usb fare takınca touchpadi otomatik devre dışı bırakma.

Başlatan zaferk, 08 Eylül 2010 - 19:11:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zaferk

herkese merhabalar,
usb veya kablosuz fare takınca touchpad nasıl otomatik olarak devre dışı olur. Yazı yazınca program çıkarıyor. Bunun için imleçsürer diye program eklenmiş ama işe pek yaramıyor.

usb fare takılınca otomatik olarak touchpadi devre dışı bırakan bir script var mı? nasıl yapabiliriz?

yeah

/etc/udev hede hödö

ACTION="add", SUBSYSTEM="input", ID_CLASS="mose", RUN="/usr/bilmiyorum TouchpadOff=1"

gibim bir şeydi...

zaferk

Alıntı yapılan: yeah - 08 Eylül 2010 - 19:25:43
/etc/udev hede hödö

ACTION="add", SUBSYSTEM="input", ID_CLASS="mose", RUN="/usr/bilmiyorum TouchpadOff=1"

gibim bir şeydi...
en garip mesajdı galiba bu mesaj... ;D
Pek bişey anlamadım açıkçası dosya mı ekleyeceğiz. Yoksa bir başka dosyayı düzenleyecekmiyiz?

Bu arada ubuntu bu kadar gerekli bir şeyin ve diğer  birçok ayar için neden arayüz uygulamıyor...

Bence bu konuda mandriva önde...Ubuntu windowsa rakip olacak sa konsolu mümkün olduğunca azaltmalıyız. Arayüz olayına ağırlık vermek gerek.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Eylül 2010 - 20:51:59

http://brainstorm.ubuntu.com/idea/9471/
http://embraceubuntu.com/2006/03/24/disable-synaptics-touchpad/
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=tr&sl=en&u=http://embraceubuntu.com/2006/03/24/disable-synaptics-touchpad/&prev=/search%3Fq%3Dusb%2Bmouse%2Binstall%2Bautomatically%2Bwhen%2Bi%2Bdisable%2Bthe%2Btouchpad.%2Bubuntu%26hl%3Dtr%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DGn4%26rls%3Dorg.mozilla:tr:official&rurl=translate.google.com.tr&usg=ALkJrhijB5rkd2A6RCgwV29MtRtRGmKnNw

adresinde birşeyler var ama anlamadım...

Bu arada arkadaşlar ben kapalı sürücü kullanıyorum fglrx sürücüsü. Dolayısıyla xorg.conf dosyasında inputdevice bölümü falan da yok..

sevgili forum yöneticileri bu toucpad yazınca otomatik imleçsürer yazısı ile değişiyor adresler geçersiz oluyor bu sefer de

heartsmagic

Fare takınca iptal etmez ancak tek tıkla bunu yapabileceğin bir arayüz mevcutmuş: gsynaptics. Kurup deneyebilirsin.
@yeah'in söylemeye çalıştığı şey muhtemelen şu:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4423915&postcount=9
Ancak bu fare takınca değil, yazmaya başlayınca imleçsüreri iptal ediyormuş.
Forumda touch.pad kelimesi imleçsürer olarak değiştiriliyor kendiliğinden. Çok nadiren bağlantılarda bu olabileceği için şimdilik böyle kalması daha makul.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zaferk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Eylül 2010 - 22:22:47
Fare takınca iptal etmez ancak tek tıkla bunu yapabileceğin bir arayüz mevcutmuş: gsynaptics. Kurup deneyebilirsin.
@yeah'in söylemeye çalıştığı şey muhtemelen şu:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4423915&postcount=9
Ancak bu fare takınca değil, yazmaya başlayınca imleçsüreri iptal ediyormuş.
Forumda touch.pad kelimesi imleçsürer olarak değiştiriliyor kendiliğinden. Çok nadiren bağlantılarda bu olabileceği için şimdilik böyle kalması daha makul.

benim xorg dosyamda aşağıdaki bölüm yok. sizin söylediğiniz program aşağıdaki ayarı istiyor.

