[Çözüldü] NVIDIA Sürücüsünün NVIDIA Sitesinden indirilerek *dizüstü bilgisayarıma Acemi Usulü Kurmak

Başlatan gnukarabatak, 07 Mart 2014 - 00:54:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gnukarabatak

Ubuntu üzerinde, NVIDIA (kendi sitesindeki) Ekran Kartı Sürücüsünün Yüklenmesi, * .run dosyalarının çalıştırılması.

Daha önce nvidia sürücüsü yükleme ile ilgili bir yazı yazmıştım. O yazıda, ubuntu yazılım depolarındaki "current"- (güncel) olarak kayıtlı olan sürücüleri seçip sisteme zahmetsiz bir şekilde kurulumunu sağlıyordu. İsterseniz bu sürücüleri kullanmayada devam edebilirsiniz. Ancak benim gibi laptop ekran kartıyla ilgili sıkıntılar çekmiş biriyseniz (üstelik windows işletim sisteminde) o zaman tercihiniz nvidia firmasının hemen hemen neredeyse en geç bir iki ayda bir çıkardığı en güncel sürücüyü kurmayı isteyebilirsiniz. Bu yüzden yayınlanmış *.run uzantılı dosyayı yüklemeniz gerekecek. İşte problemde burda başlıyor, tabi bilmeyen benim gibi acemiler için. Bu konuda bir haftadır aramadığım yer kalmadı. Fakat X serverdan çık öyle çalıştırdan öteye gitmeyen, X ekranından çıkışın tam anlamıyla tarif edilmediği birçok forum yazısı okudum. Sonunda kendime "olum sen eski topraksın, başını kendin kaşı" dedim ve deneme yanılmalarla birkaç kere Xubuntu kurup kaldırdım. En sonunda çözüme ulaştım. Şimdi bu çözümü birilerine lazım olur diye paylaşıyorum.
   Burda anlatılanlar Xubuntu 13.10 sürümüne göre anlatılmıştır. Kuracağınız bilgisayarın (özellikle Dizüstülerin) Ekran kartının uyumsuzluğunu bilerek Ubuntu (ve türevlerinin) kurulum Dvd sinin boot ekranında nomodeset seçeneği ile kurulması gerektiğini önceki yazımda anlattım.

Bu yazıda bol resimli anlatım olduğu için maalesef buraya düzenlemek sıkıntılı bir iş olmasından dolayı kendi bloguma ekledim. Ayrıca Yazıyı kendi blog yazılarımı yayınladığım şu duralikiraz.blogspot.com isimli siteden de inceleyebilirsiniz. Daha öncesinde yazdığım "nvida current" sürücülerininde benim gibi acemi eski windowsçular için anlatmaya çalıştım. Umarım bunların birilerine faydası olur..

Yazının Doğrudan yayınlandığı link  : http://duralikiraz.blogspot.com.tr/2014/03/ubuntu-uzerinde-nvidia-kendi.html
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

cagriemer

Eklediginiz dosyayi baglantidan kaldiriyorum. Dileyenler sitenizden dogrudan okuyabilirler yaziyi. Gerci forumda da orneklerimiz mevcut ama cesitlilik iyidir.

heartsmagic

Kendi yazımı savunmuş gibi olacağım ancak bu forumdaki sabit anlatımda X sunucusunun nasıl kapatılacağı da anlatılıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gnukarabatak

O çeşitli çözümlerden bir yere varamayan benim gibi yıllardır windows kullanmış acemiler bu şekilde çözümler üretmesi normaldir zaten. Bende aynı durumu yaşamış çok kişi var. Ve çözüm bulamayınca Linux dünyasını terk ediyor. Ben kaç kez kullanmaktan vazgeçtim hatırlamıyorum. Dediğiniz gibi çeşitlilik önemlidir. Umarım fayda gören olur. Zaten bu kadar zahmete bunun için katlanmıyormuyuz..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mart 2014 - 01:10:59

Son bir haftadır benim denemediğim yol kalmadı bu X server belasını kapatmak ve run dosyasını çalıştırabilmek için. Herkes kendine göre bir çözüm koyuyor iyi niyetli olarak ortaya, fakat icraatta öyle olmuyor. Forumlarda gördüğüm temel şey, benim gibi acemi kıvranıyor ve konsolda hayatında tuşa basmamış, bu adama liste halinde neyi tam nereye yapacağını anlamadan tarifler yapılıyor. İşin özü bilgili uzman arkadaşlarımızın çoğu zaman aceminin seviyesine inmekte zorlanıyor. Ben de şu an kendi yazdığımı rehberi kendi açımdan bakarsam göklere çıkarırım. Başkası da "iki saat uğraştığın şey iki satırlık betik aslında" diye söyleyebilir. Ama biz o iki satır kodu doğru şekilde bilemediğimiz için bu alternatif çözümlere yönelmeye çalışıyoruz..

