[Çözüldü] Bilinmeyen Grafik

Başlatan mbcdn, 15 Şubat 2012 - 01:40:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mbcdn

http://e1202.hizliresim.com/u/h/2r2bl.png

Bu Bilinmeyen Grafik Bir Sorun Mudur?

İlk Defa Linux (ubuntu) Kurdum.

Kurduktan Sonra Neler Yapmam Gerekir?

Yardımcı OLursanız Sevinirim.

Yardımcı Olacak Herkese Teşekkür Ediyorum Şimdiden.

heartsmagic

Sorun değil o gördüğün ekran. Eğer kartın Intel'se:
sudo apt-get install mesa-utils komutuyla ufak bir paket kurarsan düzelme ihtimali var. Gerçi gerek var mı bilmiyorum. Paketi uçbirim yerine Yazılım Merkezi'nden de kurabilirsin.

Foruma hoş geldin diyerek önce küçük bir hatırlatmada bulunayım. Tüm kelimelerin ilk harfini büyük yapmazsan seviniriz. Türkçe konusunda mümkün mertebe hassas davranmaya çalışıyoruz.

İlk defa Ubuntu kurduysan biraz sistemi tanımaya çalış. Kendine vakit tanı, forumdaki Acemiler İçin İlk Durak bölümüne göz gezdir, mevcut başlıklara biraz aşinalık göster. Zira ileride yaşayabileceğin sorunların çözümleri (bir kısmı tabi) orada mevcut. Wiki'mize de göz gezdirebilirsin bu arada. Forumu da biraz takip edersen bir süre sonra Ubuntu'ya alışmış olursun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mbcdn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Şubat 2012 - 01:53:44
Sorun değil o gördüğün ekran. Eğer kartın Intel'se:
sudo apt-get install mesa-utils komutuyla ufak bir paket kurarsan düzelme ihtimali var. Gerçi gerek var mı bilmiyorum. Paketi uçbirim yerine Yazılım Merkezi'nden de kurabilirsin.

Foruma hoş geldin diyerek önce küçük bir hatırlatmada bulunayım. Tüm kelimelerin ilk harfini büyük yapmazsan seviniriz. Türkçe konusunda mümkün mertebe hassas davranmaya çalışıyoruz.

İlk defa Ubuntu kurduysan biraz sistemi tanımaya çalış. Kendine vakit tanı, forumdaki Acemiler İçin İlk Durak bölümüne göz gezdir, mevcut başlıklara biraz aşinalık göster. Zira ileride yaşayabileceğin sorunların çözümleri (bir kısmı tabi) orada mevcut. Wiki'mize de göz gezdirebilirsin bu arada. Forumu da biraz takip edersen bir süre sonra Ubuntu'ya alışmış olursun.

Hoşbulduk.
Ekran kartım "Nvidia GeForce 9500 GT"

Şimdi ben işletim sistemini kurdum ama hiçbir ayar yapmadım. Yapmalı mıyım?

Dediğiniz bölüme göz atacağım. Teşekkür ederim.

heartsmagic

Eğer her şey yolundaysa yapman gereken fazlaca bir ayar yok. Bir kısmına değinmeye çalışırım aşağıda. Fakat önce grafik kartın için araştırma yapmalısın. Sürücüleri sağlanan bir modelse (ATI ne yazık ki hepsini sağlamıyor, özellikle de geride kalan modellerin sürücülerini) kurabilirsin. Böylece sistem daha güzel çalışır. Gerçi bazı konularda ATI sürücüleri sorun yaşatabiliyor fakat söylediğim gibi önce kartını öğrenmemiz gerekiyor. Şu komutun çıktısını buraya aktar lütfen:

lspci | grep VGA

Kurulumdan sonra yapabileceklerin.

