[Çözüldü] Ati 6650 sürücüsü yüklenmiyor

Başlatan Raven, 18 Ekim 2011 - 01:55:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@Raven, dosyayı yedeklersen sorun yaşadığında geri dönmen kolay olur. Çok hayati bir durum söz konusu değil yani orada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Raven

Arkadaşlar bu sorundan dolayı şu anda ubuntu kullanmamaktayım.

Ubuntuyu kaldırmadan önceki denememden hatırladığım kadarıyla ek sürücülerde iki seçenek vardı.
- ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler)
- ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü

İlk şıkkı seçtiğimde karşılaştığım hata şuydu; http://img252.imageshack.us/img252/3944/ekrangoruntusu201111081.png
İkinci şıkkı seçtiğimde ise sürücü yüklenmekteydi /usr/lib/nux/unity_support_test -p çıktısında herşey çalışır halde gözüküyordu fakat ekranın sağ alt köşesine "amd unsupported hardware" yazılı bir watermark yerleşiyordu. Şunun gibi; http://askubuntu.com/questions/25519/how-to-remove-amd-unsupported-hardware-without-reinstalling-the-driver Askubuntudaki konuda atinin sitesinden sürücü indirilerek sorun çözülmüş ancak ben ek sürücülerden yüklediğimde tabiri caizse kılçıksız olarak sürücünün yüklenmesini istiyorum.

Bu sorunun kesin olarak düzeltilip düzeltilmediğini nereden öğrenebilirim?

Raven

Benim istediğim kodlarla uğraşmadan direk ek sürücülerden temiz şekilde yüklenmesi. Yani merak ettiğim ati veya ubuntu bu sorunu çözmüş müdür veya ne zaman çözer? Yoksa kodlarla uğraşır bir şekilde hallederim.

gufabe

@Raven, geri bildirim yapmadığın zaman yazacak yeni bir şey de olmuyor.

Eğer bir güncelleme gelmesini beklemeyeceksen, herhangi bir işlem (kod/komut) yürütmeden çözülemeyecek bu sorun için, sanırım çözümü içeren en temel belge, yine alttaki bağlantıda barınıyor. Bu noktada konuya ileti geçmiş ve duruma daha hakim kişiler seni daha doğru yönlendirecektir. Belki sonrasında, olmasını istediğin şekilde menüdeki grafik arayüzden sorunsuz olarak yükleyebilirsin.

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Oneiric_Installation_Guide

Deadpool

@Raven, yeni bir laptop olduğunu söylemişsin. Bu durumda muhtemelen hybrid ekran kartın var yani linuxun sıkıntılı olduğu durumlardan biri. Yapabileceğin iki şey var benim bildiğim kadarıyla ya iki ekran kartı arasında geçiş yapacaksın birkaç komut ile ya da (benimde yaptığım gibi) ati ekran kartını devre dışı bırakacaksın. İki durum içinde yeterli bilgi mevcut forumda. İki konuyada göz attıktan sonra temiz bir format atıp linux dünyasına tekrar dönebilirsin diye düşünüyorum :).

Raven

Hayır, ekran kartım hybrid değil. Bu sorunuda amd'nin sitesinden indirdiğim sürücüyü yükleyerek çözmüştüm. Temiz kurulumdan sonra hiç ek sürücülere bulaşılmazsa sorunsuz yüklenir.

Root olduktan sonra;
chmod +x ./dosya_ismi
sudo ./dosya_ismi

komutlarından sonra grafik arayüz açılıyor ve ordan yükleyebiliyoruz. Yeniden başlattıktan sonra sürücü etkinleşiyor. Ek sürücülerdeki ekran kartı sürücülerini 12.04'te düzeltirler inşallah.

heartsmagic

Kısacası bu başlığa ait sorun çözülmüş müydü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.