Ekran kartı sürücü yükleme sonrası problemler

Başlatan Vafla, 24 Ocak 2012 - 13:44:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vafla

Merhaba,
Yeni bir linux kullanıcısıyım.Dağıtımlardan ubuntuyu tercih ettim, kurulumu problemsiz bir şekilde tamamladım.Nvidia sitesinden güncel sürücü sürümünü indirdim (290.10).Forumdaki kaynaklardan yararlanarak bu sürücüyü kurdum.Her şey buraya kadar güzel fakat problemler bundan sonra başladı.Sürücü kurulumunu yaptıktan sonra 2 adet "Nvidia X Server Settings" konfigürasyon merkezi oluştu.Açtığımda güncel sürüm olan "290.10" yüklü olduğu belirtiliyor.Bir problem yok çalışıyorlar fakat ekranda anlamsız bir parlaklık var, daha önce win7 kullanıyordum ve orda da grafik kartı sürücüsünü yüklemeden önce böyle bir parlaklık vardı, fakat sürücüyü yükledikten sonra görüntü ayarlarında en alt seviyeye aldıktan sonra görüntü göz yormayan bir hal alıyordu.Burada elle Nvidia X Server Settings'ten  "Brightness" ayarlamama rağmen o ayarı yakalayamadım.Ayrıca Ben güncel sürücüyü yüklemeden önce ubuntunun kurulum esnasında kendi önerdiği sürücü kuruluyken sistem açılırken ekrandaki loadscreen Ubuntu yazısı ufak logosu ve alttaki noktacıklarda load efekti gayet ufak boyutta ve hoş gözüküyordu,güncel sürücüyü kurduğumda bu loadscreenin boyutu aşırı büyüdü ve kalitesi bozuldu.Bunların dışında bir problem yaşamadım ama bunlar canımı sıkmaya başladı, 1080p videoları youtube üstünde hiç bir problem olmadan (görüntü bozulması,yırtılma vb.) izleyebiliyorum.Ayrıca unutmuşum ekranlar bölümünde hala "Bilinmeyen" ibaresi var bu normal midir?
http://img507.imageshack.us/img507/407/ekrangoruntusu201201241.png

sudo jockey-text --list

xorg:nvidia_173 - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:nvidia_173_updates - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:nvidia_current - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:nvidia_current_updates - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 9200M GE/PCI/SSE2
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info, GL_OES_depth24,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer,

Şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Ekran bilgileri bölümünde bilinmeyen yazması bir sorun değil, üzerine düşme. Açılıştaki canını sıkan şeyin çözümü forumda mevcut, açılış logosunun bozulduğuna ait bir arama yaparsan muhtemelen çözüme ulaşmış başlıklar bulursun.

Parlaklık sorunu daha can alıcı burada. Nvidia'nın aracı ile parlaklık değişikliği yaptığında hiç mi değişiklik olmuyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Vafla

Parlaklık sorununu falan hallettim, sıfırdan tekrar sistem kurulumu yaptım.Elle driver kurulumu yaptım başarılı bir kurulum olduğunu düşünüyorum.Fakat bootsplash,oturum açma penceresindeki objeler,konsoldaki yazılar hala çok büyük.Ubuntu 11.10 ile gelen varsayılan sürücüde gayet göze hoş boyutlardaydı bunları nasıl tekrar eski boyutuna getirebileceğimi bulamadım  :-\

zeitgeist

Ekran görüntüsü ekleyebilir misin iletine.

Açılış Logosu çözünürlüğü için:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18602.0.html
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Ubuntgy

Aynı sıkıntı bende de var. Görüntü o kadar kaltiesiz ki effectler çalışmıyor..

xorg:nvidia_current - NVIDIA accelerated graphics driver (Proprietary, Disabled, Not in use)

heartsmagic

@Ubuntgy, senin sorunun farklı olabilir. Bu başlıktaki sorun sürücü kurulamaması değil. Senin önce sürücüleri denetlemen lazım kurulmuş mu, kurulmamış mı diye.

Vafla

Konuyu kilitlenebilir arkadaşlar, yardımlarınız için teşekkürler arch linux dağıtımına yönelmeye karar verdim.
Tekrar teşekkür ederim.

NightBlue

Yeni bir linux kullanıcısı için arch linux kurulumu epey zor olsa gerek bence şimdilik ubuntu üzerinde yoğunlaşmalısın.Biraz ustalaştıktan sonra arch kurmalısın.

Vafla

Alıntı yapılan: NightBlue - 27 Ocak 2012 - 17:46:53
Yeni bir linux kullanıcısı için arch linux kurulumu epey zor olsa gerek bence şimdilik ubuntu üzerinde yoğunlaşmalısın.Biraz ustalaştıktan sonra arch kurmalısın.
Arch linux kurulumunu sorunsuz gerçekleştirip konsola ulaştım.Fakat xfce4 masaüstü ve xorg-xdm giriş paneli yazılımlarını kurmama rağmen masaüstüne erişim sağlayamadım şimdi de bunların üstüne yoğunlaşmam gerekiyor :(

NightBlue

Alıntı YapBiraz ustalaştıktan sonra arch kurmalısın.
Demiştim  :)
Forumda Archer lar mevcut onlar kesin bir bilgi vericeklerdir sorunların hakkında.

Vafla

Alıntı yapılan: NightBlue - 27 Ocak 2012 - 19:10:37
Demiştim  :)
Forumda Archer lar mevcut onlar kesin bir bilgi vericeklerdir sorunların hakkında.
Ne bileyim ubuntudaki grafik hatası yerine arch linuxtaki sorunlar için uğraşayım dedim.Kişiselleştirilebilir olması falan, ne bileyim logosu bile çok çekici geldi :) Fakat hala sorunuma çözüm bulabilmiş değilim, foruma baktım archlinux için özel bölüm yok, nereye konu açsam diye düşünüyorum arch linux xfce4 masaüstü problemi için, var mı bir tavsiyen? =)

heartsmagic

Yeni konu zaten açılmış, burada da dağıtım değiştirildiği için konuyu kapatalım.