1. Grafik kartı sürücüsü kurulumu.
2. ubuntu-restricted-extras paketinin kurulumu. Bu paket birçok ihtiyacını kuracaktır. Buna mp3 ve filmler için çözücü desteği de dahil. Yanlış hatırlamıyorsam flash paketlerini de sağlıyordu. Eğer Flash konusunda sorun yaşarsan flashplugin-installer paketini de kurabilirsin.
3. Eğer kurulu gelen Java'dan memnun kalmadıysan Sun'a ait Java'ya geçebilirsin.

mbcdn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Şubat 2012 - 02:07:07
Eğer her şey yolundaysa yapman gereken fazlaca bir ayar yok. Bir kısmına değinmeye çalışırım aşağıda. Fakat önce grafik kartın için araştırma yapmalısın. Sürücüleri sağlanan bir modelse (ATI ne yazık ki hepsini sağlamıyor, özellikle de geride kalan modellerin sürücülerini) kurabilirsin. Böylece sistem daha güzel çalışır. Gerçi bazı konularda ATI sürücüleri sorun yaşatabiliyor fakat söylediğim gibi önce kartını öğrenmemiz gerekiyor. Şu komutun çıktısını buraya aktar lütfen:

lspci | grep VGA

Kurulumdan sonra yapabileceklerin.

1. Grafik kartı sürücüsü kurulumu.
2. ubuntu-restricted-extras paketinin kurulumu. Bu paket birçok ihtiyacını kuracaktır. Buna mp3 ve filmler için çözücü desteği de dahil. Yanlış hatırlamıyorsam flash paketlerini de sağlıyordu. Eğer Flash konusunda sorun yaşarsan flashplugin-installer paketini de kurabilirsin.
3. Eğer kurulu gelen Java'dan memnun kalmadıysan Sun'a ait Java'ya geçebilirsin.

Öncelikle bu saatte yardımda bulunduğun için çok çok teşekkür ederim.
Ubuntuyu çok beğendim. İnşallah bundan sonrada ubuntu ile devam edeceğim. Windowsa elvada :)

Bu arada yeni başladığım için kodu nereye yazacağım bilmiyordum küçük bir araştırmayla buldum.

Buyrun buda çıktısı ;

02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G96 [GeForce 9500 GT] (rev a1)

heartsmagic

Rica ederiz. Vakti varsa forumda herkes yardımcı olmaya çalışır.

Öncelikle, kartın AMD yani ATI değil, Nvidia imiş. Model olarak şöylece bir baktım, 11.04 üzerinde sorun yaşayanlar olmuş ancak 11.10 ile göremedim sanki bu sorun yaşayanları. Ubuntu sana bu kart için sürücü yüklemeni önermedi mi? Eğer önerdiyse kurdun mu? Şu çıktılar bize fayda verecektir:

sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render

Bu arada çıktıları kod etiketi içine alırsan çok güzel olur. Yazı yazdığın bölümdeki üst menüde # olan simgeyi kullanabilirsin.

Eğer sürücü kurmadıysan ve Ubuntu sana sürücü öneriyorsa kur, daha sonra tekrar bakalım duruma. Eğer Unity sorun yaşatırsa açık kaynak sürücülerle devam edersin sistemi kullanmaya.

mbcdn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Şubat 2012 - 02:28:24
Rica ederiz. Vakti varsa forumda herkes yardımcı olmaya çalışır.

Öncelikle, kartın AMD yani ATI değil, Nvidia imiş. Model olarak şöylece bir baktım, 11.04 üzerinde sorun yaşayanlar olmuş ancak 11.10 ile göremedim sanki bu sorun yaşayanları. Ubuntu sana bu kart için sürücü yüklemeni önermedi mi? Eğer önerdiyse kurdun mu? Şu çıktılar bize fayda verecektir:

sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render

Bu arada çıktıları kod etiketi içine alırsan çok güzel olur. Yazı yazdığın bölümdeki üst menüde # olan simgeyi kullanabilirsin.

Eğer sürücü kurmadıysan ve Ubuntu sana sürücü öneriyorsa kur, daha sonra tekrar bakalım duruma. Eğer Unity sorun yaşatırsa açık kaynak sürücülerle devam edersin sistemi kullanmaya.

Malesef önermedi.