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

@gnukarabatak, esasında çok yorum yapmak istemiyordum bu konuda, sadece ufak bir şeyi düzeltmek istemiştim. Ancak sen iletini düzenlemişsin sonradan. Bir acemi veya yeni kullanıcı olarak karşılaştığın sıkıntılardan bunalmanı anlayabilirim ancak eleştirel bakış açında sorunlar var ne yazık ki.

Bizler senin tabirinle "uzaman" kişiler olarak acemilerin seviyesine inmeyi de biliriz fakat burada yardım eden kişi sayısı yardım bekleyen kişi sayısından çok çok çok daha azdır. Kısacası bizler her acemi arkadaşın seviyesine inip senin gibi resimli ve uzun uzun anlatımlar yapmaya kalkarsak ne işimize, ne gücümüze, ne ailemize ne de hayatımıza yetişemeyiz. Bu nedenle lütfen eleştirel yaklaşımını dile getirirken durumu bizim açımızdan da düşün.

Neden başlığa not düştüm? Sen "anlatılmıyor" diyorsun hiçbir yerde. Ben de bizim sabit başlığımızda anlatılıyor dedim. Senin yapamamış olman başkalarının da yapamadığı anlamına gelmiyor. Başlığa bakarsan birçok insan o anlatımla rahatlıkla yapmış işlemini. Sen denediysen ve sorun yaşadıysan bu sorunun ne olduğunu öğrenmek isterim. Böylece kendi adıma o başlığı düzeltirim. Fakat tutup "olmuyor" denip bırakılırsa düzeltme imkânımız olmaz.

gnukarabatak

Burada eleştirel bakış açımda sorun olduğunu söylemişsiniz ama bu konuda size katılmam mümkün değil. Ayrıca ben "Uzman seviyesi" nde olan bilgili ve tecrübeli arkadaşların acemilerin seviyesine inememesi ile ilgili söylediklerim bir gerçektir, moda tabiriyle realitedir. "Acemilerin seviyesin inmesini de biliriz" sözü kusura bakmayın hiç kimse bu konuda iddialı olamaz. Bizzat tecrübeyle sabit bu iş gerçekten bir eğitim meselesidir. Bunu bende dahil hiç kimse iddia etmemeli. Bu sadece bu foruma gönül vermiş şahıslara özel bir tespit de değil zaten. Aynı şey okullardaki eğitimde de yaşanan gerçekler. Takdir edersinizki her öğrencinin seviyesi birbirini tutmaz. Eğer öğretici en zeki öğrenciye göre anlatırsa diğer öğrenci bunu öğrenemez. Açıkça söyleyebilirim ki çoğu insanın 5 dk da öğrendiği bazı şeyleri benim öğrenmem 50 dk bulabilir. Bu beni kusurlu değil ancak farklı yapar. O yüzde mesajımda söylediğim kelime ve cümlelerden kötü bir bakış açısı çıkarmanızı istemem.  Sizinde dediğiniz gibi hepimiz burada bilenler bilmeyenlere yardım etmek için var. Kimse bu işten para kazanmıyor.  Lüften sözlerimden olumsuz bir anlam çıkarmayınız, ki ben o niyette değilim.

Diğer bir husus "anlatılmıyor" kelimesini nerede kullandığımı bulamadım? Bana şu resimli anlatım gibi yaptığım bu çalışma gibi bir çalışmanın olduğunu söylebilirmisiniz? Eğer söyleyebilirseniz ben o zaman onun yerini bulamamışım demektir. Kaldiki bir haftadır bu sıkıntıyla öyle veya bu şekilde cebelleş olduğumu ifade etmişim. Demekki bir şey varki aradınmıydı bulunmuyor. Gerçekten de X server kapatıp nvidia dan indirdiğin *.run betiğini çalıştıramadım. Forumlarda X serverın kapatılmasıyla ilgili bulduklarım Ctrl + Alt + F1 bas kapanır diyor. Tekrar dönmek için Ctrl + Alt + F7 tuş bileşimini kullan. Nereye baksam bunu görüyorum Diğer seçenek uçbirimde sonu "stop" la biten biten komutlar. İnanın hiçbiri çare olmadı. Belki gerçekten çok kolay bir şeydir ama o kolay olanı görmek bazen o kadar zordurki anlatamam.

