PHP Çalışma Sorunu

Başlatan keylog, 20 Ocak 2012 - 22:57:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keylog

Selam arkadaşlar, localhost'ta birkaç uygulama çalıştırmam gerekiyor ve php çalıştırmak konusunda sıkıntı yaşıyorum.

Durumu şöyle özetleyeyim, makinamda aslında php'de çalışıyor, apache'de hatta mysql'de de sorun yok. Bunları nereden biliyorsun derseniz, phpmyadmin'in çalışmasında sorun yok ve www'nin içerisine bir phpinfo dosyası attım o'da çalışıyor. Ancak başka attığım uygulamaları çalıştıramıyorum, Internal Server 500 hatası veriyor(.htaccess problemi değil, birden fazla wordpress, joomla, smf uygulamasının klasörleri var, hepsinde aynı hatayı veriyor). Apache'nin hata kaydını aşağıya koyuyorum, fikri olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Alıntı Yap[Fri Jan 20 22:48:06 2012] [error] [client 127.0.0.1] PHP Warning:  Unknown: failed to open stream: Permission denied in Unknown on line 0, referer: http://localhost/***/
[Fri Jan 20 22:48:06 2012] [error] [client 127.0.0.1] PHP Fatal error:  Unknown: Failed opening required '/home/machinecode/work/***/config.php' (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in Unknown on line 0, referer: http://localhost/***/

Tarzında birçok hata var.

keaver

Bu bir yetki problemi
sudo chmod 777 -R /var/www
tabi klasör değişimi yaptıysanız ilgili klasörü yazmanız gerekmekte.

keylog

Alıntı yapılan: keaver - 20 Ocak 2012 - 23:11:31
Bu bir yetki problemi
sudo chmod 777 -R /var/www
tabi klasör değişimi yaptıysanız ilgili klasörü yazmanız gerekmekte.

Malesef bu yöntemi denedim, olmadı... Ekstra bir bilgi vereyim, mysql sürümümü 5.5'e yükselttim. Problem bunun php.ini'de yapılması gereken bir ayarı varsa oradan kaynaklanabilir mi? Var mı böyle birşey?

alquirel

Alıntı yapılan: keylog - 20 Ocak 2012 - 23:13:46
Malesef bu yöntemi denedim, olmadı... Ekstra bir bilgi vereyim, mysql sürümümü 5.5'e yükselttim. Problem bunun php.ini'de yapılması gereken bir ayarı varsa oradan kaynaklanabilir mi? Var mı böyle * bir şey?

"php-mysql" paketini yükseltelim demiştik galiba, bu konuda nasıl bir gelişme oldu?

keylog

Alıntı yapılan: alquirel - 21 Ocak 2012 - 00:10:12
"php-mysql" paketini yükseltelim demiştik galiba, bu konuda nasıl bir gelişme oldu?

php5-mysql kurulu, onunla ilgili yapılabilecek başka birşey bulunmuyor araştıdığım kadarıyla... Sizin başka bir bildiğiniz varsa uygulayabilirim. :)

alquirel

dpkg -l | grep php5-mysql

Çıktısına bakalım önce ;)

keylog

Alıntı Yapii  php5-mysql                            5.3.5-1ubuntu7.4                               MySQL module for php5

Budur hocam.

alquirel

Şu yoruma göre sorun olmaması gerekiyor aslında.
Alıntı Yap
No I didn't have to recompile php and Apache and they are running absolutely fine,. I have apache 2.2 and php 5.3.2 installed.,
http://www.ovaistariq.net/490/a-step-by-step-guide-to-upgrading-to-mysql-5-5/#comment-115099330

Bir de şunun çıktısına bakmakta fayda var diye düşünüyorum.

dpkg -l | grep mysql

Bu arada, hoca kelimesini hakedecek konumda değilim ;)

keylog

Yok öyle genel hitabet olarak kullanıyorum. :)

ii  libmysqlclient16                      5.1.54-1ubuntu4                                MySQL database client library
rc  libmysqlclient18                      5.5.13-2                                       MySQL database client library
rc  mysql-admin                           5.0r14+openSUSE-2.2ubuntu1                     GUI tool for intuitive MySQL administration
ii  mysql-client                          5.5.20-2                                       MySQL - Client
ii  mysql-common                          5.5.17-4ubuntu6~ppa2                           MySQL database common files, e.g. /etc/mysql/my.cnf
rc  mysql-query-browser                   5.0r14+openSUSE-2.2ubuntu1                     Official GUI tool to query MySQL database
ii  mysql-server                          5.5.20-2                                       MySQL: a very fast and reliable SQL database server
rc  mysql-server-5.5                      5.5.13-2                                       MySQL database server binaries and system database setup
ii  php5-mysql                            5.3.5-1ubuntu7.4                               MySQL module for php5

cagriemer

sudo apt-get install mysql-server

komutunu yuruttugunuzde ne oluyor?

alquirel

Evet sorun şu paketin geri kalmış olmasından kaynaklanıyor gibi.

