Pil Yönetimi - Phpmyadmin Sorunu - Başlatıcı Çubuğu

Başlatan selcuk33, 12 Şubat 2012 - 21:25:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuk33

Merhaba arkadaşlar,

Ben 2 gün önce bilgisayarıma ubuntu yükleyerek ubuntu dünyasına adımımı attım :). Şimdi sizlere bir kaç sorum olacak. Sorularımı sormadan önce forumda ve google da arama yaptım ancak bir sonuca ulaşamadım.

İlk sorum ubuntu pili çok çabuk tüketiyor. Bunun nedeni ne olabilir ? Düzeltmek için ne yapmak gerekir ? Ayrıca bilgisayar Windows7 deyken daha az ısınıyor ve fan da daha az çalışıyor. Kısacası sistem performansı için neler yapmam gerekir ?

İkinci sorum apache,php,mysql kurulumlarını yaparak kendime bir local web geliştirme ortamı yapmaya çalıştım. kurulumları yaptım adres çubuğuna localhost yazarak "It Works " yazısını alıyorum phpinfo da çalışıyor. Mysql de yüklü ancak localhost/phpmyadmin yazdığımda sayfa bulunamadı hatası alıyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim ?

Son sorum ise sol tarafta bulunan launcher çubuğunun yerinin değiştirelemediğini okudum. O zaman bunu tamamen kapatıp ekranın alt tarafına mac deki gibi dock benzeri birşey ekleyebilirmiyim ?

Ubuntu 11.10 64 bit ingilizce kullanıyorum.

krwlng

phpmyadmin kurulu mu peki sudo apt-get install phpmyadmin komutu ile phpmyadmin kurup kurulum esnasında mysql şifresini sorarsa girmeniz sorunu çözecektir bence.

Unity paneli gizlenebiliyor bildiğim kadarı ile ayarlarda gözüme çarpmıştı, birçok rıhtım uygulaması var Dock olarak aratıp beğendiğinizi kurabilirsiniz. Ayrıca gnome-shell kurarak daha farklı bir masaüstü edinebilirsiniz.

Pil tüketimi konusunda pek fikrim yok, daha önce forumda bu konu çok konuşuldu, fan ayarları ile ilgili durumlar da forumda mevcut.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

selcuk33

dediğin komutu daha öncede girmiştim zaten araştırırken bulduğum ilk şeydi ama sorunu çözmedi yinede tekrar denedim phpmyadmin is already the newest version dedi.

gnome-shell 'i araştırmaya başlıyorum hemen.

teşekkür ederim cevabın için :)

burk

@selcuk33 öncelikle aramza hoş geldin. :) Batarya konusunda forumda şöyle bir başlık mevcut;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=15560.0 dilersen işe buradan başlayalım. Bilgisayarının daha fazla ısınması ise genel olarak işlemcinin daha fazla çalışması ile ilgilidir. Java, flash oynatıcı, sürücülerinin kurulumunu yaptın mı? Fazla ısındığı zamanlarda uçbirimi açıp
top komutunun çıktılarını kod etiketi içinde geçersen daha fazla bilgi edinmiş oluruz.

travego0403

LAMP sunucusunu linkteki gibi mi kurdunuz? Orada phpmyadmin kurulumu sırasında dikkat etmeniz gereken bir yer var. Acaba orayı gözden kaçırmış olabilir misiniz?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14457.0
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

selcuk33

@travego0403 cevabın için teşekkürler ama ordakini de denemiştim ama olmadı birşey değişmedi :(

@burk hoşgeldin için teşekkür ederim :) Dediğin konuyu inceliyorum ancak şimdi farkettim ki System Settings > Additional Drivers bölümünde ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver ve ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (post-release updates) diye iki tane seçenek var parantezsiz olanı aktif oluyor ancak parantezli olanı aktif etmeye çalıştığımda Sorry, installation of this driver failed.Please have a look at the log file for details: /var/log/jockey.log şeklinde bir hata veriyor ve diğerinide pasif duruma geçiriyor. acaba bundan olabilir mi ?

burk

@selcuk33 şunların çıktılarını kod etiketi kullanarak buraya geçer misin;

glxinfo | grep render
lspci | grep VGA
sudo jockey-text --list

selcuk33

ilk kodun çıktısı

X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  155 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  12
  Current serial number in output stream:  12

ikinci kodun çıktısı
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series]

son kodun çıktısı

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (post-release updates) (Proprietary, Disabled, Not in use)
kmod:wl - Broadcom STA wireless driver (Proprietary, Enabled, In use) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (Proprietary, Disabled, Not in use)

burk

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

yaptıktan sonra
sudo jockey-text –lis
çıktısını buraya aktar lütfen.  Bu arada bilgisayarının marka modeli nedir?

selcuk33

söylediğin kodun çıktısı ;

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (post-release updates) (Proprietary, Disabled, Not in use)
kmod:wl - Broadcom STA wireless driver (Proprietary, Enabled, In use) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (Proprietary, Disabled, Not in use)

bilgisayar hp ama tam modeline bakmak için windows'a girmem lazım ubuntudan bakabilirmiyim bilmiyorum

burk

@selçuk33 kusura bakma yanlış yazmışım, şunu verir misin;
sudo jockey-text –lis
Edit: Bilgisayar modelini
sudo dmidecode -s system-product-name kodu ile görebilirsin.

selcuk33

verdiğin kodda bu çıkıyo

Additional Drivers
Searching for available drivers...

devamı yok bu kadar :)

bilgisayar modelinede HP G62 Notebook PC dedi

alquirel

@selcuk33, ben de forumumuza hoşgeldiniz diyorum.

