Pardus 1.0 Altı Yaşında!

Başlatan ahmetturan, 26 Aralık 2011 - 14:23:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetturan

Bundan tam altı yil önce, Pardus'un kurularak çalışan tam teşekküllü ilk sürümü olan Pardus 1.0 yayımlandı. Bu, 2003 yılında başlatılan Uludağ(Ulusal Dağıtım) projesinin emeklemeden koşmaya başladığı ilk gündü.Pardus 1.0 Yalı

Geçtiğimiz altı yılda Pardus projesi 2007, 2008, 2009, 2011 bireysel serilerinin yanında Kurumsal 1.0 ve Kurumsal 2.0 ürünlerini ortaya koydu.
Yapılabilir mi diye yola çıkan bir projenin," Özgürlük İçin" verilen onca emeğin taçlandırıldığı "Evet, yaptık" denilen o günün üzerinden tam 6 yıl geçti. PArdusWiki'deki Pardus tarihçesi o günü şöyle anlatmakta:

26 Aralık 2005, Pardus 1.0
    Uzun bekleyiş sona erer ve Pardus'un ilk kararlı sürümü duyurulur. Pardus 1.0 ilk ayında 25 bin kişi tarafından indirilir, projenin web sayfaları 142 binden fazla ziyaret alır. Ulusal basında Pardus ile ilgili onlarca haber çıkar, sistem kullanıcılar tarafından beklenenin üzerinde bir ilgi ve beğeni ile karşılanır. Pardus, bu sürümün ardından güvenlik ve hata güncellemelerinin devam ettiği, sürekli yeni uygulamalar ile genişleyen paket depoları ile hatırı sayılır sayıda bilgisayara misafir olur. İkinci kararlı sürüm ile ilgili çalışmalar 8 ay sürecek ve bu süre içerisinde Pardus'a onlarca yeni gönüllü geliştirici katılacak, gönüllüler tarafından Pardus kullanıcılarına destek olmak amacı ile forumlar ve web siteleri açılacak, Pardus hakkında ulusal basında 50'nin üzerinde haber çıkacaktır. Projenin en kritik virajlarından birisi olan 'ilk kararlı sürümün' başarı ile dönüldüğünü, geliştirici ekip dahi kabul edecektir.

Pardus 1.0 Ekran Görüntüsü:

kaynak:http://www.ozgurlukicin.com/haber/pardus-10-alti-yasinda/
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

agritux

:) kde 4 e kadar hastasıydım :) inşallah şu süreci sağlam atlatır da, pardus projesi aynen devam eder.

özgürubuntu

Vay be 6 yıl oldu ha :) Anılar depreşti birden.. UEKAE'den gelen 50 CD'yi nasıl da dağıtmıştım eritmiştim.. :) Gerçi çoğu yeniden XP'ye döndü ama olsun

travego0403

Ekran görüntüsü şimdiki efektlerin açık olduğu(varsayılan) halinden daha hoş geldi. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

Felâsife

Az günümüz geçmedi kendisiyle o yüzden daha nice yıllara, iyi ki doğdun Pardus. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

umutubuntu

Iso'sunu yakmayı öğrenene kadar 10 CD harcamıştım, kurduktan sonra Pardus bana ben Pardus'a bakıyordum hiçbir şeyini bilmeden.

Sherlock Holmes

1 altı sene daha ilgilerin artması ümidiyle
Kullanması şahsıma nasip olmuş olmasa da. . .