Elementary OS 0.2 Luna Kurulumu (Oneric Üzerine)

Başlatan özgürubuntu, 01 Eylül 2011 - 16:12:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Elementary OS "Luna" kod adlı ikinci sürümünü Kasım ayında çıkarmayı planlıyor. Ancak Natty ve Oneiric kullanıcıları günlük derlemeyi Oneiric üzerine kurarak test edebilirler. Günlük derlemenin son sürümü 31.08.2011 tarihinde yayımlandı. Günlük derleme sürümlerini Launchpad üzerinden takip edebilirsiniz --> https://launchpad.net/eosbuilds

Oneiric ve Natty üzerinde test için yapmamız gereken adımlar şöyle ;

* Öncelikle UCK (Ubuntu Customization Kit) kuruyoruz;
sudo add-apt-repository ppa:uck-team/uck-stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install uck

* Bazaar kurulu değilse kuruyoruz ;
sudo apt-get install bzr

* Daha sonra elementary ekibi tarafından tasarlanan eBuild dosyalarını çekiyoruz ;
bzr branch lp:elementaryos

İşlem bittikten sonra Ev klasöründe "elementaryos" (/home/kullanıcıadınız/elementaryos) adlı bir klasör oluşacaktır.

* Oneiric Günlük Derleme sayfasından sisteminize göre disk kalıbını indiriyoruz : --> http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/ (Eğer sisteminiz 32 bit ise oneiric-desktop-i386.iso olan dosyayı indirmeniz gerekmektedir.)

* İndirme işlemi bittikten sonra oneiric-desktop-i386.iso kalıbını ev klasöründeki "elementaryos" klasörünün içine kopyalıyoruz.

* Uçbirimi açarak aşağıdaki komutu giriyoruz (Yüklü olabilir, yüklenmemişse yüklememiz gerekiyor) ;
sudo apt-get install libnotify-bin

* Ev dizinimizdeki elementaryos klasörüne giriyoruz (cd /home/kullanıcıadınız/elementaryos) ve eğer hazırsanız sırayla aşağıdaki komutları giriyoruz ;
chmod +x build.sh
sudo ./build.sh

* Yükleme sürecini Uçbirimden izliyoruz, bittiğinde elementaryos klasörünün içinde elementaryos0.2 build.iso dosyası oluşmuş olacak. Oluşan .iso dosyasını başka bir klasöre taşıyıp, ev dizinindeki elementaryos klasörünü siliyoruz.
sudo rm -rf elementaryos

eribol

Nautilus'un yeni arayüzü elemantaryos ekibinden esinlenmiş sanırım ve çokta hoş olmuş. Tasarım açısından takdir edilesi bir dağıtım.

simriya

kurulum yapmadan bilgisayarimda yuklu olan ubuntu 11.10`u nasil Lunaya ceviririm.

if

Alıntı yapılan: simriya - 27 Kasım 2011 - 21:19:32
kurulum yapmadan bilgisayarimda yuklu olan ubuntu 11.10`u nasil Lunaya ceviririm.

@simriya, Elementary OS Luna Ubuntu 11.04 temelli. Ubuntu 11.10'dan 11.04'de düşürmek bile zorken Luna'ya çevirmek...En iyisi kurulum yapmak:)

özgürubuntu

Pantheon kabuğunu yükleyebilirsiniz ama tavsiye etmem :) Henüz Alfa aşamasında çünkü

decent

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 28 Kasım 2011 - 09:04:50
Pantheon kabuğunu yükleyebilirsiniz ama tavsiye etmem :) Henüz Alfa aşamasında çünkü

Çok haklısın, az önce tekrar yükleyip baktım va kaldırdım.
Sadece Marlin ve slingshot gibi bazı paketlerini kullanıyorum, çok hoş :)

OnLyCode

Şuan iso oluşturuyorum bu akşam bunu kuracam o kadar :D iso'dan yapamaz isem ppa kullanarak 11.10 üzerine kurulum yapacağım.