Emerald tema yükleme sorunu

Başlatan Kapibara, 04 Ekim 2008 - 02:58:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kapibara

Öncelikle hepinize merhaba.
Linuxla samimiyetimi biraz arttırmaya karar vermiştimki en başta daha öğrenmem gereken çok şey olduğunu anladım.

PC ye Ubuntu 8.04 'ü sorunsuz kurdum. ATI 9600XT ekran kartımın driverını sitesinden indirdim ( ati-driver-installer-8-9-x86.x86_64.run ) fakat bu pakedi kurmayı beceremedim gitti.
Synaptic paket yöneticisi ile paketi bulamadım, konsoldan kurayım dedim fakat yine paket bulunamadı dedi.
Konsola "  sudo apt-get install ati-driver-installer-8-9-x86.x86_64.run and sudo aptitude install ati-driver-installer-8-9-x86.x86_64.run " komutunu verdim fakat paket yine bulunamadı.
.run uzantıları kendi kurulmuyor muydu acaba ?
Daha sonra envy indirdim kurdum. Bununla bişiyler indirip kurulum yaptım arkasından nasıl becerdiysem compizi kurabildim fakat temaları yükleyemiyorum. :) Yüklediğim temanın geçerli olmadığını söylüyor. Temanın ismi " Xairon-Compiz_Colorline.tar.gz "

heartsmagic

Bu durumda başlık yanlış olmuş, sürücü yerine tema yükleme sorunu demek daha doğru olur.
Temayı nasıl kurmaya çalışıyorsun?
Bazen temaların ön paketinde not bulunur, asıl olan tema dosyası ikinci dizin altındadır. Bu arşivi bir açıp içinde neler var kontrol et.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kapibara

İçinde emerald uzantılı dosyalar var örneğin " X-C Colorline black.emerald "
Tema yöneticisi bunları açamadı, neyse başka temalarla denemelerime devam edeyim.
Yukarıda ismini yazdığım ATI driver pakedini nasıl kurabilirim ?

heartsmagic

Tema yöneticisi ile emerald temaları farklı şeylerdir. Emerald ayarları için fusion-icon programını kur, sonra oralarda kurcala.

Bir başlıkta bir soru aslında daha güzel olur. Ancak anlatayım. Fakat önce bilmelisin ki eğer Envy ile sürücüyü kurduysan bırak öyle kalsın. Envy zaten senin yapacağın işi yapar.

.run uzantılı dosyalar forumda anlatıldığı üzere

./falanca_dosya.run ile kurulabilir. Forumda biraz gezinmen yararına olacaktır.

serdar

ATI paketini kurmana gerek yok. Eğer Compiz kullanabiliyorsan ekran kartının sürücüsü düzgün yüklenmiş demektir.

Xenophobia

Alıntı yapılan: serdar - 04 Ekim 2008 - 11:58:13
ATI paketini kurmana gerek yok. Eğer Compiz kullanabiliyorsan ekran kartının sürücüsü düzgün yüklenmiş demektir.

Bu tamamen doğru bir cümle değil, %70 böyle olduğunu söylemek daha uygun olur.

Bazı ekran kartları kendi sürücüsü ile tanınmadığından başka bir sürücü ile tanınmış oluyor Ubuntu'da.

Bu diğer sürücü ile de compiz'i çalıştırabiliyor fakat kapsamlı işlerde sorun çıkıyor.

Özellikle oyun oynarken oluşan problemler buna en güzel örnektir.

Ekran kartının sürücüsünü xorg.conf dan kontrol edip, gerekirse yüklemek her zaman iyidir.

Özellikle ekran kartı ATI ise, sevaptır yüklemek.

heartsmagic

Envy zaten yüklemeyi yapar. Eğer sorunsuzca yükleme yapılmış ve compiz çalışıyorsa kendi indirdiğine bulaşma.

glxinfo | grep render

komutu da Yes döndürüyorsa ne âlâ. Hoş compiz çalışıyorsa döndürmemesi için pek bir sebep görmüyorum ben.