ssh -X

Başlatan osmancık, 06 Ocak 2012 - 21:24:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmancık

Merhaba.
ssh ile sunucuma erişip işlemler yapabiliyorum. -X parametresini kullanırsam sunucuda X kullanan bir program açıp, açılan pencereyi kendi bilgisayarımda görebiliyorum. Ancak bu açılan pencereler aşırı yavaş. Bir butona tıklıyorum, işlevin gerçekleşmesi için 1 dakika bekliyorum. Bu hantallığın sebebi nedir? Değişik sunucularda denedim hepsinde bu şekilde yavaş çalışıyor.

İkinci olarak şunu sormak istiyorum:
man ssh den bir bölüm:
-X     X11 iletimini etkinleştirir.  Bu her bir konak için ayrı ayrı yapılandırma dosyasında belirtilebilir.

Bu  seçenek  etkinleştirilirken  dikkat  edilmelidir.  Uzak sistemdeki dosya izinlerini atlayabilen kullanıcılar (kullanıcının X yetkilendirme
              veritabanı için) iletilen bağlantılar sayesinde yerel X11 görüntüye erişebilirler.  Saldırgan, tuş  vuruşlarını  izlenmek  gibi  etkinliklerde
              bulunabilir.

-Y     Güvenilir X11 iletimini etkinleştirir.

Burdaki saldırı nedir anlayamadım? -Y parametresini kullanmak bu saldırıyı engeller mi?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

cagriemer

Yavas calismasi normal bu uzak bilgisayar ile aranizdaki baglanti hiziyla alakali bir durum. Ikinci sorunuza gelince, uzaktaki bilgisayara sizden baska birinin yonetici erisimi varsa sizin yerel makinenizi gozetleyebileceginden bahsediyor fakat boyle bir kullanici yoksa endiselenmeniz gereken bir durum da yok.

Heisenberg

hocam konuya alakasız gereksiz misafir olduk ama acaba bu -x komutu ne işe yarıyor hangi alanda kullanıyor. ping gibi bir şey mi?
ALLES WAR DIE SEKTE !

sem

VNC ile uzak bağlantıda hız konusu için "disable X damage" gibi bir alternatifi devreye sokmak gerekiyor... Aynı ayarın muadilini araştırmanız faydalı olabilir... Benim bu ayar ile hız sorunum olabildiğince aza indirgendi...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

cagriemer

Alıntı yapılan: Heisenberg - 07 Ocak 2012 - 00:40:32
hocam konuya alakasız gereksiz misafir olduk ama acaba bu -x komutu ne işe yarıyor hangi alanda kullanıyor. ping gibi bişey mi?

Alıntı yapılan: osmancık - 06 Ocak 2012 - 21:24:36
-X parametresini kullanırsam sunucuda X kullanan bir program açıp, açılan pencereyi kendi bilgisayarımda görebiliyorum.

X harfinin buyuk olduguna dikkat cekeyim ben de ek olarak.

zeusmaster

Aynı sorunu ben de yaşamaktayım. Düşüncem İnternet hızına bağlı veri alışverişindeki yavaşlıktan kaynaklanmakta olduğu yönünde ve yapabilecek bir şey yok sanırım.
Up and Running...

osmancık

Uzak makinenin zaten 1gbit bağlantısı var onda sorun yok. Bende 8mbit internet var. Ancak ağ trafiğine baktığımda kilobaytlar seviyesinde veri alışverişi var. Benim bant genişliğimi doldurabilecek bir durum göremiyorum. Bu bağlantı hızıyla alakalı değil bence.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

zeusmaster

Alıntı yapılan: osmancık - 07 Ocak 2012 - 20:26:02
Uzak makinenin zaten 1gbit bağlantısı var onda sorun yok. Bende 8mbit internet var.
Aynı durumdayım ben de. x11 yapmadan çok normal her şey ama ssh -X yapınca sistem kasılıyor. Burada çözülürse sorun süper olacak  :)
Up and Running...

furkankalkan

1. Yavaşlığın sebebi bence ağ hızı  değil çünkü ben şu an yerel ağa bağlı olan kendi masaüstüme de ssh -X çektim ama istediğim işlem hızını yakalayamadım.
2. Makinenin de kasması gayet normal bence çünkü sonuçta 2 tane X sunucusu çalıştırıyorsun...
Ağ hızı için de yapılabilirse gzip sıkıştırması yapılabilir diye düşünüyorum...
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

osmancık

Herhangi bir cpu kasması da yok? Boş bir bekleme, sleep komutuyla bekletiliyormuş gibi bir şey.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Etrafta bağlantı sırasında kullanılan şifreleme nedeniyle yavaşlama yakınmaları mevcut. Şöyle dene bağlanmayı:

ssh -c arcfour,blowfish-cbc -XC sunucu_adresi
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeusmaster

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Ocak 2012 - 21:39:30
ssh -c arcfour,blowfish-cbc -XC sunucu_adresi

@Heartsmagic
Hiçbir değişiklik yaşamadım hocam sorun aynı devam etmekte.
Up and Running...

heartsmagic

Farklı şifreleme türleri var sanırım, onlar da denenebilir fakat ne kadar iş görür bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.