[Çözüldü]Çekirdek güncellemesinden sonra masaüstü gelmiyor Ubuntu 11.10

Başlatan bkal26, 21 Kasım 2011 - 20:24:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bkal26

Arkadaslar ben ubuntu 11.10 kullaniyorum.Bugun oglen guncelleme yaptim ve kerneli en son versiyona yukselttim.guncelleme yaptiktan sonra tekrar bilgisayari baslatmam gerektigini soyledi ve baslattim.Buraya kadar hersey normaldi.Bilgisayar tekrar acildi ama  az once tekrar bilgisayarimi acayim dedigimde karsima ubuntu yazisi geliyor ve oylece duruyor hic bisey yapmadan.Bir kac kere daha ac kapa yaptim yine ayni sey ubuntu yazisi karsimda oylece duruyor ve bilgisayar hic birsey yapmadan bekliyor.Ne yapmaliyim acaba.Yardimlariniz icin simdiden cok cok tesekkurler///

if

@bkal26, grub ekranındayken en baştaki seçeneğin üstüne gelip 'e' tuşuna basın, yeni açılacak ekranda çekirdek satırındaki quiet' ve 'splash' yazılarını silip CTRL+X deyin. Ekrana yazılar gelecek, o yazılardan hata yakalamaya çalışın. En son nerde duruduğunu öğrenmeye çalışın.

bkal26

Hocam dediginizi az once yaptim.En son gelip durdugu nokta *Checking battery state.Buraya geliyor ve bekliyor.baska bisey yapmiyor.Ne yapmaliyim acaba

if

@bkal26, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30538.msg366473#msg366473 buradaki ile aynı sorun. Hatanın neden kanaklandığını söylemem zor şu aşamada. Ekran kartı sürücüsünden olabilir. Eksik kalan bir güncellemeden olabilir. O ekrandayken CTRL+ALT+F1 yapıp tty1'e düşebiliyor musunuz?

bkal26

Malesef beklemeye başladıktan sonra hiç bir tuş işe yaramıyor.Sadece CTRL+ALT+DEL yapıp baştan başlatabiliyorum.Onun haricinde başka hiç bir tuş çalışmıyor...

decent

Ekran kartı sürücüsü ne durumda ?

fglrxinfo

sudo jockey-text --list

bkal26

Bu komutları ne zaman yazmam gerekiyor.Çünkü makina başta takılıyor açılmıyor.ekran kartım ATI HD4650.

decent

Donatılar --> Uçbirim' i çalıştırın ve bu komutları oraya yapıştırarak çalıştırın.

Örnek olarak aşağıdaki gibi bir çıktı verecek:
$ fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string: 4.1.11161 Compatibility Profile Context

heartsmagic

@bkal26 @if'in tarif ettiği yolla o satırın en sonuna nomodeset ekleyip açmayı dener misin?
Ayrıca, kurtarma kipinde açılıyor mu sistem?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bkal26

Hocam kurtarma kipinde aciliyor sistem.ama satirin sonuna nomodeset ekledigim halde yine ayni yerde kaldi.Checking battery state diyor bekliyor.hic bir tus ise yaramiyor.@decentin dedigi komutlari kurtarma kipinde calistirip orada denesem ise yarar mi?cunku donatilara zaten ulasamiyorum makine acilmadigindan dolayi ya da live cd den calistirip mi yapmam gerekiyor?

decent

Kurtarma kipinde şu komutları uyguladıktan sonra açmayı dene:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get -f install
sudo apt-get --reinstall install ubuntu-desktop unity

bkal26

hocam kurtarma kipinde sudo jockey-text --list komutunu verdiğimde bana fglrxinfo_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncelleştirmeler)(Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil) yazısını veriyor.Bu ekran kartının sürücüsünün kurulu olmadığı anlamına mı geliyor?

decent

Evet kurulu olmadığını belirtiyor..
Sadece bu kadar mı yazıyor ?
fglrxinfo_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncelleştirmeler)(Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

Aynı çıktıda aşağıdaki gibi bir satır gelmedi mi ?

xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncelleştirmeler)(Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

Diğer komutları uygulayıp sistemi  normal açmayı denedin mi?

bkal26

Dediğiniz sonucun aynısını veriyor.Fakat vermiş olduğunuz şu komutları yaptıktan sonra en son komutu yapmıyor :
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get -f install

bu komutları uyguluyor gerekli işlemleri yapıyor ama

sudo apt-get --reinstall install ubuntu-desktop unity komutunu yazınca bana şu sonucu çıkarıyor E:Geçersiz işlem ubuntu-desktop.

heartsmagic

@bkal26, komutu yanlış veya eksik yazmış olmayasın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bkal26

Tamamdır hocam bilgisayarım normal olarak açıldı.Bilgisayar açıldıktan sonra konsoldan fglrxinfo komutunu verince de aynen @decent'in örneğindeki gibi bana olması gereken sonucu veriyor :

display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 4650
OpenGL version string: 3.3.11161 Compatibility Profile Context

Kurtarma kipinde :

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get -f install
sudo apt-get --reinstall install ubuntu-desktop unity

komutlarını vererek gerekli işlemleri yaptırdıktan sonra tekrar normal olarak açmayı deneyince açıldı.Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.Bilgisayarım şuan normal olarak çalışıyor... :D :D