/etc/X11/xorg.conf ile X11 yapılandrıma dosyanızı açın.

xorg yapılandırma dosyanızdaki synaptics Section'ını bulun.

Section "InputDevice" Identifier "Synaptics imleçsürer ( * touchpad)" Driver "synaptics" ....

ile başlayan section'ın sonuna:

Option "SHMConfig" "on"

ifadesini ekleyin. [/b]
kapalı kodlu flgrx sürücü kullandığımdan xorg dosyamda sadece şunlar var elle eklesem xorg bozulur mu? Açılmazsa sisteme xorgu tekrar nasıl yüklerim?
benim xorg dosyam şöyle:

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
DefaultDepth 24
EndSection

Section "Module"
Load "glx"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Default Device"
Driver "fglrx"
EndSection

YANİ  görüldüğü gibi input device bölümü falan yok. Ama usb fare ve kablosuz farem çalışıyor.
Nasıl yapmam gerek

heartsmagic

Yoksa kendin ekleme yapabilirsin, ancak iş görür mü bilmiyorum. X açılmazsa nasıl geri alacağını da planla.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linux

tek tuşla açıp kapatmak mümkün aslında.
Öncelikle tuşa basıldığında çalışacak scripti oluşturacağız:

Alıntı Yapsudo touch /etc/acpi/touchpad-toggle.sh

Daha sonra
Alıntı Yap/etc/acpi/touchpad-toggle.sh
dosyasını aşağıdaki gibi düzenleyin (düzenlemek için sudo gedit /etc/acpi/touchpad-toggle.sh komutunu kullanabilirsiniz):
Alıntı Yap
#!/bin/sh

if xinput list-props "SynPS/2 Synaptics TouchPad" | grep "Device Enabled" | grep 0
then
xinput set-prop "SynPS/2 Synaptics TouchPad" "Device Enabled" 1
else
xinput set-prop "SynPS/2 Synaptics TouchPad" "Device Enabled" 0
fi

Bu scriptte xinput list-props girdi aletlerinin listelenmesini sağlayan, xinput set-prop da bu aletlerden birinin ayarını değiştiren birer komut.
"SynPS/2 Synaptics TouchPad". bu kısım ; xinput list komutuyla kendi sisteminizde touchpad ( * touchpad)'in isminin ne olduğunu görebilir ve scripti ona göre düzenleyebilirsiniz.

Daha sonra

Alıntı Yapsudo chmod 755 /etc/acpi/touchpad-toggle.sh

komutuyla scripte çalışma izni veriyoruz. Scriptiniz hazırdır; komut satırından çalıştırıp (root olmanıza gerek yok) deneme yapabilirsiniz.

Scripti bağlayacağınız tuşun sistem tarafından algılanan adını bulmak için, üst menüden System/Preferences/Keyboard Shortcuts'a girip herhangi bir Disabled tuş kombinasyonuna tıklayıp Fn+F9'a (veya hangi tuş kombinasyonuna ayarlamak istiyorsanız ona) basın. XF86Launch1 gibi bir isim göreceksiniz. Bu pencereden çıkmadan önce demin ayarladığınız komutu Backspace ile iptal etmeyi unutmayın, yoksa XF86Launch1'i kendi amacınız için kullanamazsınız.

Herhangi bir terminalden gconf-editor komutunu çalıştırın ve gelen pencereden /apps/metacity/keybinding_commands/'e gidin ve command_1'in değerini /etc/acpi/touchpad-toggle.sh olarak değiştirin. Bu şekilde command_1 komutunu scripte bağlamış olursunuz.

Yine aynı editörden /apps/metacity/global_keybindings/'e gidin ve run_command_1'in değerini XF86Launch1 (veya kendi tuş kombinasyonunuzun ismi) olarak değiştirin. Editörü kapatmanızın hemen ardından tuş kombinasyonunuzun istenen işlevselliği göstermeye başlamış olması gerekiyor.