Ayrıca google da yaptığım aramalarda sizin bahsettiğiniz bu işin yolu bu formda açtığım yazılmıştı demişsiniz ama maalesef ben buraya bu rehberi eklemeden önce ona rastlayamamıştım. Konusu açılmışken X server kapatmayla ilgili forum bağlantısınıda buraya eklerseniz bu problemi yaşama ihtimali olan yeni katılımcılara bir faydamız olmuş olur.

Ben sorunumun ne olduğunu anlattım. Şunu belirtme gereği hissediyorum bilgilendirmek adına; ben 1996 yılından beri Delphi 1.0 ile programcılık hayatıma başladım. 40 yakın ticari proje gerçekleştirdim. Windows dünyasından kaç sefer linux ortamına geçmeye teşebbüs ettim hatırlamıyorum. Enson girişimim suse linux, gelecek linux, mandriva gibi dağıtımlarla oldu. Fakat hepsinde de ya sürücü uyumsuzlukları, yada uzmanlık gerektiren "conf" ayarlama olayları vs. Birde şöyle bir bakış açısı vardı eskiden, "Linux u bilenler kullansın" tarzında maalesef bizim Türk insanımızın bakış açısı, aynı zamanda bilginin paylaşılması değil saklanmasının güç olacağı anlayışı bizi buralara getirdi. İşin özü bakış açımız sorunluydu.

Birde şunu demişsiniz, "eğer senin gibi resimli uzun uzun anlatımlar yapmaya kalkarsak.." diye başlayan cümleminize karşılık şunu söylemek isterim. Bu şekilde Türkler dışındaki insanların, "tutorial" babında onlar yapacak kadar vakit bulabiliyorlar. Ama biz  bunu sizinde dem vurduğunuz gibi bir angarya olarak görüyoruz. Vakit konusunda elbette herkesin bir hayatı var ve yetmeyebilir. Fakat resimsiz ve detaysız 15 dk uğraşılacağına (ki eğer tam verimli olunacağı endişesi varsa) parça parça olmak kaydıyda 150 dk harcayalım. Gerekiyorsa biraz geç olması da sıkıntı yaratmaz. Ha benim vaktim var, bol resimli bir "frenk" tarzı çalışma yapmaya devam edeceğim. Bu bana son 150 yıllık tarihimizde "sanat  sanat içinmi, Yoksa halk içinmi olmalı" tartışmasını hatırlattı. Bir grup edebiyatçı halkın anlamayacağı ağır sanat dilini kullanmaya da devam ettiler. Ve sonuç ortada maalesef.

Vakinizi çok aldım, kusuruma bakmayın. Sözlerim kimseyi incitmek için yazılmamıştır. Benim yapmaya çalıştığım şey durum tespitinde öte de değildir. Saygılarımla..

heartsmagic

@gnukarabatak, peki acemi seviyesine inemeyecek kadar kütük bir insanım, bunu kabul edeyim de o konuyu tartışmayalım bari. Zira tartışmaya oradan devam edecek olursak bildiğimiz sidik yarışına dönecek.

Diğer kısımlara geçelim, önce senden alıntı yapayım:

Alıntı YapBu konuda bir haftadır aramadığım yer kalmadı. Fakat X serverdan çık öyle çalıştırdan öteye gitmeyen, X ekranından çıkışın tam anlamıyla tarif edilmediği birçok forum yazısı okudum.

İyi niyetle ilk iletimi yazmıştım. Başlık tam bu bölümde sabit bir şekilde duruyor:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.0

Orada senin stop mtop deyip de yapamadığın şey X'i durdurmaktır. Sen yapamadıysan neden yapamadığın bizi ilgilendirir ki bak o konuda ne demişiz:

Alıntı YapBaşlığa bakarsan birçok insan o anlatımla rahatlıkla yapmış işlemini. Sen denediysen ve sorun yaşadıysan bu sorunun ne olduğunu öğrenmek isterim. Böylece kendi adıma o başlığı düzeltirim. Fakat tutup "olmuyor" denip bırakılırsa düzeltme imkânımız olmaz.

Benim anlatımlar için 150 dk vaktim yok, ecnebiler "tutorial" yapabilirler, bu beni ilgilendirmiyor. Kimin ne yaptığı da cidden ilgilendirmiyor. İnsanların kaç projeye katıldığı, neler yaptığı da beni ilgilendirmiyor. Beni kendim ilgilendiriyor bu forumda. Şu ana kadar olan mesaimi 150'şer dakika olarak harcasaydım bu forumda bana cevap verilmiyor diye yakınan yüzlerce insan olurdu. İşte esas gerçek budur.