Alıntı yapılan: keylog - 21 Ocak 2012 - 00:55:50
ii  libmysqlclient16                      5.1.54-1ubuntu4                                MySQL database client library

@cagriemer'in komutunun çıktısını bekleyelim.

keylog

Valla hocam, oradan buradan bulduğum konuları karışık denerken, sorun çözüldü. Şimdi burada açıkla deseniz, hangisini yapınca düzeldi inanın bilmiyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

alquirel

Alıntı yapılan: keylog - 22 Ocak 2012 - 17:32:09
Valla hocam, oradan buradan bulduğum konuları karışık denerken, sorun çözüldü. Şimdi burada açıkla deseniz, hangisini yapınca düzeldi inanın bilmiyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

Biz yine de şu çıktıyı alalım. Sonra kilitleriz ;)

dpkg -l | grep mysql

keylog

Tabi buyrun :)

rc  libmysqlclient18                      5.5.13-2                                       MySQL database client library
rc  mysql-admin                           5.0r14+openSUSE-2.2ubuntu1                     GUI tool for intuitive MySQL administration
ii  mysql-client                          5.5.20-2                                       MySQL - Client
ii  mysql-common                          5.5.17-4ubuntu6~ppa2                           MySQL database common files, e.g. /etc/mysql/my.cnf
rc  mysql-query-browser                   5.0r14+openSUSE-2.2ubuntu1                     Official GUI tool to query MySQL database
ii  mysql-server                          5.5.20-2                                       MySQL: a very fast and reliable SQL database server
rc  mysql-server-5.5                      5.5.13-2                                       MySQL database server binaries and system database setup
ii  php5-mysql                            5.3.5-1ubuntu7.4                               MySQL module for php5

alquirel

Benim kafam iyice karışmış :)

Sen diğer sorununu çözmüşsün ama Flood engeline takıldığından farketmemişim. Buradaki sorunu da onla ilgili diye düşünerek cevap yazıyordum hep.
Hatta bu başlıktaki ilk iletini bile üstün körü okumuşum farkında değilim :)

Bu başlıktaki sorunu nasıl çözdüğünüzü söyleyebilirseniz güzel olur aslında.

ozi

[error] [client 127.0.0.1] PHP Warning:  Unknown: failed to open stream: Permission denied in Unknown on line 0, referer: http://localhost/***/
Unknown: failed to open stream: Permission denied in Unknown on line 0
tüm mesajları okuyamadım kusurabakmayın gece nin geç saati ve birazda grip hali....sonucu normal çalışıyordur cms için db de oluşturabildiğinize göre; hata çıktısı  phpmyadmin mysql de oluşturdugunuz db kullanıcı adı ve şifre ile alakalı olması gerek,  siz de databases'leri phpmyadmin üzerinden oluşturdunuzu varsayalım onla ilgili bir hata hppmyadmin üzerinde de vardır. (?) mysql deki db leri silip yeniden oluşturun mysql şifre kullanıcı adını da sıfırlayın ve apache den başka sunucu kurdunuzmu?

Internal Server 500 hatası veriyor
verilen hata yönlendirme hatası
yönlendirme yapmak için düzenleme yaptığınızı varsayalım .htaccess ile /etc/apache/httpd.conf ve sites-enabled ve diger düzenleme yaptığınız /etc/*.conf dosylarını tekrardan gözden geçirmeniz sonunda çözebilirsiniz diye düşünüyorum.
'/home/machinecode/work/ egerki sonradan oluşturdugunuz dizinde yayın yapıyorsanız. ön tanıtımlı olarak 127.0.0.1 harici ip kullanıyorsanız. /var/www/*. ön tanıtımlı dizin de degilseniz, yetki sorunu ve fast cgi den kaynaklanıyordur. bunları çözduğunuzde yine ikinci olarak dönüş yeriniz düzenleme yaptığınıız dosyalarınız olacaktır.
tam net bilgi olmadığı olmadığı için çözüm için bir den fazla alternatif üretmek zorunda kaldım.  umarım sorun çözüme kavuşmuşsunuzdur