"sudo apt-get install mesa-utils"

+ Bu kodun çıktısı ;

gokay@gokay-M720-US3:~$ sudo apt-get install mesa-utils
[sudo] password for gokay:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  mesa-utils
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 1, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 27,6 kB
Bu işlemden sonra 135 kB ek disk alanı kullanılacak.
Alınıyor:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ oneiric/universe mesa-utils i386 8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2 [27,6 kB]
0sn'de 27,6 kB alındı (64,9 kB/s)
Önceden seçilmeyen mesa-utils paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor... 155573 files and directories currently installed.)
Unpacking mesa-utils (from .../mesa-utils_8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2_i386.deb) ...
Processing triggers for man-db ...
mesa-utils (8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2) kuruluyor...

"glxinfo | grep render"

+Bu kodun çıktısı ;

gokay@gokay-M720-US3:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 9500 GT/PCI/SSE2/3DNOW!
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info, GL_OES_depth24,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer,
gokay@gokay-M720-US3:~$

heartsmagic

Alıntı yapılan: mbcdn - 15 Şubat 2012 - 02:09:40
Bu arada yeni başladığım için kodu nereye yazacağım bilmiyordum küçük bir araştırmayla buldum.

Buna yorum yapmayı unutmuşum :) Eğer araştırmayla onu bulduysan emin ol sen birçok şeyi çözersin Ubuntu tarafında :) Zira son sürümlerde uçbirim ve diğer uygulamalar biraz gizli kapaklı gibi, hani menü yok ortada. Eski sürümlerde bile soran üyelerimizi hatırlayıp, seninse araştırma yaparak bulduğunu görünce aklıma geldi bu yorum.

Şimdi, eğer sen kurmadıysan bile sistem bir şekilde kurmuş sürücüleri :) Böyle bir şey pek mümkün değil sanırım, kurulumdan hemen sonra önermesi lazım sana sürücüleri. Bir denetim daha yapalım:

grep Driver /var/log/Xorg.0.log

ne diyor?

mbcdn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Şubat 2012 - 02:38:14
Buna yorum yapmayı unutmuşum :) Eğer araştırmayla onu bulduysan emin ol sen birçok şeyi çözersin Ubuntu tarafında :) Zira son sürümlerde uçbirim ve diğer uygulamalar biraz gizli kapaklı gibi, hani menü yok ortada. Eski sürümlerde bile soran üyelerimizi hatırlayıp, seninse araştırma yaparak bulduğunu görünce aklıma geldi bu yorum.

Şimdi, eğer sen kurmadıysan bile sistem bir şekilde kurmuş sürücüleri :) Böyle bir şey pek mümkün değil sanırım, kurulumdan hemen sonra önermesi lazım sana sürücüleri. Bir denetim daha yapalım:

grep Driver /var/log/Xorg.0.log

ne diyor?

gokay@gokay-M720-US3:~$ grep Driver /var/log/Xorg.0.log
[    18.359] X.Org Video Driver: 10.0
[    20.228] Module class: X.Org Video Driver
[    20.409] Module class: X.Org Video Driver
[    20.409] ABI class: X.Org Video Driver, version 10.0
[    20.439] Module class: X.Org Video Driver
[    20.439] ABI class: X.Org Video Driver, version 10.0
[    20.445] ABI class: X.Org Video Driver, version 10.0
[    20.445] (II) NVIDIA dlloader X Driver  280.13  Wed Jul 27 16:57:12 PDT 2011
[    20.445] (II) NVIDIA Unified Driver for all Supported NVIDIA GPUs
[    20.489] ABI class: X.Org Video Driver, version 10.0
[    22.126] Module class: X.Org XInput Driver
gokay@gokay-M720-US3:~$

heartsmagic

Gece geç vakit kulağı tersten gösteriyorum ben :) Gerçi bu çıktıda da rahatlıkla Nvidia sürücüsünün devrede olduğu görülebiliyor. Sen bir ara kurmuşsun sürücüleri :)

dpkg -l | grep nvidia komutu şuna benzer bir çıktı verecektir sisteminde:

