[Çözüldü] Error: No KANOTIX found. Ati sürücü sorunu

Başlatan acemilinuxcu, 11 Şubat 2012 - 18:35:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acemilinuxcu

merhaba arkadaşlar. ubuntu yükledim bugün laptopuma, masaüstü gelince kendisi otomatikmen "ek sürücüler"i açıp ekran kartı sürücülerimi yüklememi önerdi. yükle tuşuna basıp bekledim, bi süre sonra "üzgünüm, bir hata oluştu" tarzı bi mesaj belirdi ekranda ve "/var/log/jockey.log"dan sorunun ne olduğuna bakabilrsin dedi. jockey.log'u upload ettim aşağıdaki linkte;

http://ubuntuone.com/3T6KC3WE0GxIiIuCd3ZTo0

bunu nasıl çözebilirim? eğer yüklemezsem oyun falan oynayamayacak mıyım?

edit: ayrıca ben ubuntu'yu kurarken 2 parçaya ayırmıştım ama biri görünüyor sadece. windows'taki c: d: olayındaki c: yani sistem dosyalarının bulunduğu görünüyor diğer kişisel verilerimin bulunduğu disk ortada yok bilgisayarımdan bakınca. nerede bulabilirim onu? aşağıda resmi var;

http://ubuntuone.com/5zI5lbjAPUiiQbo0ahImBV

edit2: son olarak windows'taki alt+tab özelliğiyle mesela bi oyundayken masaüstüne dönüyorsunuz ya, veya bi uygulamadayken başka birine geçiş yapıyorsunuz. bunun karşılığı ubuntu'da nedir? teşekkürler.

Aequitas

Ekran kartın için öncelikle şu komutların uçbirim (terminal/komut satırı) çıktılarını kod etiketi içinde paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırız.
lspci | grep VGA
glxinfo | grep render
jockey-text -l

Disk sorunun ile ilgili olarak, sabit diski iki parçaya böldüğünden bahsetmişsin. Kişisel bölüm dediğin kısım "/home" olarak bağladığın kısım mı? Şayet öyleyse "Bilgisayar" penceresinin sol tarafında "yer imleri" kısmının en üstünde "Ev Dizini" var, böldüğün ikinci kısım orasıdır.

Son olarak Windowsta kullanılan Alt+Tab birleşimi Ubuntuda da varsayılan olarak aynı şekilde kullanılıyor.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

acemilinuxcu

1.nin çıktısı;

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M92 LP [Mobility Radeon HD 4300 Series]

2.nin çıktısı;

'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils

3.nün çıktısı;

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

bu arada diğer sorunum da çözüldü home dizini diğer diskimmiş 221 gb büyüklüğünde bir yer teşekkürler. alt+tab masaüstünde çalışıyor da mesela "Supertuxkart" oyunundayken alt+tab hiçbir işe yaramıyor. belki de tüm oyunlar için bu böyledir. yani illa oyunu kapatıp da mı masaüstüne geçebilirim? demek istediğim buydu.

Aequitas

Sanırım 10.10 kullanıyorsun. Aşağıdaki başlık sorununa çözüm olabilir.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23112.0

Eğer 11.10 kullanıyorsan şu başlığı dene.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27294.0

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

acemilinuxcu

11.10 kullanıyorum 2.linktekileri uygulamaya çalıştım ancak "Her şey hazır diyorsanız başlıyoruz:" demiş, oradan sonra tıkandım.1. adımdaki gibi uçbirime aşağıdaki kodları girdim.

cd /tmp
wget http://kanotix.net/files/install-fglrx-debian.sh
chmod +x install-fglrx-debian.sh

ne var ki 2. adımı uygulayamadım.

"tty2 için CTRL+ALT+F2 tuşlarına aynı anda basın.
kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra aşağıdaki komutları yürütün:" demiş, ctrl+alt+f2 yaptığımda siyah ekranda parola falan istedi benden, yazdım. sonrasında aşağıdaki kodları yapıştır yapamadım oraya. o siyah ekrandan çıkamadım da bi türlü. restart atmak zorunda kaldım bu defa elimle yazayım dedim yine olmadı. ctrl+v falan da çalışmıyor o ekranda. nasıl yapacağım?

sudo -i
cd /tmp
sudo ./install-fglrx-debian.sh

speakerXXL

Aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak yüklemeyi deneyiniz.

