Gnome Ve Compiz Kullanmanın Yolu

Başlatan yavuz21, 24 Aralık 2011 - 13:38:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yavuz21

Arkadaşlar biraz yeniyim ama galiba Gnome Shell haricinde Gnome'de compiz kullanılabiliyormuş, İnternet'te bir iki videoda da gnome kullanıp compizle harika masaüstü yapanları gördüm (Linux Mint Dağıtımında)  bu işin bir yolu yok mudur?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Aralık 2011 - 13:55:16

Bu adam Ubuntu'da da kullanmış mesela.

http://www.youtube.com/embed/582un2enoiQ

yavuz21

Farkındayım yani demek istedğim Linux Mint'te ve Ubuntu 9.10 da olan şey 11.10'da neden olmasındı.
Benim yapmaya çalıştığım gnome'de compiz kullanmak @decent  unity kullanıcısı olduğunu hatırlıyorum da sen galiba 11.10'da gnome'de compizi denemedin, hiçbir ayar çalışmıyor .

Bana göre benim sorunum ya gnome shell kullanmam ya da  @alquirel şöyle söylemişti mutter kullanıyormuş, gnome compiz çalışmaz; ama adamlar yapmış kafam karıştı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Aralık 2011 - 14:07:00

Bir de Gnome'nin eski sürümünü yüklesem sorun düzelir mi?

Düzeltme notu: Kullanıcı isimleri düzeltildi

decent

Şimdilik Gnome-shell haricinde compizi istediğin gibi kullanabilirsin.

Bağlantısını verdiğim videoyu izlediysen bazı ipuçlarını görmüşsündür.

Compiz kullanmak için Gnome Klasik oturumunu öneririm.

yavuz21

Allah razı olsun, yalnız şu oturum açarken Gnome classic'e tıklamak varken 3 kere format atıp 5 kere gnome sil kur yaptım, insan şaşırınca şaşırıyor çok sağ ol @decent  siz olmasanız bu hayat çekilmez  :P

alquirel

Madem ismim geçti bir cevap yazayım :D

Gnome Shell ve Compiz için şu ileti ve sonrası okunabilir : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31133.msg373700#msg373700

Linux Mint'in sadece son çıkan sürümünde Gnome Shell var, eğer adamlar yapmış dediğin yerdekiler Linux Mint 11 kullanıyorlarsa bu normaldir çünkü Linux Mint 11 sürümünde Gnome Shell değil Gnome 2 var.
Ubuntu 9.10 piyasada olduğu zamanlarda ne Gnome Shell'in ne de Gnome 3'ün adı bile yoktu ;)

Cevaplar gelmiş bile :)
Gnome'un eski sürümünün Mate isminde bir çatallaması var, forumda kurulumu ile ilgili bir başlık vardı.

yavuz21

@alquirel haklısın o izlediğim videolarda Linux Mint 11 vardı ve ben biraz yeniyim bakınca Gnome 2 mi 3 mü anlayamadım. Çok sağolun.