12
Nautilus eklentisi ile herhangi bir dosyayı sağ tıkla terminalde açabilirsiniz. Eklentiyi kurmak için sudo apt-get install nautilus-open-terminal

hocam eklentiyi kurdum. fakat sağ tıklayıp çalıştırma kısmını pek anlamadım. çıkan menüde nautilus ile ilgili birşey göremedim

if

@Timur, sağ tıklayınca uçbirimi buraya aç çıkması gerek.

Verilmesi gereken komutları yazıp konuyu kapatayım: cd /etc/apt
sudo chmod RRR sources.list #R=(0,1,2,3,4,5,6,7)