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get install fglrx fglrx-amdcccle
sudo aticonfig --initial -f

Sistemi yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak mesa-utils paketini yükleyip glxinfo çıktısı ile sürücülerin yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render

Aequitas

tty2 dediği şey için 2 numaralı kabuk diyebiliriz. Linux işletim sistemlerinde pek çok kabuk üzerinde aynı anda farklı işlemler yapabiliriz. Kabuklar arasında geçiş için Ctrl+Alt+FnX tuş birleşimini kullanabilirsin. Görsel masaüstün genellikle 7. kabukta olur. Yani Ctrl+Alt+F7 ile masaüstüne dönebilirsin. Bahsettiği kodu kopyalayıp tekrar 2. kabuğa dönüp oraya yapıştır. Bu şekilde 2. adımı tamamlayabilirsin.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

acemilinuxcu

ama o siyah ekranda maus sağ tıklamıyor ki. yapıştır menüsünü açamıyorum. ctrl+v ile de V^ gibisinden bişi çıkıyor sadece.

furkankalkan

tty denilen şey taa terminal denilen aletle bağlanılan unix sunucularının olduğu zamanlardan kalma birsey olduğu için kopyala yapıştır diye bir özelliği yoktur.Eğer farkettiyseniz diğer bazı tuş kombinasyonları da harflere ve sembollere dönüşür.Bu da ncurses kütüphanesi kullanan yazılımların (örneğin nano) düzgün çalışmasını sağlar.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Aequitas

Bu durumda girmeniz gerek kodları bir kağıda yazıp o şekilde oraya elle giriş yapın.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

acemilinuxcu

sudo -i yazdım parolayı girdim, cd /tmp yazdım buraya kadar normal. ama "sudo ./install-fglrx-debian.sh" kısmını girince "command not found" dedi. vazgeçtim ben ya, ne kadar uğraştırdı. herhalde pek linux bilmememden kaynaklı.

Aequitas

tmp klasöründe indirmen gereken dosyayı bulamamış. Muhtemelen ilk adımdaki
cd /tmp

komutların hepsini bir seferde yazdın önceki adımda. Bunları teker teker yazman gerekiyor. Şu şekilde.

cd /tmp

Daha sonra tty2 ye geçip "cd /tmp" ile "/tmp" klasörüne giriyorsun. "sudo ./install-fglrx-debian.sh" ile de tmp içine indirdiğin kurulum dosyasını çalıştırıyorsun.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

acemilinuxcu

teker teker yazmamıştım evet haklısın, tamam bu defa oldu diyecektim ama bu defa da aşağıdaki hata çıktısını aldım tty2'de iken;

Error: No KANOTIX found. Do not ask for support!
Warning: /etc/X11/xorg.conf needs some modifications. Trying now.
Warning: Adding "Configured Video Device" to "Screen" Section.
patching file /etc/X11/xorg.conf
Hunk #1 FAILED at 31.
Hunk #2 FAILED at 41.
2 out of 2 hunks FAILED -- saving rejects to file /etc/X11/xorg.conf.rej
Error: Unable to patch. Please manually fix file!
root@OSMANPC:/tmp#

Aequitas

Bu hata mesajı ile alakalı bir kaç şey yazılmış aslında verdiğim linkte, gözünden kaçmış olmalı.
sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf
yaptıktan sonra tty2 deki kurulum işlemini tekrarlamayı dene. Bu şekilde kurulumun tamamlandığını söylemişler.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

acemilinuxcu

tamam şimdi halloldu çok teşekkürler ilgilendiğin için :) etkinleşti şu anda.

Aequitas

Rica ederim, geçmiş olsun. İlk mesajının başlığını "[Çözüldü] Error: No KANOTIX found. Ati sürücü sorunu." şeklinde değiştirirsen diğer kullanıcılar için daha kolay bulunabilir bir başlık olur.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)