Alıntı Yapii  nvidia-common                          1:0.2.35                                    Find obsolete NVIDIA drivers
ii  nvidia-current                         280.13-0ubuntu6                             NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
ii  nvidia-settings                        280.13-0ubuntu2                             Tool of configuring the NVIDIA graphics driver

mbcdn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Şubat 2012 - 02:44:28
Gece geç vakit kulağı tersten gösteriyorum ben :) Gerçi bu çıktıda da rahatlıkla Nvidia sürücüsünün devrede olduğu görülebiliyor. Sen bir ara kurmuşsun sürücüleri :)

dpkg -l | grep nvidia komutu şuna benzer bir çıktı verecektir sisteminde:

Ben şöyle * bir şey yapmıştım. Belki o arada kurulmuş olabilir :)

Ubuntuyu kurcalarken "Sistem Ayarları" > "Ek Sürücüler" kısmında değişiklik yapmıştım.

Onun haricinde * bir şey yapmadım. Belkide kendiliğinden kurmuştur bilemiyorum :)

"dpkg -l | grep nvidia" Kodunun çıktısı ;

http://a1202.hizliresim.com/u/h/2r386.png

heartsmagic

Sürücü önerdiği yer zaten Ek Sürücüler bölümü. Sen oradan kurmuşsun ve sistem şu anda Nvidia sürücülerini kullanıyor. Grafik kartı adımını geçebilirsin kısacası, bilinmeyen ekran uyarısı da hiç sorun değil. Nvidia'nın kendi araçları da kurulmuştur, Unity üzerindeki başlatıcı ile açabilirsin. Nvidia yazarsan karşına çıkar.

Son çıktıyı yine ekran görüntüsü olarak göndermişsin ancak başlıktaki hem Türkçe hem de çıktı gönderme konusundaki hassasiyetin için teşekkür ederim. Türkçe cidden önem verdiğimiz bir konu. Çıktıları kod etiketi içinde istememizin nedeni de hem forumdaki arama indeksini genişletmek hem de araştırma yapacağımız zaman doğrudan senin çıktılarını kullanabilmektir.

mbcdn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Şubat 2012 - 02:57:54
Sürücü önerdiği yer zaten Ek Sürücüler bölümü. Sen oradan kurmuşsun ve sistem şu anda Nvidia sürücülerini kullanıyor. Grafik kartı adımını geçebilirsin kısacası, bilinmeyen ekran uyarısı da hiç sorun değil. Nvidia'nın kendi araçları da kurulmuştur, Unity üzerindeki başlatıcı ile açabilirsin. Nvidia yazarsan karşına çıkar.

Son çıktıyı yine ekran görüntüsü olarak göndermişsin ancak başlıktaki hem Türkçe hem de çıktı gönderme konusundaki hassasiyetin için teşekkür ederim. Türkçe cidden önem verdiğimiz bir konu. Çıktıları kod etiketi içinde istememizin nedeni de hem forumdaki arama indeksini genişletmek hem de araştırma yapacağımız zaman doğrudan senin çıktılarını kullanabilmektir.

Evet türkçe önemli, yeteri kadar değeri vermemiz gerekiyor biz türkler olarak.
Ben teşekkür ederim. Gecenin bu saatinde bana yardımcı olduğun için.

Son çıktıyı resim olarak vermek zorunda kaldım kopyalanmadı lanet şey :)

Sorun yoksa ne güzel :) birde ben yeni başladığım içindir sanırım gözlerimi acayip yordu hafif bulanık gibi yazılar :) bunada bir çağre bulamaz mısın doktor :)

heartsmagic

Eğer bulanıklık Firefox üzerinde ise ve hâlâ kurmadıysan ubuntu-restricted-extras paketini kur. Sistemden yazıtipleri bölümündeki LCD ayarlarını da kurcalayabilirsin.

mbcdn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Şubat 2012 - 03:24:47
Eğer bulanıklık Firefox üzerinde ise ve hâlâ kurmadıysan ubuntu-restricted-extras paketini kur. Sistemden yazıtipleri bölümündeki LCD ayarlarını da kurcalayabilirsin.

Evet şimdi biraz daha iyi oldu. Zamanla alışacaktır gözlerim.

Bütün yardımlarınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Tekrar rica edelim diyerek konuyu etiketleyip kapatalım. Etiketleme işlemini çözülen konuların için sen de yapabilirsin.