Tekrar ediyorum, ilk iletim not düşmek üzerineydi ve kendi açtığım konu olması hasebiyle yanlış anlaşılmak da istemezdim. Fakat düzeltilen ikinci ileti ve eleştirel bakış açısı artık konuyu bu başlıktan çıkarttı. İnsanlara yardım ederken bizlerden 150'şer dakika ayırmayı istemek kimsenin hakkı değildir, bu tasarruf bize ait. Sen dilediğin gibi kendine ait 150'şer dakikanı ayırabilirsin herhangi bir ortamda. O 150'şer dakikalarla binlerce insana yardımcı olmanı diliyorum.

gnukarabatak

Kötü niyetli bir insan değilsiniz, bunu anladım. İkincisi proje sorumlusu olduğunuzu daha yeni farkettim, kusura bakmayın. Diğer bir husus ise ortak nokta başkalarına yardımcı olma paydası. Ben burada daha dün gelmiş, bu ubuntu ailesin katılımı biraz gecikmiş biriyim. İnanın sizin cevabınıza problemimi çözmeden önce rastlamadım. Kaldiki güzel ve sade anlatımla bir "öğretici" yapmışsınız. Fakat ben oradaki yöntemleri de denedim, bir şekilde olmadı yapamadım :)  Dün ise saatlerce yasaklı bir sitedeki dökümanı indirebilmek için torproject çalıştırmaya uğraştım, çalıştıramadım. Bu formlarda, başka yerlerde okumadığım konu başlığı kalmadı, ne yaptıysam olmadı, çalışmayınca çalışmıyor. Ubuntu yazılım merkezinden kuruluma, synaptic paket yöneticisinden, 126 nolu hatayı veriyor, çalışmıyor. Dedimya daha önce, bazen çözüm çok yakınımızdadır. Ama onu görmek çok zordur. Sonuçta tam pes etmişken kurulum vs. yapmadan indirdiğim arşiv dosyasını sadece  yeniden bir dizin içine açıp betik dosyayı çalıştırdığım anda, şak diye çalıştı. Okuduğum çözümler hep güncelliğini bu gün itibariyle yitirmiş, eski sürümler için olan çözümlermişti. Bu nvidia meselesine gelince, ben sadece çözüm alternatiflerinde çeşitlilik olsun diye bir rehber yayınladım. Önceki yazıda uzunca yazdım. Benimki sadece linux a gönül vermiş insanların umutları kırılıp windowsa, illegal yazılım kullanmaya dönmesinler istedim. Buradaki gönülleri biliyorum. Dediğiniz gibi uzun uzun rehber hazırlayacak vaktiniz olmayabilir, ama bunu yapmak isteyenler bırakın "ecnebiler" gibi uzun resimli öğreticilerde yapsın. Hepsi çeşitliliğimizi artırsın. Ayrıca hazırladığınız rehberin bağlantısını buraya eklediğiniz teşekkür ederim. Hiç değilse yolu bir şekilde buraya düşen olursa en azından tüm çözümlere daha yakın olur. Tekraren ifade etmek isterim, yanlış anlaşılma olduysa kusura bakmayın. Benim amacım üzüm yemek, üzüm yedirmek.  Başka bir şey değil. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

heartsmagic

Orta yolda buluşabildiğimize sevindim. En başta şunu belirteyim, dileyen dilediği gibi, resimli, uzun, en ince ayrıntısına kadar anlatım hazırlayabilir. Buna neden karşı çıkalım ya da istemeyelim ki?
Buraya geçtiğim anlatım tam bu bölümde sabit bir başlık olarak duruyor zaten. Komutlarla vs. bir şekilde anlatıyor o işi. Üçtür söylüyorum, çalışmayan bir durum varsa bilmek, anlatımı düzeltmek isterim. Fakat olmuyor geri bildirimi bizim için bir şey ifade etmiyor. Ne oldu örneğin denendiğinde, hata mı verdi? Hata vermedi ama X sonlanmadı mı? Kısacası bize geri bildirim lazım. İlk iletimi de bu iyi niyetlerle yazdım ve başlığın ilk iletisinde forumlarda olmadığı söylenen şeyin tam da bu forumda, sabit bir başlık olarak anlatıldığını aktarmak istedim.

Not: Proje sorumlusu olmam hiçbir şey fark ettirmiyor kendi nazarımda, bunu da eklemiş olayım zira yanlış anlaşılabilir bu konuda bir şeyler söylememiş olmam.