Forumumuzda prensip olarak her başlığı sadece bir soruna tahsis etmeye çalışıyoruz.
Bundan sonra bu hassasiyetimizde bizi yalnız bırakmazsanız memnun oluruz. ;)

Bu başlıkta pil sorununuz/sürücü sorununuzu konuşalım, PHPMyAdmin kurulum sorununuzu da @travego0403'ün bağlantısını verdiği başlığın altında konuşalım.
Şimdiden teşekkür ederim.

burk

Öncelikle ek sürücülerle kurulum yapmayı deneyelim;
jockey-text -e xorg:fglrx_updates

selcuk33

verdiğin kodu yazdım sonuç ;

Additional Drivers
Searching for available drivers...

Sorry, installation of this driver failed.

Please have a look at the log file for details: /var/log/jockey.log

heartsmagic

Çok dallanıp budaklandırmadan forumda yapılabilecek bir Phpmyadmin araştırmasından sonra ulaşılabilecek önerilerden biri:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11724.msg145094#msg145094

Normal şartlar altında buna gerek yok, defalarca kurulum yaptım diyebilirim. Sizlerde sorun nerede ortaya çıkıyor bilemiyorum. Bu arada aynı konuda tek sorun konuşulması konusunda ben de ricada bulunuyorum.

Foruma hoş geldin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

selcuk33

@heartsmagic kusura bakma ilk konu olduğu için mazur görün bi dahakine tek tek sorarım... arama yapmıştım ama dediğin konuyu okumamışım sonuna kadar yaptım çalıştı şimdi... ancak bu yazdığımız kod ne yapıyor onuda açıklasan ezberlemek yerine mantığını kavramış olurduk...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2012 - 01:45:36

@alquirel yanıtını yeni gördüm tekrar kusura bakmayın :) bi dahakine dediğiniz gibi yapacağım...

burk

alquirel

Yanlış anlamanızı istemem, bizimkisi sadece bir rica. Zaten ilkinden sonra sorunlar genelde birikme yapmadığı için farkında olmadan bile tek başlık tek sorun kullanırsınız ;)

Bu arada ln komutu kısayol oluşturmaya yarar. phpmyadmin dizininin bir kısayolunu /var/www altında oluşturmuş oluyorsunuz.

selcuk33

@burk çıktı ;

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 143a
Kernel driver in use: agpgart-intel
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
Kernel driver in use: pcieport
Kernel modules: shpchp
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
Kernel driver in use: i915
Kernel modules: i915
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
Kernel driver in use: mei
Kernel modules: mei
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
Kernel driver in use: ehci_hcd
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
Kernel driver in use: HDA Intel
Kernel modules: snd-hda-intel
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 3 (rev 05)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
Kernel driver in use: ehci_hcd
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
Kernel modules: iTCO_wdt
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
Kernel driver in use: ahci
Kernel modules: ahci
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
Kernel modules: i2c-i801
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series]
Kernel driver in use: fglrx_pci
Kernel modules: fglrx_updates, radeon
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Manhattan HDMI Audio [Mobility Radeon HD 5000 Series]
Kernel driver in use: HDA Intel
Kernel modules: snd-hda-intel
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)
Kernel driver in use: r8169
Kernel modules: r8169
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)
Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 145c
Kernel driver in use: brcmsmac
Kernel modules: wl, bcma, brcmsmac
7f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
7f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
7f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
7f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
7f:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
7f:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

@alquirel yanlış anlamak ne demek kurallara uyalım tabiki :) açıklama için teşekkür ederim.

burk

Konu şurada da geçmiş ancak cevap gelmemiş, bu donanıma sahip olmadığım için de ben bu konuda pek deneyimli değilim, daha deneyimli bir arkadaşın cevap vermesini beklemek durumundasın.

selcuk33

heartsmagic

Makinede hibrid sistem var. Hem ATI hem de Intel karta sahipsin. Forumda dolanan konulara bakabilirsin bu konuda. Switchero yöntemi belki iş görür. Gerçi son ATI sürücüsü ile bazı kartlara bu geçiş özelliği geldi, depoların yerine ATI'nin sitesinden indireceğin sürücüleri deneyebilirsin. Önce sistemde kurulu olan varsa onu kaldırman, ardından indireceğin sürücüleri kurman lazım. Yine forumda anlatımları var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.